http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pięć milionów na szpital z rządowej rezerwy

Wyróżniony Pięć milionów na szpital z rządowej rezerwy

Specjalny program dofinansowania budowy szpitala w Gnieźnie ze środków centralnych jest już gotowy i jego szczegóły mamy poznać na przełomie września i października. Wiadomo, że już na ten rok władze szpitala będą mogły pozwolić sobie na dodatkowe wydatki w wysokości 5 milionów złotych. Już wiemy, w jaki sposób zostanie rozdysponowana ta całkiem niemała kwota dotacji.


Powiat gnieźnieński został dostrzeżony przez rząd, który ze swoich rezerw ogólnych przekazał kwotę ok. 5 milionów złotych na potrzeby tutejszego szpitala. O tym sukcesie opowiadano dziś podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. - W tym roku jeszcze za te środki przeprowadzane będą niezbędne inwestycje na terenie szpitala. Jest też zapewnienie, że w latach następnych będą kolejne środki dla gnieźnieńskiego szpitala. O szczegółach będziemy mogli jednak poinformować dopiero za jakiś czas. Dzisiaj jednak możemy powiedzieć, że obok tych środków, które są zapisane w wieloletnim programie finansowym powiatu będziemy mieli także środki zewnętrzne. Myślę, że możemy wszyscy być zadowoleni z tej pracy, jaka została w ostatnich miesiącach wykonana w pozyskiwaniu tych środków – uważa Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który w ostatnich miesiącach mocno zabiegał o przyznanie rządowej dotacji. - Chciałbym przede wszystkim podziękować pani premier Beacie Szydło za zrozumienie potrzeb naszego szpitala. Podziękowania należą się też pani Beacie Kempie (szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), panu Henrykowi Kowalczykowi (szefowi Komitetu Stałego Rady Ministrów i panu Konstantemu Radziwiłłowi (ministrowi zdrowia). To były osoby, z którymi spotykaliśmy się i z którymi wspólnie działaliśmy, żeby te środki pozyskać. Nasze starania wspierał także pan poseł Witold Czarnecki – dodaje Z. Dolata.

Środki zewnętrzne, które posłużą na rozbudowę szpitala mają istotne znaczenie, gdyż powiatowy budżet nie jest w stanie pokryć wszystkich wydatków z tym związanych. - Starania o przyznanie tych środków były niezbędne. Nikt nas nie oderwie od tego przyrzeczenia, które daliśmy mieszkańcom, że ten szpital powstanie i będzie służył powiatowi gnieźnieńskiemu. Byliśmy wspólnie z panem posłem na wielu spotkaniach w Kancelarii Premiera i w Ministerstwie Zdrowia. Muszę powiedzieć, że w oczywisty sposób spotkaliśmy się ze zrozumieniem, życzliwością i obietnicą wsparcia. Opisaliśmy całą historię naszego szpitala dość szczegółowo, ale nie wiedzieliśmy od początku, jakie środki uda się nam pozyskać. Dziś wiemy, że jest to kwota bardzo duża – mówi Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego. - Szczególnie dziękuję Księdzu Prymasowi, bo również na ten temat z nim rozmawiałam i wiem, że jego wsparcie również pomogło w tej decyzji o przyznaniu nam tych środków. Wśród tych osób, które pomogły jest również pan wojewoda Zbigniew Hoffmann, który wspierał nasze działania – wskazuje B. Tarczyńska.

Całościowy program finansowania inwestycji ma być znany na początku jesieni i podobno potrwa aż do 2020 roku. Należy zaznaczyć, że całość środków, które już teraz zostały przyznane będzie musiała zostać zwydatkowana do końca tego roku. Co zatem zostanie zrobione za pozyskane pieniądze? - To jest przede wszystkim Oddział Intensywnej Terapii, którego prace kończymy w październiku i tam będzie ten sześcioosobowy oddział powiększony o dwa łóżka. Wyposażenie tego oddziału to będą m. in.: kardiomonitory, centrale do tych kardiomonitorów, aparaty do pomiarów rzutu serca, pompy infuzyjne. Do tego jest oczywiście cały remont, który przeprowadzamy. To wszystko jest za kwotę ponad 800 tysięcy złotych – wylicza Krzysztof Bestwina, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie i dodaje, że docelowo w nowym budynku kompleksu szpitalnego przy ul. 3 Maja OIT będzie liczył 11 łóżek.

Jakie zakupy ponadto zostaną dokonane? - Planujemy również zakup: USG-echo do oddziału kardiologicznego za 540 tysięcy złotych, głowicę kardiologiczną do aparatu USG na oddział wewnętrzny, myjnię do endoskopów do pracowni endoskopii i chcemy doposażyć pracownię prób wysiłkowych. To będzie także wyposażenie w nowy sprzęt bloku operacyjnego do nowego budynku, tj. trzy nowe stoły operacyjne i lampy operacyjne, ale także histeroskop dla potrzeb oddziału ginekologii i położnictwa, laparoskop dla potrzeb chirurgii – mówi K. Bestwina. Ze sprzętu będzie można oczywiście korzystać już teraz. - Sprzęty, które kupujemy już w tym roku i które podnoszą jakość naszych usług są tak zakupowane w firmach, żeby w ramach umowy dostawca zobowiązał się do przeinstalowana tego sprzętu do nowego obiektu – tłumaczy dyrektor ZOZ-u w Gnieźnie.  

Z dotacji rządowej doposażony zostanie także Szpitalny Oddział Ratownictwa. - W ramach tych środków sfinansujemy też projekt, który już jest kończony i dotyczy rozbudowy obiektu w budynku „D”. To da nam kwotę całościową 4.998.000 złotych – informuje K. Bestwina, który ma już także plany wstępnych wydatków na rok kolejny. - W przyszłym roku chcemy z kolejnych środków wydatkować już stricte inwestycję w tym budynku „D” i mam nadzieję, że ta dotacja będzie taka sama, a może nawet jeszcze wyższa i te prace wtedy będą mogły się posuwać w jeszcze szybszym tempie – podsumowuje.

Podczas zorganizowanej konferencji prasowej obecni byli także: Tadeusz Pietrzak, Monika Twardowska, Ewa Jachimczyk, Marcin Makohoński i Natasza Szalaty. Doszło także do małego zgrzytu, gdy w sali sesyjnej nagle pojawił się także Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, który nie był zaproszony przez organizatorów do udziału w  tym spotkaniu i któremu nie pozwolono zasiąść za stołem prezydialnym. W geście protestu swój udział w konferencji wycofał także Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

Do tej sprawy powrócimy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.