http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gmina Łubowo dynamicznie się rozwija na wielu płaszczyznach!

Wyróżniony Gmina Łubowo dynamicznie się rozwija na wielu płaszczyznach!

O przygotowaniach do uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski, o bogatych planach obchodów tej rocznicy na terenie gminy Łubowo, o inwestycjach prowadzonych na terenie gminy, o strefie gospodarczej, o rozszerzeniu działalności Domu Kultury w Łubowie oraz o współpracy zagranicznej gminy z Andrzej Łozowski, wójtem gminy Łubowo rozmawia Karol Soberski


   - Panie Wójcie, trwają przygotowania do uroczystości związanych z 1050. rocznicą Chrztu Polski, a co za tym idzie na terenie gminy Łubowo realizowanych jest wiele inwestycji. Na co kładziecie największy nacisk?
   - Na terenie naszej gminy najwięcej jest inwestycji związanych z infrastrukturą. Trwa przygotowanie terenu po to, by wszystkich gości którzy do nas zawitają przyjąć na wysokim poziomie. Z tego względu do 14 kwietnia wykonane zostaną nowe nakładki drogowe na odcinku od drogi nr 5 do Dziekanowic, wprawdzie to jest droga powiatowa, ale będziemy tę inwestycję współfinansować, a następnie od figury św. Benona do Małego Skansenu, który to odcinek jest już naszą drogą. Chodzi nam o to, by goście i turyści mogli już jeździć nowymi drogami. Z kolei w centrum Dziekanowic trwają prace przy budowie nowego parkingu przy tamtejszej świetlicy wiejskiej. Chcemy, aby cały ten teren był uporządkowany i gotowy na przyjęcie gości zarówno 14 kwietnia, jak i później w okresie wiosenno-letnim, a szczególnie w maju, kiedy to przez pięć dni odbywać się tam będą różne widowiska i koncerty.
   Chcemy szeroko wypromować Ostrów Lednicki, żeby uświadomić wszystkim że to miejsce znajduje się na terenie gminy Łubowo, dlatego też jest już gotowy okolicznościowy medal. Na jednej stronie medalu będzie wyspa z mostami i informacją o rocznicy Chrztu Polski, a na drugiej stronie będzie Ryba – symbol chrześcijaństwa. Te medale wręczymy tym wszystkim którzy przyjadą 14 kwietnia. Natomiast medale o dużo mniejszej średnicy będą przekazane wszystkim uczestnikom tych uroczystości.
   Te uroczystości to dla naszej gminy niepowtarzalna promocja, bo kolejna będzie za pół wieku, dlatego chcemy ją jak najlepiej wykorzystać.

   - Wspomniał Pan o uroczystościach które odbywać się będą 14 kwietnia. Na program tych obchodów złożą się też elementy artystyczne.
   - Te uroczystości, które odbywać się będą na wyspie, na Ostrowie Lednickim to będzie Liturgia Słowa, która potrwa około 40 minut. Uświetni je Orkiestra Wojskowa Wojsk Lotniczych z Poznania pod dyrekcją mjr. Pawła Joksa oraz chór Akademii Muzycznej z Poznania. Podczas uroczystości zabrzmi dzwon „Mieszko i Dobrawa”. Myślę, że obecności całego Episkopatu Polski, Prymasa Polski i Legata Papieskiego oraz władz państwowych podniesie rangę tych uroczystości w dniu 14 kwietnia.
   Wcześniej zaś II Pułk Wojsk Inżynieryjnych z Inowrocławia zbuduje most pontonowy z Małego Skansenu na wyspę. Ostatnio taki most był w 1992 roku, gdy było 1000-lecie śmierci Mieszka I. Będzie to wielka atrakcja dla turystów, każdy będzie chciał się tym mostem przejść, ponieważ jest to niezapomniane przeżycie.

   - Panie Wójcie, ale 14 kwietnia to nie jedyne uroczystości, które przygotowujecie na terenie gminy Łubowo z okazji 1050-rocznicy Chrztu Polski. Duże przedsięwzięcie przewidziane jest też w maju.
   - W maju, na terenie należącym do Muzeum, planujemy wielkie widowiska. Będzie tam zbudowane miasteczko, będzie wiele atrakcji, m.in. pokazy wojów średniowiecznych, koncerty. Do tego 26 maja odbędzie się procesja Bożego Ciała, która rozpocznie się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym i pójdzie w kierunku Małego Skansenu. Te przedsięwzięcia potrwają pięć dni, począwszy od 25 maja. Niezależnie od tego, w tym czasie przewidujemy też plener rzeźbiarski, który będzie się odbywał na Małym Skansenie, w którym wezmą udział m.in. rzeźbiarze z Rosji, z zaprzyjaźnionej gminy Bogorodskoe. Rzeźbiarze ci kilka lat temu stworzyli u nas rzeźby Mieszka I i Dąbrówki.

   - Wspomniał Pan o współpracy z Rosjanami. Jak dzisiaj układa się współpraca międzynarodowa gminy Łubowo?
   - Współpraca z naszymi zaprzyjaźnionymi gminami z Chorwacji i Rosji cały czas się rozwija. Jeśli chodzi o Chorwatów, to przyjadą oni do nas na obchody rocznicy Chrztu Polski, tym bardziej, że w naszej partnerskiej gminie Nin odbył się chrzest Chorwacji. Czyli można powiedzieć, że mamy wspólne korzenie. W przypadku współpracy z Chorwatami to mieliśmy już wymianę młodzieży, szykujemy już kolejną. Dodatkowo, z tego względu że Chorwacja jest też w Unii Europejskiej, to w ramach Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów” chcemy przygotować projekt współpracy między samorządami Nin i Łubowa. Tym bardziej jest to ważne, że obecnie Nin rozpoczyna aplikacje o fundusze unijne i musi wykazać się taką współpracą z państwami Unii Europejskiej.
   Natomiast jeśli chodzi o Rosję, to we wrześniu 2015 roku gościliśmy władze zaprzyjaźnionej gminy Bogorodskoe, a w tej chwili oni zapraszają naszą młodzież do siebie. Mer zabiega o to, by nasza młodzież przyjechał do ich szkoły rzeźbiarskiej. Dodatkowo w ramach naszej współpracy z Rosjanami, w tym roku przyjadą do Łubowa rzeźbiarze na wspomniany plener. Chcemy, by oni wykonali dla nas kolejne rzeźby, które będą wyeksponowane wzdłuż traktu prowadzącego do Małego Skansenu.
   Nie ukrywamy, że stosunki jakie teraz są między Polską a Rosją nie są zbyt ciekawe, ale nie ma to wpływu na współpracę między samorządami. Uważamy, że trzeba budować mosty poza tą wielką polityką i jeżeli stworzą się idealne warunki, to wtedy ta współpraca będzie bardziej ożywiona.

   - Obchody rocznicy Chrztu Polski to obecnie najważniejsze wydarzenia planowane na terenie gminy Łubowo, ale oprócz tego cały czas na terenie gminy trwają różne inwestycje.
   - W tej chwili kończymy budowę sali gimnastycznej w Lednogórze, bo taka była potrzeba, ponieważ ta szkoła ciągle się rozwija, jest tam ponad 210 dzieci a będzie jeszcze więcej. Dlatego byłą konieczność wybudowania nowej sali sportowej, którą oddamy do użytku w kwietniu. Wówczas też stara sala gimnastyczna zostanie przeznaczona na klasy i powstaną tam trzy nowe klasy lekcyjne.
   Nie ukrywam również, że mamy w planach budowę w Łubowie hali widowiskowo-sportowej pełnowymiarowej, w związku z czym mamy zarezerwowane środki na 2017 rok w Totalizatorze Sportowym. W tej  chwili przymierzamy się do dokumentacji projektowej, żeby tę inwestycję zrealizować.
   Ważnym punktem jest też dla nas przedszkole, ponieważ nastąpiły zmiany, jeśli chodzi o 6-latki, dlatego to przedszkole, które mamy obecnie w Fałkowie jest już nieco przestarzałe. Mamy już gotową dokumentację techniczną budowy nowego przedszkola w Fałkowie i chcemy wykorzystać środki finansowe z WRPO. Projekt będzie się składał z dwóch części, ponieważ by otrzymać środki na tę budowę, musimy też złożyć wniosek do Europejskiego Funduszu Społecznego. Te dwa projekty muszą być spójne, szanse są i budowa tego przedszkola musi być zrealizowana, ponieważ to istniejące przedszkole w Fałkowie nie spełnia już pewnych standardów.
   Gdy już mowa o inwestycjach na terenie gminy Łubowo, to nie możemy też zapomnieć, że Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z siedzibą w Dziekanowicach, w ramach projektu który złożyło pod nazwą „Dziedzictwo Pierwszych Piastów – rozbudowa infrastruktury wystawienniczo-magazynowej i konferencyjnej”, otrzymało dofinansowanie w wysokości 19 mln złotych.

   - Panie Wójcie, od kilkunastu miesięcy głośno w Łubowie także o strefie gospodarczej. Na jakim etapie jest obecnie ten projekt?
   - Zanim odpowiem na to pytanie, to wyjaśnię, że we wszystkich tych inwestycjach, które prowadzimy to cały czas najważniejsza jest infrastruktura. Mam na myśli wodociągi i kanalizację, mimo, iż cała gmina jest skanalizowana. Nasza gmina dynamicznie się rozwija, mamy kilkanaście mniejszych lub większych inwestycji i dlatego cały czas musimy pamiętać o inwestycjach związanych z kanalizacją. Cały czas pompujemy pieniądze w budowę nowej sieci kanalizacyjnej, nowych odcinków, tam gdzie powstają nowe osiedla, gdzie powstają zakłady pracy.
   Jeżeli zaś chodzi o podstrefę Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to obecnie wszystkie dokumenty są w ministerstwie, gdzie znajdują się one od listopada ubiegłego roku. Każdy taki wniosek musi bowiem przejść odpowiednie procedury. Liczymy na pozytywną decyzję. Natomiast jeśli chodzi o uzbrojenie tej strefy, to w tej chwili jak już wiadomo w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji cały projekt przewiduje kwotę 17 milionów złotych. Przygotowujemy obecnie wszystkie sprawy związane z przetargiem, który chcemy ogłosić, aby uzbroić strefę we wszystkie media. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o realizację, to wszystko rozstrzygnie się na przełomie roku 2016 i 2017.
   Warto jeszcze dodać, że w ramach OSI, po wielu rozmowach ze wszystkim partnerami, udało się wynegocjować takie środki, że gminy, poza miastem Gnieznem, będą mogły budować ścieżki rowerowe. My także jesteśmy beneficjentem tego programu i planujemy budowę ścieżki rowerowej między Strychowem a Owieczkami. Na to mamy zabezpieczoną w OSI kwotę 1,4 mln złotych. To jest bardzo ważny odcinek na terenie naszej gminy. Jest to droga wojewódzka, droga niebezpieczna, bez poboczy i budowa takiej ścieżki, która umożliwi komunikowanie się ze szkołą lub z zakładami pracy, jest konieczne.

   - Od dłuższego czasu można zauważyć, że stawia Pan duży nacisk na ożywienie kultury w gminie Łubowo, jak i poszerzenie oferty samego Domu Kultury.
   - Chcemy by powstało centrum kultury z prawdziwego zdarzenia, żeby każdy mieszkaniec mógł znaleźć sobie odpowiednią ofertę w naszym Domu Kultury, zarówno w sobotę, niedzielę, jak i w tygodniu. By nasi mieszkańcy mogli pójść na jakiś spektakl, koncert czy inne wydarzenie kulturalne. Dom Kultury ma tętnić życiem ale, by to mogło być zrealizowane, potrzebna jest większa ilość pracowników. Nie ukrywam, że za tym idą większe środki, ale my jesteśmy już na takim etapie, że trzeba iść w tym kierunku, ponieważ takie jest zapotrzebowanie społeczne. Ponadto Dom Kultury musi oddziaływać na wszystkie świetlice wiejskie, które wybudowaliśmy, bo po to one są, żeby w nich też się dużo działo na niwie kultury.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.