http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pamięć o Janie Pawle II nie przemija

Wyróżniony Pamięć o Janie Pawle II nie przemija

Gnieźnianie pamiętali o Janie Pawle II, który odszedł dokładnie 12 lat temu – 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 i to właśnie o tej porze pod Pałacem Prymasowskim zebrała się dość spora grupa naszych mieszkańców, którzy tutaj właśnie postanowili postawić i zapalić znicze na znak pamięci o tym wielkim Polaku.


W tym miejscu Jan Paweł II mieszkał w czasie swoich pielgrzymek, na mapie których Gniezno się znalazło dwukrotnie: 3/4 czerwca 1979 roku oraz 2/3 czerwca 1997 roku. To tutaj papież powiedział w 1979 roku, że młodzież jest wielką nadzieją, tu zdaniem teologów rozpoczął on swój dialog z młodzieżą, który trwał przez cały jego pontyfikat. - Jesteście moją nadzieją. Kultura jest dobrem wspólnym. Kultura polska jest dobrem, na którym opiera się życie duchowe Polaków. Ona wyodrębnia nas, jako naród, ona stanowi o nas przez cały ciąg dziejów. Naród polski przeszedł ciężką próbę utraty niepodległości, która trwała z górą sto lat, a mimo to pozostał  sobą, pozostał duchowo niepodległy, ponieważ miał swoją kulturę. Przechowajcie to dziedzictwo. Pomnóżcie to dziedzictwo. Przekażcie je następnym pokoleniom – mówił wówczas Jan Paweł II u stóp katedry gnieźnieńskiej.

W roku 1997 papież tłumaczył w Gnieźnie, jak wielkie znaczenie ma zjednoczona Europa. - Z tego miejsca rozlała się potężna fala Ducha Świętego. Tutaj zaczęła przybierać konkretne formy myśl o nowej ewangelizacji. W tym czasie dokonały się wielkie przemiany, powstały nowe możliwości, pojawili się nowi ludzie, runął mur dzielący Europę. Dlatego tutaj, u grobu świętego Wojciecha składam dziś Bogu Wszechmogącemu dziękczynienie za wielki dar wolności, jaki otrzymały narody Europy – stwierdził Jan Paweł II podczas homilii na placu św. Wojciecha.

Pontyfikat polskiego papieża trwał aż 27 lat, co jest niemal rekordem w kierowaniu państwem kościelnym. Według statystyk prowadzonych przez historyków watykanistów, pontyfikat Jana Pawła II zajmuje trzecie miejsce na liście najdłużej trwających w całej historii papiestwa. Dłużej panowali jedynie św. Piotr Apostoł (33-67) i Pius IX (1846-1878), a tylko niewiele krócej papieżem był Leon XIII (1878-1903).

Blisko 50 osób pod Pałacem Prymasowskim w Gnieźnie dziś o godz. 21.37 wzięło udział w krótkiej modlitwie, odmówiono dziesiątkę różańca, odśpiewano Apel Jasnogórski, a na koniec również „Barkę” – ulubioną piosenkę Jana Pawła II. Zapalono kilkanaście zniczy, a szczególnie może cieszyć duża liczba młodzieży, której obecność dowodzi, że pamięć o św. Janie Pawle II nie przemija. - Gdy papież Jan Paweł II był po raz drugi w Gnieźnie, to byłem jeszcze małym chłopcem i mam pewien niedosyt, jeśli chodzi o jego nauczanie i jego postać. Tak sobie myślę, że poprzez to, że mogę przyjść dzisiaj w to miejsce, jest też takim znakiem tego, że chce mu w jakiś sposób oddać szacunek. Mam w sobie od jakiegoś czasu taką myśl, żeby bardziej poznać jego nauczanie, jego książki i jego postać. To samo przyjście jest dla mnie jakimś początkiem, że tak mogę to zacząć – mówi nam Marcin Zejdlewicz, student prac socjalnych na UAM w Poznaniu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.