http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W Gnieźnie powstała nowa koalicja

Nowoczesna, Twój Ruch i KOD postanowiły rozpocząć współpracę, którą zapoczątkowało wspólne wezwanie do władz gminnych i powiatowych. Podczas dzisiejszego spotkania zapowiedziano ponadto, że należy odsunąć od władzy koalicję PIS-u i PSL-u w powiecie gnieźnieńskim. Przedstawiciele wszystkich trzech ugrupowań zastrzegają jednocześnie, że nie mają w planach tworzenia w przyszłości wspólnych list wyborczych.


Sprawa wydaje się jasna, lokalni działacze z Gniezna chcą wspólnie występować w obronie naruszanych - ich zdaniem - zasad demokracji w Polsce, by ich głos protestu był lepiej słyszalny. Dzisiaj ogłoszono, że podjęta zostaje oficjalna współpraca na rzecz obrony wartości demokratycznych i europejskich. - Chcemy bronić tych wartości, w obronie których tak licznie mieszkańcy Polski zjechali 7 maja do Warszawy. Jest to też współpraca, która ma oprzeć się na patrzeniu na ręce władzy w powiecie gnieźnieńskim – mówi Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej z Gniezna.

Jednym z pierwszych elementów tej spójności było wzywanie władz gminnych i powiatowych o przestrzeganie nieopublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. - Taki apel wyszedł z naszego koła, ale podobne apele wystosowali w tym samym czasie przedstawiciele KOD-u i Twojego Ruchu. To pokazuje, że jest gdzieś płaszczyzna do wspólnego działania, a jednocześnie martwią nas pewne kroki, które są podejmowane przez koalicję PIS-PSL w powiecie gnieźnieńskim i tutaj też widzimy szansę do współpracy na tej płaszczyźnie – dodaje.

Podczas zwołanej w poniedziałkowe popołudnie konferencji prasowej posłanka Nowoczesnej zaprosiła także do współpracy inne środowiska opozycyjne, które w naszym powiecie funkcjonują. - Uważamy, że trzeba poszukać takiej drogi, aby tę koalicję w powiecie gnieźnieńskim od władzy odsunąć – zapowiada P. Hennig-Kloska.

- Postanowiliśmy przyłączyć się do tego porozumienia, żeby wspólnie przeciwdziałać jakimkolwiek działaniom, które mogą być destrukcyjne i żeby monitorować działania Rady Powiatu czy Rady Miasta, a także innych samorządów powiatu gnieźnieńskiego – tłumaczy Rafał Wilczek, koordynator koła Komitetu Obrony Demokracji w powiecie gnieźnieńskim. - Chcemy, żeby wszystko, co się dzieje w naszym powiecie było zgodne z zasadami prawa – wskazuje R. Wilczek.

- Chcemy, żeby wróciło demokratyczne pojęcie państwa – stwierdza Janusz Kubacki-Gorwecki, przewodniczący Twojego Ruchu w Gnieźnie, który przypomina, że jego partia ma najdłuższą tradycję w przestrzeganiu przed rządami Prawa i Sprawiedliwości. Bierze w tym momencie do ręki książkę, z którą przyszedł na spotkanie z dziennikarzami. - Szkoda, że książka pt. ”Czas Kaczyńskiego” wyszła dopiero niedawno, bo gdyby wyborcy przeczytali ją wcześniej, to na pewno wynik wyborczy byłby troszeczkę inny – zauważa.

Również on wyraża nadzieję, że porozumienie opozycji demokratycznej w powiecie gnieźnieńskim będzie się poszerzało. - Nie mamy żadnych planów ani tworzenia jakiejś koalicji wyborczej. Będziemy natomiast bardzo dokładnie przyglądać działaniom naszych rad, miejskiej i powiatowej. Twój Ruch to robił do tej pory samotnie w pewnym sensie i cieszę się, że znaleźliśmy sojuszników. Teraz będziemy wspólnie rządzących monitorować – kontynuuje J. Kubacki-Gorwecki.

- To na czym chcemy się skupić, to jest współpraca w zakresie przyszłej wizji dla Gniezna i tego, co dobrego dla naszego miasta i powiatu można zrobić. Najgorsze, co można robić, to opierać swoje działania tylko i wyłącznie na działaniach antyrządowych. Chcemy coś pozytywnego razem robić, dlatego nie wykluczamy wspólnych spotkań, konwencji i konsultacji społecznych – podsumowuje P. Hennig-Kloska.

10 komentarzy

 • Mariusz
  Mariusz piątek, 20, maj 2016 21:39 Link do komentarza Raportuj

  Pani Posłanka czy może nam Pani odpisać ile Pani zgłosiła projektów ustaw w sejmie, bo z tego co się orientuję to żadnego, natomiast pani partia to mistrzowie lenistwa i wniosków o przerwę. Może zatem weźmie się pani do pracy w końcu za nasze pieniądze podatników a nie za mącenie w lokalnej polityce. Póki co partia Nowoczesna to obciach i negacja wszystkiego i wszystkich co polskie.

 • dante
  dante wtorek, 17, maj 2016 13:43 Link do komentarza Raportuj

  Nowoczesna czyli PO-bis nie dotrwa do kolejnych wyborów. A KOD to znany szkodnik, na pewno nie działający w interesie państwa polskiego. Zaiste wybuchowa mieszanka. Obecnie rządzi PIS i czy się komuś to podoba czy nie, zdobył władzę w demokratycznych wyborach.

 • Stanisław Makowski
  Stanisław Makowski wtorek, 17, maj 2016 12:04 Link do komentarza Raportuj

  Jaka nowa koalicja? To wszystko to już zgrane karty.

 • Dariusz
  Dariusz poniedziałek, 16, maj 2016 22:00 Link do komentarza Raportuj

  Z takimi koalicjantami Nowoczesna szybko upadnie...

 • Feliks Brzeziński
  Feliks Brzeziński poniedziałek, 16, maj 2016 21:58 Link do komentarza Raportuj

  Pani poseł zadając się z ludźmi z Twojego Ruchu, autorytetu sobie Pani nie zbuduje.

 • Marek
  Marek poniedziałek, 16, maj 2016 21:25 Link do komentarza Raportuj

  PANIE JANUSZU MOŻE NAJWYŻSZA PORA JUŻ ZEJŚĆ Z POLITYCZNEJ SCENY? PO CO PANU KOLEJNE KLĘSKI?

 • Stefan Koniecpolski
  Stefan Koniecpolski poniedziałek, 16, maj 2016 21:23 Link do komentarza Raportuj

  Koalicję tworzą ci, co niczego w lokalnej polityce nie osiągnęli. Zapowiada się ciekawie!

 • Alcybiades
  Alcybiades poniedziałek, 16, maj 2016 21:09 Link do komentarza Raportuj

  W końcu ktoś będzie uważnie przyglądał się poczynaniom PiS. Tak trzymać!

 • Adam Karpiński
  Adam Karpiński poniedziałek, 16, maj 2016 20:28 Link do komentarza Raportuj

  Koalicja z tymi panami, którzy już w wielu formacjach byli nie wróży nic dobrego

 • Obserwator
  Obserwator poniedziałek, 16, maj 2016 19:58 Link do komentarza Raportuj

  Pani Poseł miałem dla Pani szacunek i uważałem, że jest Pani mądrym politykiem.... Ale gdy widzę z kim Pani zawiązała tę koalicję, to przestaję Panią szanować... Zawiodłem się na Pani....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.