http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Poseł Ostrowski o bezpłatnych lekach

Niedawno Sejm przyjął ustawę o bezpłatnych lekach dla osób powyżej 75. roku życia. To jeden z projektów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Co o tej ustawie myśli poseł Krzysztof Ostrowski?


Ustawa powstała z myślą o seniorach, którzy chorują przewlekle, a zakup medykamentów stanowi spore obciążenie ich domowego budżetu. - Na liście bezpłatnych leków znajdą się przede wszystkim te stosowane w chorobach, na które cierpią osoby starsze, a więc na przykład kardiologiczne, reumatologiczne bądź urologiczne. Będą to lekarstwa raczej droższe – wyjaśnia poseł Krzysztof Ostrowski z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów i jednocześnie członek sejmowej Komisji Zdrowia. Jak dodaje parlamentarzysta, nowe prawo ma też na celu wyeliminowanie potencjalnych nadużyć dotyczących korzystania z darmowych lekarstw przez osoby, które nie są do tego uprawnione.

Wiek pacjentów ma być weryfikowany na podstawie ich PESEL-u lub daty urodzenia. Lekarstwa będą przepisywane na aktualnie obowiązujących wzorach recept (uprawnienia posiadają zarówno lekarze rodzinni, jak i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej). W polu „Kod uprawnień dodatkowych” zostanie wpisana litera „S”. Zasady realizacji recept w aptekach pozostaną bez zmian.

Lista bezpłatnych leków dla seniorów powstanie do 1 września 2016 r. Z czasem ulegnie ona stopniowemu poszerzaniu. W roku bieżącym na ten cel z budżetu państwa przeznaczono 125 milionów zł, a w przyszłym kwota docelowa osiągnie już 564 mln. Rokrocznie ma być ona zwiększana o 15 proc. aż do miliarda złotych. - Z naszych analiz wynikało, że siedemnaście procent Polaków nie stać na realizację recept. Widać więc, że jedna piąta nie była właściwie leczona, a większość z tego stanowią osoby starsze. Jesteśmy przekonani, że ustawa poprawi im w znamienity sposób dostępność leczenia. Robiliśmy zresztą badania, które pokazały, że dziewięćdziesiąt cztery procent społeczeństwa podchodzi do niej w sposób pozytywny – podkreśla K. Ostrowski.

4 komentarzy

 • do emila patriota
  do emila patriota sobota, 02, kwiecień 2016 13:17 Link do komentarza Raportuj

  Wszystko bys wyprzedal zagranicznym firmom, nawet spoldzielnie i dzialki. zenada. to ostatnie miejsce, gdzie POLACY sami decyduja o wlasnosci. A ty chcesz wpuszczac na rynek niemieckie firmy. WSTYD!

 • emil
  emil piątek, 01, kwiecień 2016 16:46 Link do komentarza Raportuj

  kiedy PIS zajmie sie likwidacja spoldzielni mieszkaniowych i zlikwiduje ogrodki dzialkowe, bo te dwa twory to siedlisko komunistow, precz z komuna!!!!

 • zainteresowany
  zainteresowany piątek, 25, marzec 2016 13:58 Link do komentarza Raportuj

  czy dobrze pamiętam że poseł jak był wybierany to coś tam obiecywał że zrezygnuje z diety ? jeżeli tak , to jak wygląda realizacja obietnicy ? przy okazji pytanie , dlaczego poselska i senatorska dieta parlamentarna jest zwolniona z podatku PIT do wysokości 2 280 zł miesięcznie, co w skali roku daje kwotę wolną w wysokości 27 360 zł! podczas gdy zwykły obywatel ma kwotę wolną od podatku tylko 3 091 zł w skali roku ?

 • martha
  martha czwartek, 24, marzec 2016 09:32 Link do komentarza Raportuj

  problemem w Polsce jest brak profilaktyki i szerzenia tzw. oświaty zdrowotnej - propagowania zdrowego trybu życia. Pacjenci w Polsce, nie tylko starsi, palą papierosy,są otyli, nie uprawiają żadnej formy wysiłku A jest już zwykłą demagogią, że tzw. darmowe leki poprawią w znamienity sposób dostępność leczenia.Cała wypowiedź to propaganda, nie poparta żadnymi konkretami. żeby się nie okazało, jak w tym żarcie, że za darmo dla starszych jest pavulon i środki antykoncepcyjne. I dlaczego dopiero we wrześniu? Czyżby to było trudniejsze od zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym? Zenada...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.