http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Krzysztof Ostrowski kontra ZOZ i Zarząd Powiatu. Rozłam w lokalnym PiS?

Wyróżniony Krzysztof Ostrowski kontra ZOZ i Zarząd Powiatu. Rozłam w lokalnym PiS?

Poseł Krzysztof Ostrowski publicznie pyta Krzysztofa Bestwinę, dyrektora gnieźnieńskiego Zespołu Opieki Zzdrowotnej czy zamierza prywatyzować oddziały. Chodzi o ogłoszony przez ZOZ konkurs, który mają wygrać poznańscy chirurdzy, co ma spowodować odejście ze szpitala gnieźnieńskich lekarzy.


Poniedziałek 4 lipca przyniósł dużo nagłych informacji dotyczących gnieźnieńskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Napoczątku dotarła do mediów informacja o zwołanej w nadzwyczajnym trybie już następnego dnia sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Sesja ma odbyć się o godzinie 8.10, a wnioskowała o nią grupa radnych. Na sesji planowane jest przedstawienie przez Zarząd Powiatu i dyrektora ZOZ planowanych zmian na oddziale chirurgicznym. Chwilę później na pilną konferencję prasową zaprosił media Krzysztof Ostrowski, poseł na Sejm. Celem spotkania - tematyka planowanej sesji Rady Powiatu czyli przede wszystkim planowane zmiany na oddziale chirurgicznym gnieźnieńskiego szpitala, które poseł nazywa kontrowersyjnymi.

Jak informuje poseł, dziś, tj. w poniedziałek 4 lipca odbyło się spotkanie gnieźnieńskich chirurgów pracujących w ZOZ-ie z Zarządem Powiatu. W spotkaniu uczestniczyli także posłowie Zbigniew Dolata i Krzysztof Ostrowski, jednak jak mówi poseł Ostrowski, po godzinie opuścił to spotkanie, które w jego ocenie nie prowadziło do sensownych rozwiązań. Krzysztof Ostrowski przedstawił mediom pismo podpisane przez gnieźnieńskich lekarzy chirurgów (prezentujemy je w galerii), w którym prezentują swoje stanowisko dotyczące ogłoszonego przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie konkursu ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Poradni Chirurgicznej oraz Pracowni Endoskopii ZOZ w Gnieźnie. Otwarcie ofert nastąpiło w czwartek 30 czerwca.

Jak mówi Krzysztof Ostrowski, nie spodziewał się tyle pracy przy gnieźnieńskim ZOZ, jak sprawy rozbudowy szpitala, pomoc przy zwiększeniu zespołów ratownictwa medycznego, a teraz dodatkowo kontrowersje związane z owym konkursem. – Uważam, że sytuacja przyszłości oddziału chirurgicznego gnieźnieńskiego szpitala jest kryzysowa – nie kryje oburzenia poseł. – Trzeba działać pilnie, szybko i nagle. Tym bardziej, że decyzja ma zapaść jutro. Grozi nam, że od 1 września 2016 roku świadczenia na oddziale chirurgicznym będą wykonywane przez zupełnie inny, zewnętrzny zespół lekarski, a cały dotychczasowy dobry zespół straci pracę. Długofalowo grozi to tym, że dojdzie do chaosu, wydłużenia kolejek. Jest to dla mnie nieracjonalne – zauważa poseł i dodaje, że  gnieźnieński zespół chirurgów był budowany latami, a sami lekarze związali swoje losy z Gnieznem.

- Do ogłoszonego przez dyrektora Krzysztofa Bestwinę konkursu zgłosiła się firma pana profesora Sowiera z Poznania. Koledzy z Gniezna do tego konkursu z różnych powodów się nie zgłosili uznając, że warunki konkursu są zaporowe. Mogliby je spełnić, ale potwierdziliby nieprawdę i byliby nierzetelni. Efektem jest sytuacja, że jeśli jutro dyrektor umowę podpisze to od 1 września świadczyć usługi będą inni lekarze – mówi poseł. – Pozornie wydaje się to atrakcyjne, że specjaliści z Poznania ale to jest pułapka. Nie ma na rynku poznańskim pięciu specjalistów drugiej klasy, którzy mogliby świadczyć normalnie, codziennie usługi na oddziale chirurgicznym. Będzie to partyzantka, łapanka. Nie będzie stałej opieki chirurga nad pacjentem – ostrzega Krzysztof Ostrowski i dodaje, że potencjalni lekarze, którzy mają swoje prywatne praktyki lekarskie w Wielkopolsce, będą chcieli swoich pacjentów operować w Gnieźnie, co może się odbić niekorzystnie dla naszych pacjentów z powiatu. Jak zauważa poseł, w Wielkopolsce coraz częściej zdarzają się wymiany lokalnych lekarzy na innych z województwa, podając za przykład szpital w Środzie Wielkopolskiej.

- Co dziwniejsze, panowie chirurdzy dotychczas świadczyli usługi za 14-15 proc, kontraktu NFZ. A wiele wskazuje na to, że kontrakt który podpisze ZOZ z firmą Sowmed prof. Sowierta będzie operował na kwocie 25 proc. kontraktu. Za tą kwotę profesor podobny manewr wykonał w szpitalu Raszei w Poznaniu, gdzie zwolnił zespół chirurgów i przejął oddział. Różnica między 25 proc., a 15 proc. to kwota 700 000 złotych. Kontrakt ma być podpisany na 3 lata co daje nam 2 miliony złotych. To jest w ogóle nieracjonalne – pozbywa się swoich lekarzy i płaci za te same lub nawet gorsze usługi 2 miliony złotych więcej – oburza się poseł i dodaje, że w kontekście problemów z rozbudową szpitala, to marnotrawienie potrzebnych pieniędzy.

Czy zatem w gnieźnieńskim Prawie i Sprawiedliwości grozi rozłam? Powiatem rządzi koalicja PiS i PSL, która sama wybrała dyrektora Krzysztofa Bestwinę na dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej, jednak ostatnie posunięcie tego ostatnie dziwi posła Krzysztofa Ostrowskiego, który w sejmie reprezentuje właśnie PiS. – To jest sprzeczne z linią Prawa i Sprawiedliwości. Nie tak dawno wróciłem z Sejmu, gdzie rozmawiałem z kolegami na Komisji Zdrowia, że ustawa którą przyjęliśmy o świadczeniach zdrowotnych, którą nazywam „o dekomercjalizacji” szpitali, nie do końca zabezpiecza przed prywatyzacją szpitali. Jest zakaz komercjalizacji. Szpitale lub samorządy będą płacić za długi szpitali, ale właśnie koledzy mówią mi, że dyrektorzy pozbywają się oddziałów przez wydzierżawienie ich lub udostępniają kontrakt. Przecież jest to forma prywatyzacji – mówi poseł i zwraca się do dyrektora Bestwiny. – Jeśli dalej będzie szedł tą drogą, to mam do niego pytanie. Niech odda w ten sposób pediatrię, ginekologię i parę innych oddziałów, tylko skąd weźmie na to większe pieniądze i po co jest dyrektorem. Apeluję do Zarządu Powiatu, pani starosty Beaty Tarczyńskiej i do radnych, żeby zobowiązali pana dyrektora Krzysztofa Bestwinę, aby unieważnił ten konkurs, który jest bardzo potencjalnie groźny i szkodliwy dla przyszłości chirurgii gnieźnieńskiej, a przede wszystkim dla jakości świadczonych usług i ich dostępności – zakończył Krzysztof Ostrowski.

XXVII sesja Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, która ma zająć się proponowanymi zmianami, rozpocznie się we wtorek 5 lipca o godzinie 8.10 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego. Relacja z sesji na łamach naszego portalu.

7 komentarzy

 • martha
  martha niedziela, 10, lipiec 2016 21:29 Link do komentarza Raportuj

  no cóż, bardzo szkoda,że nie patrzy się na jakośc świadczonych usług tylko na ilość. Życzyłabym sobie,żeby mnie operowali tacy chirurdzy jak Bembnista czy kowalski.To nie są lekarze, którzy o godz. 15.00 zapinają płaszcz i idą do domu.To prawda - są przeciążeni pracą do granic możliwości - nie tak powinno wyglądac życie lekarza, który swoja wiedzę, czas, zdrowie poswięca i oddaje innym.Jeśli przestaną tu pracować, pacjenci z Gniezna stracą naprawdę dobrych lekarzy. dr Bembnista na dyżurze uratował życie dźgnietemu w klatkę piersiową nożem, p ekni etemu tętniakowi aorty. Ci pacjenci nie dojechaliby do Poznania - zresztą Poznan robi wszystko,żeby zastosowac spychoterapię, również wiele osób z ostrymi zapaleniami trzustki nie przeżyłoby w innym szpitalu. A operacje nowotworów jelita robią co najmniej tak dobrze jak w Poznaniu.

 • Grzegorz
  Grzegorz wtorek, 05, lipiec 2016 11:07 Link do komentarza Raportuj

  O co chodzi sie pani/pan pyta?a o to ze Dolata dostal mandat od mieszkancow gniezna ale nie na wyrzucanie pieniedzy przeznaczonych na budowe szpitala ! Panie poseł prosze tu zaraz wyborcom wytłumaczyc dlaczego zamiast budowac szpital pan prywatyzuje go przez jakiegos pasikonika co to skacze od zozu do zozu???????????????? KLAMSTWA kłamstwa!!!! Do prezesa PiS juz idzie moj syn pracujacy w Warszawie i zrobi to bo chirurdzy z Gniezna uratowali mu zdrowie!!!!!

 • Daily mirror
  Daily mirror wtorek, 05, lipiec 2016 10:43 Link do komentarza Raportuj

  Ale chwila chwila.skoro dyrektor zoz wysprzedaje zarządzanie oddziałami firmom zewnętrznym i to za naszą czyli zozu dopłatą 2 milionow !!!!! bez żadnego zysku !!!! to do czego on jest potrzebny? Do administrowania papierkami? Nie po to Dolata go chyba tu przywiozł?Zatrudnic zwykłego obywatela gniezna -moze nie zbuduje rach ciach szpitala ale przynajmniej firmy medyczne sprzedajace sprzęt nie będą się pasły na pieniądzach przeznaczonych na budowę. Ponoc zarzad szpitala wydał juz duzo duzo z tego co bylo na nowy szpital. Pobudka pani Tarczyńska- za co Bestwina i pani bierzecie swoje wypłaty???

 • antki
  antki wtorek, 05, lipiec 2016 07:29 Link do komentarza Raportuj

  Ale o co w tym wszystkim chodzi?Przecież PiS dostał mandat od narodu i wybiera tego,kogo uważa za stosowne.Przecież dobra to zmiana.Ostrowski i inni przestańcie skamleć.A jeszcze jedno Ostrowski nie wypomina jak to było za PO-PSL?Widocznie lepiej.Bo gdyby gorzej to już wszyscy byliby poinformowani.

 • Rychu
  Rychu poniedziałek, 04, lipiec 2016 22:04 Link do komentarza Raportuj

  Tej , panie Bestwina od niewidzialnych cudów budownictwa i "ratowania" szpitali przed lokalnymi mieszkancami i spadochroniarzy spoza powiatu, powiedz pan tak szczerze - ile kasy pan juz wydal z naszych - tak NASZYCH !!! samorządowych obywatelskich pieniedzy na pozorowane dzialania służące niczemu?? Gdzie kasa na dokadrowienie? Gdzie kasa na remonty? Co robi to .... ktore przyjeżdża pociagiem z Torunia .....Chyba kolejnym zakupem powinna byc taczka!!!

 • Becia
  Becia poniedziałek, 04, lipiec 2016 20:58 Link do komentarza Raportuj

  "9-letni Damian z Gniezna żyje wbrew logice" - http://.... przeczytajcie sobie - już takich cudów i ratowania życia w gnieznie nie bedzie . Chłopca uratował ! ordynator Kowalski z chirurgii, a dopiero resztę zrobili w poznaniu. To nie jest dobra zmiana . To jest kpina panie dyrektorze ZOZ. dobrze o tym wiemy i my i pan.

 • Ela prada
  Ela prada poniedziałek, 04, lipiec 2016 20:50 Link do komentarza Raportuj

  Tyle kasy na innych zamiast zostawic tych co są i za te 2 mln wyremontowac chocby oddzial chirurgii. Nie mowiac juz o budowie sxpitala - no gdzie ten szpital panie menadzer Bestwina?? Bo ja widze syf i kilometr mułu jak na razie

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.