http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Leśnicy pielgrzymowali na Jasną Górę

Wyróżniony Leśnicy pielgrzymowali na Jasną Górę

W miniony weekend odbyła się jubileuszowa XX Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę. Tradycyjnie liczny udział wzięli również pracownicy Nadleśnictwa Gołąbki, w składzie dużej delegacji jednostek z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.


W Częstochowskim Sanktuarium pełni duchowych uniesień przeżywali pielgrzymkowe spotkanie zanosząc osobiste intencje, powierzając Opatrzności nie tylko leśne sprawy. Naszej delegacji przewodniczył Pan Marek Malak Nadleśniczy N. Gołąbki.

Tegoroczna pielgrzymka leśników do Sanktuarium Maryjnego przebiegała pod hasłem „Chrzest Polski źródłem chrześcijańskiej tożsamości leśników", odwołującym się do obchodzonej w br 1050 rocznicy chrztu i początków państwowości.

Program pielgrzymki przewidywał: przybycie pielgrzymów do Częstochowy, zbiórka przed Wałami Jasnogórskimi, spotkanie krajowego duszpasterza leśników, ministra środowiska i dyrektora generalnego Lasów Państwowych z pielgrzymami, przemarsz delegacji do klasztoru pod szczyt Jasnej Góry, msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Tadeusza Lityńskiego – Krajowego Duszpasterza Leśników, biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, z udziałem regionalnych duszpasterzy, homilia biskupa T. Lityńskiego oraz czuwanie przed Cudownym Obrazem.

Zgodnie z programem z samego rana dotarły delegacje z całego kraju, z autokarów wysypały się zastępy leśników w galowych mundurach. Zgromadzeni stanęli w uporządkowanym szyku przed Jasnogórskimi Wałami. Leśnicy uszeregowani pod sztandarami swoich dyrekcji mieli osobiste spotkanie z biskupem Tadeuszem Lityńskim Krajowym Duszpasterzem leśników,  Janem Szyszko, ministrem Środowiska i Konradem Tomaszewskim, dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych. Był z nami obecny również Janusz Kaczmarek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Uściśnięto wiele dłoni, wymieniono dużo serdeczności... Ks. Biskup interesował się, skąd przybyły delegacje, życzył duchowego przeżywania czekających nas uroczystości, powodzenia w niełatwej pracy.

Potem nastąpił wymarsz pod szczyt Jasnej Góry, gdzie o godz. 11.00  rozpoczęła się msza św. koncelebrowana przez księdza biskupa Tadeusza Lityńskiego z udziałem regionalnych duszpasterzy. Ks biskup podczas mszy wygłosił homilię, w której nawiązał do tegorocznego hasła przewodniego pielgrzymki leśników w 1050 rocznicę chrztu Polski. Poprzez chrzest, dbając o dobro wspólne, jakim jest ojczysta przyroda, leśnicy zanoszą na Jasną Górę podziękowanie za otrzymane łaski i prośbę o dalszą opiekę. Mówił o trudnej pracy i dorobku leśników, misji, jakiej codziennie się poświęcają. Minister Środowiska wyraził przekonanie, że zasoby przyrodnicze mają służyć człowiekowi, Polska to unikat, za który trzeba dziękować Opatrzności.

Dyrektor Generalny w swym wystąpieniu również podziękował leśnikom za ofiarną służbę, liczny udział w pielgrzymce, zapewnili o poparciu dla najważniejszych spraw ludzi lasu. Podkreślił, że LP zarządzają 30 proc. terytorium kraju tworząc Polskę Leśną. Lasy to bogactwo różnorodności biologicznej, dzieło boskie, ale również kształtowane ręką ludzką. Na dzień dzisiejszy mamy Polskę w dobrych rękach. Dyrektor DGLP odczytał również pismo okolicznościowe Prezydenta RP skierowane do leśników, w którym można było usłyszeć wiele ciepłych słów szacunku dla naszej profesji.

Zakończenie liturgii było sygnałem dla wielu leśników do udziału w czuwaniu przed Cudownym Obrazem. Po uroczystościach była również chwila na spotkania ze znajomymi, wymianę wrażeń, zakup pamiątek. Powrót do domu odbywał się w miłej atmosferze, w poczuciu dobrze wypełnionego obowiązku. Jeszcze przystanek na trasie, zasłużony posiłek, wszyscy starali się dowieźć do domów energię zaczerpniętą pod murami Jasnej Góry.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.