http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Co zamiast kartki świątecznej posłanka Hennig-Kloska wyśle posłowi Dolacie?

Wyróżniony Co zamiast kartki świątecznej posłanka Hennig-Kloska wyśle posłowi Dolacie?

- Zamiast kartki świątecznej poseł Dolata otrzyma ode mnie w tym roku analizę, z której wynika, że pod względem kondycji finansowej powiat gnieźnieński ma najtrudniejszą sytuację z wszystkich powiatów w Polsce. Podobne przesyłki trafią do wszystkich radnych klubu PiS zasiadających w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego. Wszystko po to, by pan Poseł i państwo radni nigdy już nie mówili publicznie, że zostawili Starostwo Powiatowe w Gnieźnie w dobrej kondycji finansowej – powiedziała dziś na konferencji prasowej posłanka Paulina Hennig-Kloska.


Z analizy, do której odnosiła się gnieźnieńska parlamentarzystka wynika, że powiatowi gnieźnieńskiemu jako jedynemu w Polsce grozi w 2020 roku ujemna nadwyżka operacyjna brutto, co oznacza, że przyszłoroczne wydatki bieżące przewyższą przyszłoroczne dochody i bez cięcia kosztów zarząd nie będzie w stanie przygotować i uchwalić budżetu na rok przyszły zgodnego z ustawą o finansach publicznych.

Z czego ta sytuacja wynika? Zdaniem posłanki do takiego stanu rzeczy doprowadziła polityka poprzedniego zarządu koalicji PiS-PSL-ZG pod kierownictwem starosty Beaty Tarczyńskiej, który rozdmuchał w powiecie koszty stałe i zwiększył lawinowo zadłużenie. - Musimy pamiętać, że cała dotychczasowa polityka finansowa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie to efekt pracy poprzedniego zarządu, włącznie z tegorocznym budżetem, który przez poprzedni zarząd był przygotowywany. Problem pogłębił rząd realizując swoje obietnice wyborcze w ciężar samorządów. Dziś widzimy, że obniżka o 1% podatku dochodowego i ulga dla młodych zostały zrealizowane kosztem samorządów, którym spadające przychody nie zostały przez rząd uzupełnione. Prawdą jest więc to co mówi starosta Piotr Gruszczyński, aby do starostwa nie wkroczył komisarz, zarząd musi ograniczyć koszty stałe funkcjonowania. O środkach na większe inwestycje w powiecie na razie możemy zapomnieć, gdyż jeszcze gorzej wygląda sytuacja nadwyżki operacyjnej brutto. Według wspomnianej przez mnie analizy powiatowi brakuje, w tym momencie, środków na spłatę zapadających rat kredytowych i wykup obligacji. Wierzę jednak, że opracowywany program ostrożnościowy i polityka cięcia kosztów postawi finanse powiatu na nogi i do żadnych problemów z płynnością finansową powiatu nie dojdzie – podkreślała Hennig-Kloska.

Warto podkreślić, że analiza, do której odnosiła się posłanka Paulina Hennig-Kloska została sporządzona dla całego kraju przez niezależne źródło, czyli zespół analityczny gazety „Rzeczpospolita”, na podstawie prognoz Ministerstwa Finansów dotyczących wpływów z PIT w 2020 roku oraz prognoz budżetowych samorządów z sierpnia br.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.