http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Znamy nowych gnieźnieńskich parlamentarzystów!

Wyróżniony Znamy nowych gnieźnieńskich parlamentarzystów!

Nieoficjalnie wszystko jest już jasne! Po niedzielnych wyborach Gniezno i powiat gnieźnieński będzie miało jednego senatora (Pawła Arndta) i trzech posłów (Paulinę Hennig-Kloskę, Tadeusza Tomaszewskiego i Zbigniewa Dolatę). Tym samym stan posiadania zmniejszył się o jednego posła. Wyniki wyborów sprawiły też, że mimo iż w okręgu i w naszym powiecie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwości, to partia ta w Gnieźnie straciła aż 2/3 parlamentarzystów!


PiS – 5 posłów
Z Gniezna w nowym parlamencie z ramienia Prawa i Sprawiedliwości ponownie zasiądzie Zbigniew Dolata, który w całym okręgu zdobył uznanie 23.116 wyborców. Wszystko wskazuje na to, że w ławach poselskich nie zobaczymy już posła Krzysztofa Ostrowskiego, który zdobył 11.934 głosy.

Oprócz Z. Dolata z naszego okręgu do sejmu prawdopodobnie wejdą: Zbigniew Hoffmann (42.859 głosów), Witold Czarnecki (16.502 głosy), Ryszard Bartosik (17.338) i Leszek Galemba (16.521 głosów). Łącznie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w okręgu gnieźnieńsko-konińskim, 5 mandatów.

Dzisiaj pojawiły się też spekulacje, że być może Z. Hoffmann zrezygnuje z mandatu posła na rzecz ponownego objęcia fotelu wojewody. W takim przypadku do sejmu wszedł by kolejny z listy z największa ilością głosów, czyli K. Ostrowski. Jednak z naszych informacji wynika, że wojewoda Hoffmann nie zamierza rezygnować z mandatu posła.

KO – 2 posłów
Z kolei z Koalicji Obywatelskiej z okręgu gnieźnieńsko-konińskiego weszło dwoje posłów: gnieźnianka Paulina Hennig-Kloska (będzie to jej druga kadencja), którą poparło 16.813 wyborców

SLD – 1 poseł
Po czterech latach przerwy na Wiejską powraca kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, również wieloletni poseł Tadeusz Tomaszewski, którego poparło 17.515 wyborców. I jest to jedyny mandat Lewicy w naszym okręgu.

PSL – 1 poseł
Jednego posła do sejmu wprowadziło też Polskie Stronnictwo Ludowe a jest nim Jacek Tomczak, którego poparło 9.833 wyborców.

Senat dla KO
PiS stracił także senatora w naszym okręgu, bo – jak już wcześniej informowaliśmy – Robert Gaweł przegrał walkę z kandydatem Koalicji Obywatelskiej, wieloletnim posłem Pawłem Arndtem.

Jak było w poprzedniej kadencji?
Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji z Gniezna w sejmie zasiadali:
- Zbigniew Dolata i Krzysztof Ostrowski z Prawa i Sprawiedliwości
- Paweł Arndt z Platformy Obywatelskiej
- Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej

Z kolei w senacie Gniezno reprezentował Robert Gaweł z PiS-u

W poprzedniej kadencji, posłowie z naszego okręgu gnieźnieńsko-konińskiego wywodzili się z:
- PiS – 5 posłów
- PO – 2 posłów
- Nowoczesna – 1 posłanka
- Kukiz15 – 1 poseł

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.