http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/dazzle.png?_t=1591455267

Rada Gminy Niechanowo została odwołana!

Wyróżniony Fot. archiwum Fot. archiwum

Dzisiaj w gminie Niechanowo odbyło się referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Niechanowo. Mieszkańcy mogli głosować w trzech komisjach obwodowych. Czy mieszkańcy zdecydowali się odwołać czy pozostawić aktualną Radę Gminy? Z oficjalnych informacji wynika, że Rada Gminy została w dzisiejszym referendum odwołana przez mieszkańców gminy: za odwołaniem głosowało 2045 mieszkańców, przeciwko - 29. Frekwencja wyniosła 44,6 proc.


Konflikt w Radzie Gminy Niechanowo wybuchł już podczas pierwszej sesji Rady Gminy, w listopadzie 2018 roku. Wynikało to z faktu, że nowo wybrany wójt Szymon Robaszkiewicz wprowadził do 15-osobowej Rady tylko trzech swoich radnych, a aż 11 było z komitetu poprzedniego wójta. I o tego momentu w Radzie zaczęły się tarcia. O czym informowaliśmy tutaj.

Efektem takiej „wojennej” atmosfery w Radzie Gminy Niechanowo był pomysł odwołania Rady. Jesienią 2019 r. powstała inicjatywa zorganizowania referendum w celu odwołanie obecnej Rady Gminy.

Po zebraniu odpowiedniej ilości podpisów, Komisarz Wyborczy w Koninie wyznaczył termin referendum na 8 marca. I dzisiaj mieszkańcy mogli oddawać swoje głosy od 7.00 do 21.00 w trzech obwodowych komisjach wyborczych: w Gminnym Domu Kultury w Niechanowie oraz w szkołach w Jarząbkowie i w Niechanowie.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 3/5 głosujących, czyli 1440 mieszkanców. Jaki będzie wynik referendum? Z oficjalnych informacji wynika, że Rada Gminy została w dzisiejszym referendum odwołana przez mieszkańców gminy.

Z uprawnionych do głosowaniu 4612 mieszkańców, w referendum udział wzięło 2057 osób, co daj frekwencję 44,6 proc. Liczba ważnych głosów - 2045, z których za odwołaniem Rady głosowało 2016 osób, a przeciwko - 29.


Teraz czekają nas przedterminowe wybory do Rady Gminy Niechanowo.

2 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.