http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

O nowych miejscach pracy, poradni onkologicznej i... wyborach

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej poinformowali dzisiaj o tym, że niebawem w kraju przybędzie 100 tysięcy nowych miejsc pracy, mówili też o tym jak zmieni się prawo energetyczne na korzyść gmin. Senator Piotr Gruszczyński ponadto poruszył temat poradni onkologicznej. Nie obyło się także bez elementów kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego i uwag na temat kandydata Prawa i Sprawiedliwości.


Wzmożona aktywność parlamentarzystów PO w ostatnich dwóch tygodniach widoczna jest w całym kraju. W sobotę senator Piotr Gruszczyński i europoseł Adam Szejnfeld informowali o otwarciu biura zamiejscowego eurodeputowanego. Dziś poseł Paweł Arndt informuje o 100 tysiącach nowych miejscach pracy dla ludzi młodych, które mają powstać dzięki strategi „Dobry start dla młodych”, którą zapowiada prezydent Bronisław Komorowski.

- Program ten został przygotowany przez Kancelarię Prezydenta oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Polska co prawda jest wiceliderem spadku bezrobocia wśród ludzi młodych, w Unii Europejskiej wyżej są tylko Niemcy, ale jest to jednak problem, który dotyka sporą grupę młodych ludzi w Polsce bo blisko 500 tys. młodych ludzi – mówi poseł Paweł Arndt.  Dalej poseł próbował przybliżyć  założenie tego działania. - Każda firma, która zatrudni młodego człowieka otrzyma na niego pieniądze na jego wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia wraz ze wszystkimi składkami – dodaje poseł Arndt. Warunkiem będzie oczywiście deklaracja, że po pierwszym roku pracy objętym wsparciem finansowym pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia dalej co najmniej na okres kolejnych 12 miesięcy. W sumie pracodawca będzie mógł otrzymać na jednego nowozatrudnionego pracownika nawet 26 tys. zł dofinansowania.  Dofinansowania nie obejma umów zleceń i umów o dzieło oraz samozatrudnienia.

Kolejnym punktem konferencji była sprawa poradni onkologicznej i świadczeń dla pacjentów onkologicznych w Gnieźnie. W związku z brakiem takowej poradni senator Piotr Gruszczyński złożył zapytanie do NFZ Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego w Poznaniu. Z odpowiedzi którą otrzymał senator wynika, że świadczenia w zakresie opieki onkologicznej zostały zagwarantowane na terenie subregionu poznańskiego do którego należy powiat gnieźnieński. „Wyniku rozstrzygniętych postępowań konkursowych wybrane zostały podmioty, które w dokonanej przez komisję konkursową, zgodnie z obowiązującymi kryteriami oceny ofert uzyskały najwyższą wartość punktową, a tym samym spełniały wymagane obowiązującymi przepisami prawa
warunkami” - czytamy w opasłej w liczbę słów, a ubogiej w treści odpowiedzi NFZ  w Poznaniu.

W dalszej części Oddział Wojewódzki w Poznaniu uzasadnia, że oferty z powiatu gnieźnieńskiego zostały odrzucone w 2012 roku i w postępowaniu uzupełniającym w 2014 roku. Po za tymi dość enigmatycznymi dziesiątkami zdań Oddział w którego imieniu pod odpowiedzą dla senatora podpisała się Barbara Murawska, dyrektor ds. medycznych WOW NFZ w Poznaniu Wielkopolski NFZ ogłosi ponownie konkurs uzupełniający. - Ponadto Oddział planuje również uruchomienie kolejnych postępowań konkursowych na świadczenia onkologiczne, w szczególności na obszarach (w tym na obszarze powiatu gnieźnieńskiego), w których realizowane są świadczenia w ramach tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej jako działanie zmierzające do zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby nowotworowej. Powyższe jednak wymaga uprzedniego dokonania po stronie Wielkopolskiego Oddziału Funduszu stosownych zmian planu zakupu świadczeń, co nastąpi przy najbliższej korekcie planu po II kwartale 2015 – czytamy w piśmie adresowanym do senatora.

Senator Piotr Gruszczyński zapewnia, że leczenie onkologiczne w powiecie gnieźnieńskim jest jednym z priorytetów działań nie tylko jego biura. Należy mieć nadzieję, że i inni parlamentarzyści i samorządowcy będzie lobbować w tej sprawie.

Pomiędzy tematami senator wspomniał o tym, że jego zdaniem kandydat PiS Andrzej Duda szafuje obietnicami bez pokrycia, natomiast choćby Narodowy Program Praca dla Młodych jest potwierdzeniem konkretnych działań prezydenta Komorowskiego. Ponadto w przeciwieństwie do porównań wyniku Pawła Kukiza w pierwszej turze do Leppera czy Palikota, dzisiaj senator  komplementował elektorat Pawła Kukiza jako „młodych i dobrze wykształconych ludzi”.

Ostatnim punktem konferencji była nowelizacja ustawy Prawo energetyczne. Zmiany niewątpliwie korzystne dla gmin. - Około 80 mln rocznie pozostanie w budżetach gmin dzięki nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, której projekt przygotowaliśmy w klubie posłów Platformy Obywatelskiej. Przypomnę, że projekt sejm przegłosował w kwietniu bieżącego roku – powiedział Paweł Arndt. Gminy nie będą już płacić za oświetlenie autostrad, dróg ekspresowych i części dróg krajowych przebiegających poza zabudowaniami, czyli głównie obwodnic. - To będzie bardzo wymierna ulga dla gmin – dodaje poseł Arndt. Warto wspomnieć, że niebawem Trybunał Konstytucyjny wyda też orzeczenia w sprawie legislacji prawnych, które zrzuciły utrzymanie byłych dróg krajowych na barki gmin. - Te zmiany w prawie Energetycznym przełożą się również wymiernie na funkcjonowanie gmin w naszym powiecie, niejednokrotnie rozmawialiśmy o tym problemie między innymi z wójtem Łozowskim – dodaj senator Gruszczyński.

Komentarz autora
   Trudno polemizować z korzyściami dla gmin po przejęciu oświetlenia wspomnianych dróg przez GDDKiA. Dobry to krok. Miejmy nadzieję że Trybunał opowie się po stronie Gmin w sprawie byłych krajówek, które de facto nadal są krajówkami o sporym natężeniu ruchu. Dla uczciwości trzeba dodać, że to wątpliwości prezydenta Komorowskiego wobec ustawy o drogach utrzymały proceder łupienia Gmin za te drogi, które owszem przez nie przebiegają ale po których zasuwa potężny transport kołowy – przykład S5.
    Z tą strategią dla młodych... Jasne niech młodzi mają pracę. Dziwnym tylko trafem mówimy o tym teraz i nie ma to na pewno związku z trwająca kampanią. No można jednak przyznać, że liczy się efekt czyli dobre te 100 tysięcy miejsc pracy. Zawsze trzymam stronę ludzi młodych i cieszę się z nimi. Pytanie o to jak mocno spadnie wartość rynkowa osób w średnim wieku, które mają doświadczenie, potrafią pracować, a za których zatrudnienie pracodawca cashu nie dostanie.     
   Zdecydowanie i w całej rozciągłości przyłączam się do pytań senatora do NFZ o opiekę onkologiczną. Dobrze, że padają pytania ze strony senatora i trzeba przyznać, że te pytania są konkretniejsze niż odpowiedzi. Swoja drogą trzeba mieć cierpliwość by czytać odpowiedzi NFZ, które na wstępie w bardzo zawiły sposób usprawiedliwiają działania Funduszu a potem bardzo lakonicznie dają nadzieję. Kiedy tak studiowałem te odpowiedź to cholera onkologia to dla mnie żadne „wartości punktowe” tylko Gosia przyjaciółka mojej żony, pani Krysia i jej Amazonki, Henia co z nią wojowaliśmy u Comesa, moja była sąsiadka Asia - one walczą skutecznie. Za tymi wartościami punktowymi których zabrakło jest też niestety Ewa, która kiedyś siadała w budce z pamiątkami na Rynku, wuj mojej żony Janek... Cieszę się, że ktoś monituje, że senator w tej kwestii nie jest obojętny choć przyznam, że jak czytałem odpowiedź słuchałem piosenki Cool Kids of Death  Butelki z benzyna i kamienie. Póki co poczekajmy do tego magicznego terminu po II kwartale 2015 roku oby nie był to np. I kwartał 2020 bo ten też jest po wspomnianym II kwartale br.
    Co do wyborców Pawła no z jednym zgoda ale z tym wiekiem? Proszę mnie nie odmładzać panie senatorze nie mam problemów z tym, że mam blisko 50 lat.  

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.