http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Prawie 500 tys. zł na likwidację azbestu!

Wyróżniony Prawie 500 tys. zł na likwidację azbestu!

Właśnie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie likwidacji wyrobów zawierających azbest na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Przypomnijmy, że od 1997 roku w Polsce obowiązuje zakaz produkcji oraz sprzedaży wyrobów azbestowych. Jako jeden z pierwszych w Wielkopolsce, powiat gnieźnieński od 2008 roku przystąpił do programu usuwania ze swojej przestrzeni tego szkodliwego tworzywa.


Azbest był masowo sprowadzany do Polski w latach 70. ubiegłego wieku i najczęściej wykorzystywano do wyrobu pokryć dachowych. Szybko okazało się jednak, że może być on szkodliwy dla zdrowia człowieka oraz zagrażać środowisku naturalnemu, dlatego podjęto działania w celu jego wyeliminowanie. Na terenie powiatu gnieźnieńskiego stwierdzono obecność aż 19 tysięcy ton azbestu. Od 2008 roku w ramach prowadzonych działań usunięto 4 tony z 1600 nieruchomości. W tym roku program będzie kontynuowany, został nawet wyłoniony nowy wykonawca, który zajmie się utylizacją rozbieranych dachów. - To jest firma z Poznania i jest od 30 złotych tańsza niż firma wyłoniona w zeszłym roku. Pozwoli nam to na utylizację 1200 ton wyrobów azbestowych. W tej chwili już można składać wnioski za pośrednictwem gmin – informuje Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego.

Na ten cel pozyskano 300 tysięcy złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto skierowano dodatkowe fundusze pochodzące z budżetu powiatu gnieźnieńskiego w kwocie 50 tysięcy złotych oraz z budżetów gmin o łącznej kwocie 133 tysięcy złotych. - Sądzę, że wszyscy będący zainteresowani likwidacją wyrobów azbestowych na swoich posesjach doczekają się realizacji tego zadania. Ważne jest to, że w tym roku wcześniej przystępujemy do realizacji, aby właśnie udostępnić wykonanie tego zadania wielu chętnym – dodaje B. Tarczyńska.

Wyroby azbestowe powinny zostać całkowicie zlikwidowane do 2032 roku. Jest to materiał niebezpieczny, bo uszkodzony może zacząć pylić. - Jeśli go wdychamy, to może powodować on wiele chorób nowotworowych, raka płuc, raka oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli, międzybłoniaka – wymienia Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

- Warto pamiętać, że azbest musi być usuwany zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, a więc teren powinien być właściwie oznakowany i zabezpieczony. Płyty powinny być usuwane w całości, żeby nie kruszyły się i nie pyliły. Powinny być polewane wodą, a narzędzia muszą być ręczne albo wolnoobrotowe. Jest on opakowywany w folię polietylenową o grubości ok. 0,2 mm i potem jest władowywany na samochód, a podczas transportu nie może się przesuwać – precyzuje.

Ludzie bardzo chętnie korzystają z tego programu. Dofinansowanie obejmuje 100 procent demontażu, unieszkodliwienia i wywiezienia azbestu na wysypisko. - Z roku na rok mamy coraz więcej wniosków i myślę, że ta świadomość ekologiczna mieszkańców wzrasta. Prosimy także o sygnały dotyczące dzikich wysypisk azbestu, bo w ramach tej akcji również takie dzikie wysypiska możemy likwidować. W poprzednim roku wszystkie złożone wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, a było ich 307, usunęliśmy 670 ton azbestu – podsumowuje M. Musiałowicz.

Najpilniej powinny zostać usunięte uszkodzone pokrycia dachowe wykonane z azbestu. Gdzie jest tego rodzaju materiału najwięcej? - Najpopularniejszym miejscem były oczywiście pokrycia dachowe budynków gospodarczych, który służyły do produkcji rolniczej i tam tego azbestu jest najwięcej. Nawet swego czasu był taki obowiązek, że rolnicy musieli wskazać, jaką ilość azbestu mają do zutylizowania, stąd wiedzieliśmy, że jest go na naszym terenie ok. 19 tysięcy ton – mówi Jerzy Berlik, wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego.

- Ta akcja związana z azbestem jest także modelowym przykładem współpracy, jaka jest zawiązana pomiędzy starostwem powiatowym a poszczególnymi gminami. Tak to jest skonstruowane, że zaangażowane jest zarówno starostwo, jak również poszczególne gminy. Zawsze przy odbiorze azbestu uczestniczy pracownik merytoryczny danej gminy, który sprawdza, czy wszystko odbyło się prawidłowo. Potem składa całą dokumentację do starostwa, aby całą procedurę zakończyć – uściśla na koniec J. Berlik.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.