http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Wciąż czujnie stać musimy na straży naszej wolności i niezależności”

„Wciąż czujnie stać musimy na straży naszej wolności i niezależności” Fot. M. Michałowska

Dziś w samo południe przy Pomniku ku czci poległych i pomordowanych w latach 1939-1945 w parku im. Tadeusza Kościuszki w Gnieźnie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa. W zorganizowanych przez Urząd Miejski obchodach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, delegacje gnieźnieńskich szkół oraz organizacji kombatanckich. – Rocznice i znaczące wydarzenia historyczne to dla każdej wspólnoty narodowej ważne, wymagające kultywowania i pamięci podstawy tożsamości – mówił wiceprezydent Gniezna Jarosław Grobelny.


W swoim przemówieniu przypomniał on, że zgodnie z przyjętą niedawno przez Sejm ustawą 8 maja jest od tego roku Narodowym Dniem Zwycięstwa. W założeniu święto ma na celu upamiętnić kapitulację III Rzeszy i zakończenie II wojny światowej w Europie. – Historycy, publicyści i politycy nadal spierają się w wielu kwestiach i ocenach przyczyn i konsekwencji II wojny światowej dla Europy i świata. Wspominając dziś bohaterów, ale i ofiary tego konfliktu wszystkim jego uczestnikom zobowiązani jesteśmy oddać cześć, honor – mówił Jarosław Grobelny. Przywołał też słowa ministra Józefa Becka z 5 maja 1939 roku.

Mówił on wówczas o potrzebie pokoju i honorze, jako bezcennej wartości w życiu ludzi, narodów i państw.
– Współczesna Polska, nasza dzisiejsza rzeczywistość wydaje się znacząco inna, niż ta, którą znamy z kart historii – mówił wiceprezydent. – Świadomi przeszłości również dzisiaj wciąż czujne stać musimy na straży naszej wolności i niezależności. Niepokoje w wielu zakątkach globu i tak bliski konflikt na Ukrainie najbardziej pokazują nam, jak kruchą, acz istotną wartością jest wolność, jak niepewny może być pokój. Nadal wśród nas obecna jest generacja ludzi, którym dane było obserwować okropności i tragedie wojny. Ci często anonimowi bohaterowie, którzy nie obnoszą się ze swoimi doświadczeniami, którzy przemilczają swoją ofiarę i męstwo pozostają najczęściej gorącymi orędownikami pokoju. Znając tragedie wojny, mając w pamięci wciąż żywe obrazy ludzkich tragedii wołają często: nigdy więcej wojny! – dodał.

Stwierdził, że jesteśmy zobligowani odpowiedzieć na ten apel i powołani do stania na straży wolności, niezależności i pokoju z zachowaniem honoru. Podkreślił, że dziś poświęcenie i służba ojczyźnie nabiera innego znaczenia. Ważną pozostaje praca na rzecz własnego środowiska oraz, dążenie do rozwoju w wielu dziedzinach życia. – Każdy z nas angażując się w działania własnej grupy, zaabsorbowany obowiązkami w pracy i we własnym domu, na swój sposób przyczynia się do budowania pokoju i wzmacniania lokalnej wspólnoty – mówił Jarosław Grobelny. – W dniu takim, jak ten pamiętać należy jednak, że ważnym aspektem tej wspólnotowości jest pamięć i tożsamość związana z czasem trudną i niejednoznacznie ocenianą historią, która czasami nas dzieli, ale na szczęście częściej łączy. Wyrażam głębokie przekonanie, że taki właśnie dniem pojednania i solidarności są obchody zwycięstwa zakończenia II wojny światowej. Wszystkim tym, którzy zginęli w drodze do zwycięstwa należy się cześć i pamięć – zakończył.

Minutą ciszy uczczono pamięć poległych. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ku czci ofiar II wojny światowej. Za udział w uroczystościach podziękował zebranym Michał Glejzer, przewodniczący Rady Miasta Gniezna. – Dla nas Polaków dzisiejsza data jest niejednoznaczna, ambiwalentna. Zaraz po zakończeniu działań wojennych nad Europą zapadła żelazna kurtyna, co oznaczało, że na kolejnych pięćdziesiąt lat Polska znalazła się we wschodniej, sowieckiej strefie wpływów, jednego z państw, które przyczyniło się do rozpoczęcia II wojny światowej. Tym niemniej dzisiejsza data jest doniosła – mówił Michał Glejzer. Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Rotę”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.