Logo
Wydrukuj tę stronę

Wąskotorówka pojedzie do Niechanowa! Powiat otrzyma dworce, torowisko i grunty!

Wyróżniony Wąskotorówka pojedzie do Niechanowa! Powiat otrzyma dworce, torowisko i grunty!

O uruchomieniu kolejki wąskotorowej w Gnieźnie, zainteresowaniu turystów i planach na przyszłość, z Wojciechem Krawczykiem, dyrektorem Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, odpowiedzialnym za wąskotorówkę, rozmawia Karol Soberski


- W tym roku, wprawdzie już po wakacjach, ale ruszyła wreszcie Gnieźnieńska Kolejka Wąskotorowa. Jak by Pan podsumował ten fakt?
- Z faktu uruchomienia kolejki jesteśmy bardzo zadowoleni. Wprawdzie liczyliśmy, że uda się  wcześniej uruchomić przejazdy turystyczne. Myśleliśmy, że to będzie w czerwcu lub lipcu. Jednak były trudności z dokumentacją, ze sprawami technicznymi jak np. remont torowiska, który był sprawą najważniejszą, żeby ta kolejka ruszyła, ponieważ torowisko straciło licencję w 2016 r. Te wszystkie prace trochę się przeciągły w czasie, ale uważam, że to jest duży sukces, że ta kolejka po 5 latach nie została zamknięta na klucz ale wyjechała na szlak.

- Jak ocenia Pan poziom zainteresowania turystów kolejką?
- W dzień otwarcia kolejki, zainteresowanie turystów przerosło nasze oczekiwania. Zjawiły się tłumy ludzi na które nie liczyliśmy. Przy okazji uruchomienia kolejki było też otwarcie Stacji Kultura, którą zajmuje się Centrum Kultury eSTeDe. To była część kulturalna, a częścią techniczną był wyjazd kolejką do stacji Jelonek. Frekwencja była bardzo wysoka o czym świadczy choćby to, że kolejka miała jechać trzy razy, a jechała pięć razy.

- Ten sezon kolejki już za nami. Jakie plany na przyszłość?
- Nie jest jeszcze zatwierdzony budżet, ale staramy się, by były w nim zapisane środki na funkcjonowanie kolejki. Jesteśmy też na dobrej drodze negocjacji z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, bo prawdopodobnie Marszałek chce podwoić środki na dofinansowanie kolejek wąskotorowych, a są 4 w województwie. Liczymy zatem na większe dofinansowanie naszej kolejki.
    
Moim marzeniem jest, aby w przyszłym roku kolejka dojechała do Niechanowa. Tam jest stacja, tam jest nawrót, że lokomotywa może się obrócić. Mamy tam teren, mówię mamy, bo jesteśmy po rozmowach z PKP i ustaliliśmy, że w trzecim kwartale 2020 r. zostanie nam przekazane mienie nieruchome PKP. Dostaniemy dworce, torowiska, grunty i przy stacji kolejowej w Niechanowie mamy około 4 ha gruntów. Być może uda się kogoś zachęcić, by tam uruchomił np. jakieś miasteczko dla dzieci, karuzele, czy coś w tym duchu. Chodzi nam o to, by kolejka miała po co jechać do Niechanowa. W tej chwili na Jelonku nie ma specjalnych atrakcji, chociaż takie były planowane. Sukcesem jest to, że kolejka ruszyła i jeździła do końca września. Z kolei zajęcia kulturalne prowadzone w wagonie kolejowym i na stacji będą się odbywać do końca października.
    
Wkrótce chcemy też podać do publicznej wiadomości, że jak ktoś ma jakieś pomysły na funkcjonowanie kolejki, to niech się do nas zgłosi. Cały czas spotykam się z pasjonatami kolejki, z organizacjami pozarządowymi, którzy mają pomysły. I chcemy te pomysły zebrać i je wspólnie wykorzystać.

- A co dalej ze Stacją Kultura działającą na stacji wąskotorówki? Czy ona będzie działała tylko do momentu uruchomienia Centrum Kultury eSTeDe?
- Nie. Stacja Kultura będzie działała cały czas. Po to mamy jednostkę kulturalną, żeby ona wprowadzała tam elementy kultury. ESTeDe w swojej działalności będzie miała wpisane prowadzenie i urozmaicenie kultury przy gnieźnieńskiej wąskotorówce.

- Uruchomienie kolejki to sukces władz powiatu?
- Uważam, że to jest nasz wielki sukces. Wszystkim powtarzałem, że jak będzie mi dane powrócić do pracy do Starostwa, to kolejka będzie jeździć. Pamiętam nasze pierwsze, już po moim powrocie, spotkanie w Starostwie i debatę na temat kolejki. Było dziesięć osób, a tylko jedna była za uruchomieniem wąskotorówki, i to byłem ja. Udało mi się przekonać Zarząd Powiatu do przekazanie funduszu, małych środków, bo nie stać nas było na większe i kolejka ruszyła.
    
Teraz mamy dalsze plany, o czym wspomniałem, żeby kolejka dojechała do Niechanowa. Drugą ważną sprawą jest naprawa infrastruktury. Skoro na drugi rok będziemy właścicielami wszystkich budynków na dworcu kolejki wąskotorowej, to chcemy tam poprawić funkcjonowanie i wygląda tych budynków. Są one bowiem w opłakanym stanie. Chcemy też poprawić peron, żeby on był bardziej bezpieczny. W przyszłości chcielibyśmy też uruchomić lokomotywę na parę, ale to jest kwestia kilkuset tysięcy złotych.
    
Uważam też, że w przyszłości można by było w Gnieźnie stworzyć wielką atrakcję turystyczną na bazie Parowozowni i wąskotorówki. Niektóre elementy, które posiadamy w tych obiektach to unikaty na skalę światową i powinniśmy o to zadbać.
Informacjelokalne.pl