http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Jedenaste – nie pal śmieci”

Gnieźnieńscy działacze partii Nowoczesna zamierzają monitorować poziom smogu w naszym powietrzu. Dziś został dokonany próbny pomiar na obecność pyłu PM-2,5 z balkonu biura partii. Wynik dokonanego pomiaru niestety nie napawa optymizmem.


Nowoczesna rozpoczyna akcję pt. „Jedenaste – nie pal śmieci”. Partia chce w ten sposób uświadamiać mieszkańców naszego miasta, że nasze powietrze, w którym żyjemy i którym oddychamy nie jest czyste. - Akcja dotyczy monitorowania smogu w polskich miastach, jak również ostrzegania ludzi przed konsekwencjami spalania śmieci w piecach domowych – mówi Artur Kuczma, dyrektor biura poselskiego Pauliny Hennig-Kloski w Gnieźnie. W tym celu zakupiono specjalne urządzenie. - Zakupiliśmy urządzenie, które mierzy poziom smogu w powietrzu i teraz każdy, kto będzie chciał sprawdzić, jak tak naprawdę wygląda poziom zanieczyszczeń pyłami PM-2,5 oraz PM-10 może teraz do nas zadzwonić i bezpośrednio sprawdzić, jaki jest aktualny stan czystości powietrza w Gnieźnie – dodaje.

We wstępnym założeniu, pomiary mają być prowadzone każdorazowo z innego miejsca. - Na miarę możliwości logistycznych będziemy starali się podjeżdżać, np. pod miejsce, które zostanie nam przez kogoś wskazane, pod dom danej osoby lub w pobliżu miejsca pracy. Chcemy sprawdzać, jakie w danych miejscach jest stężenie tych pyłów i czy jest w danym miejscu jakiś zagrożenie – tłumaczy dalej A. Kuczma.

Działacze zamierzają rozprowadzać także ulotki informacyjne na terenie Gniezna i okolicznych miejscowości, a problem rzeczywiście jest dość duży. - W ten sposób chcemy mieszkańców przestrzegać przed spalaniem takich rzeczy, które nie powinny być spalane w piecach. Powiem jeszcze, że standardy dotyczące pyłu PM-2,5 wynoszą 25 µg/m sześc. i jeśli chodzi o pył PM-10, to jest wartość, która nie powinna przekroczyć na dobę 50 µg/m sześc. – informuje asystent gnieźnieńskiej posłanki.

Następnie w obecności dziennikarzy, którzy zostali zaproszeni na krótki briefing zaprezentowano działanie kupionego urządzenia i dokonano pomiaru pyłu PM-2,5 z balkonu budynku przy ul. Dąbrówki, w którym mieści się biuro partii Nowoczesna. Wartość, którą pokazało urządzenie aż trzykrotnie przekroczyła dopuszczalne normy w tym zakresie.

1 komentarz

 • Karol
  Karol piątek, 10, luty 2017 10:55 Link do komentarza Raportuj

  Z innej beczki.
  Co się stało z dziurą ozonową, o której tak trąbiono jeszcze z 5 lat temu, że umrzemy itp.?
  Teraz cisza. Ktoś ją zaszył, zarosła??
  Tamten temat przebrzmiał i trzeba było sobie nowy temat znaleźć aby wyciągnąć pieniądze od zwykłych ludzi??
  Trzeba postraszyć, to sypną kasą...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.