http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Platforma chwali prezydenta i krytykuje władze powiatu

Wyróżniony Platforma chwali prezydenta i krytykuje władze powiatu

Pierwsze w tym roku spotkanie radnych Platformy Obywatelskiej z dziennikarzami poświęcone zostało omówieniu bieżących wydarzeń w mieście i powiecie. Jak łatwo się było domyślić politycy zachwalają poczynania prezydenta, z którym przynależą do tej samej partii oraz krytykują władze powiatowe, w których zasiada konkurencja.


Zdaniem radnych rządzącej koalicji w Radzie Miasta prezydent Tomasz Budasz podjął się udanych działań, których efektem jest przede wszystkim przyciągnięcie inwestorów do Gniezna. - Widać to wyraźnie po firmie Kirchhoff, która w przewidywalnej przyszłości ma utworzyć dwieście nowych miejsc pracy – uważa Michał Glejzer, przewodniczący Rady Miasta Gniezna. Wśród innych, trafionych jego zdaniem pomysłów warto wspomnieć o inwestycjach drogowych. - Kontynuowanie działań związanych z naprawą ulic i podejmowanie nowych, które mają za zadanie m. in. doświetlanie przejść dla pieszych, czyli to wszystko, co w tym przypadku służy naszym mieszkańcom – dodaje M. Glejzer.

Warto zwrócić uwagę także na konstrukcję budżetu, którego po raz pierwszy autorem jest prezydent z Platformy Obywatelskiej. - Jest to budżet proinwestycyjny, czyli 32,5 miliona przeznaczone zostaną na inwestycje i to jest znacząca kwota, bo ponad 14 procent całego budżetu – mówi Dariusz Banicki, radny miejski, który po raz pierwszy uczestniczył przy współtworzeniu budżetu miejskiego. - Na dodatkowe podkreślenie zasługuje fakt, że miasto nie ogranicza się do spłat obliczonego zadłużenia, ale także inwestuje. Wiąże się to co prawda z jakimś deficytem oczywiście, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że bez inwestycji miasto będzie popadać w recesje – zaznacza D. Banicki. Imponująca zdaniem radnego jest także kwota przeznaczona w budżecie na inwestycje drogowe. - Jest to 11 milionów złotych i podkreśla to fakt tego, że drogi są znaczącym elementem w tym projekcie budżetu, a ta komunikacja będzie się znacząco poprawiała. Trzeba tutaj nadmienić kwestię przejazdu Pod Trzema Mostami, który to problem od wielu lat próbowano rozwiązać i dopiero działania pana prezydenta Budasza zaowocowały tym, że jest to możliwe. W najbliższym czasie dwa wiadukty będą rozbierane, a ten trzeci będzie udrażniany – przypomina.

Krytyczne słowa natomiast kierowane są po raz kolejny pod adresem rządzącej większości w powiecie gnieźnieńskim, gdzie zdaniem lidera opozycji nic dobrego się nie dzieje. - Te działania już po roku funkcjonowania obecnej koalicji w powiecie pokazują, że budżet na 2016 rok mamy mniejszy na starcie, a deficyt mamy dziewięciokrotnie większy, sięgający 11 milionów złotych – wylicza Dariusz Pilak, radny powiatowy i poprzedni starosta, który kwestionuje triumfy wznoszone na cześć podjętych kroków zmierzających do rozbudowy szpitala przy ul. 3 Maja. - Sprawa budowy szpitala dalej stoi w miejscu, ponieważ nie znamy kwot i terminów. Nie wiemy tak naprawdę, ile ta inwestycja będzie nas kosztowała od strony naprawy i nie wiemy, ile będzie nas kosztowała od momentu rozbudowy. To jest też wypadkowa znacząca, umniejszająca jakiekolwiek możliwości inwestycyjne w fazie rozwoju dla powiatu. Cały czas czekamy i nie wiemy już teraz nawet na jakie kwoty czekamy – twierdzi samorządowiec opozycyjnej partii. Kolejnymi słabymi punktami powiatowej uchwały budżetowej są jego zdaniem małe nakłady finansowe na oświatę. - Budżet w obrębie oświaty jest mniejszy w tej subwencji ogólnej o 2 100 000 złotych, co pokazuje, że też w tych obszarach, gdzie powiat gnieźnieński pozytywnie wypadał na arenie województwa wielkopolskiego czy ogólnopolskiej też zaczyna być uszczuplany – zauważa D. Pilak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.