http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Radni z Łubowa jednomyślni! Batalia o drogi dobiegła końca!

Wyróżniony Radni z Łubowa jednomyślni! Batalia o drogi dobiegła końca!

Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Łubowo podjęta została uchwała w sprawie pozbawienia drogi nr 5 kategorii drogi gminnej. Wszyscy radni byli za tym projektem. Tym samym blisko czteroletnia wojna o drogi prowadzona przez samorządowców dobiegła końca.


– To zadanie związane z przejęciem a raczej z obarczeniem gmin tzw. dawnymi drogami krajowymi było bardzo trudne i odbijało się niewątpliwie na budżetach gmin. Dwa lata temu rozpoczęliśmy działania na rzecz zmiany ustawy, prowadziliśmy rozmowy z parlamentarzystami, przy wsparciu fachowców od drogownictwa. Potem było kilka wizyt w sejmie, zrodził się projekt nowej ustawy, który przeszedł przez sejm i przez senat. Niestety ponad rok temu nie podpisał jej pan prezydent Komorowski, oddał ją do Trybunału – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo, jeden z inicjatorów prac na rzecz wprowadzenia zmian w Ustawie o drogach publicznych,  korzystnych dla gmin. - Trybunał Konstytucyjny w maju tego roku, w pełnym składzie dwunastu sędziów, wydał wyrok i wszystkie trzy punkty nowelizacji ustawy uznał za zgodne z Konstytucją. Tym samym wygraliśmy czteroletnią batalię o to, żeby właściwie klasyfikować drogi, które po wybudowaniu nowej drogi krajowej, są przekazywane samorządom – dodaje wójt Łubowa.

Jak zaznacza wójt Łozowski, teraz drogi muszą być przekazywane według właściwości, czyli generalnie tak, że jeżeli droga jest tej klasy co droga Łubowo – Poznań musi być drogą wojewódzką. - Jeżeli będzie to droga o mniejszym odcinku, to będzie drogą powiatową, a jeśli będzie to szczątkowy odcinek to będzie drogą gminną. W ten sposób samorządy będą wykonywać swoje zadania i każdy szczebel samorządu będzie je wykonywał w sposób właściwy, ludzie będą jeździli bezpiecznie, a majątek narodowy nie ulegnie degradacji. O to walczyliśmy i okazuje się, że intensywna walka nawet na poziomie gminy przynosi skutki – podkreśla gospodarz gminy Łubowo.

W obradach Rady Gminy uczestniczyli parlamentarzyści, którzy przyczynili się do zmiany Ustawy o drogach publicznych, dzięki czemu uchwała Rady Gminy mogła zostać podjęta. - Ustawa ta była bardzo oczekiwana, ponieważ odciążała budżet gminy kosztami utrzymania tej drogi – podkreśla senator Piotr Gruszczyński. - Jeśli byśmy nie zdecydowali się na poparcie tych zmian, to w naszym przypadku dawna droga krajowa nr 5, na pewno nie byłaby utrzymana w należytej staranności, bo gminy nie były w stanie finansowo sobie z tym poradzić. Aczkolwiek rozumiem, że urzędy marszałkowskie nie są tym uszczęśliwione, ale silniejszy musi ten obowiązek wziąć na siebie – dodaje.

Sesja Rady Gminy była też okazją, by wójt Andrzej Łozowski mógł podziękować zaprzyjaźnionym posłom i innym osobom za zaangażowanie oraz pomoc w tej walce o zmianę prawa. Parlamentarzyści: Bożena Szydłowska, Paweł Arndt, Zbigniew Dolata i Piotr Gruszczyński a także mentor w temacie drogownictwa Kazimierz Bałęczny otrzymali z rąk wójta gminy Łubowo i Mirosława Nowaka, przewodniczącego Rady Gminy Łubowo Medale Specjalne Stalowe Gminy Łubowo, przyznawane osobom, które w sposób szczególny zapisały się na kartach historii gminy. Dodatkowo otrzymali kwiaty, które wręczyła Emilia Dutka, wiceprzewodnicząca Rady Gminy. Na sesję nie zdołał przybyć poseł Waldy Dzikowski, którego także wyróżniono powyższym medalem.

Wójt A. Łozowski przyznaje, że gdyby nie przeszły te zmiany w ustawie o drogach publicznych, to gmina rocznie musiałaby wydać na swój odcinek byłej drogi krajowej nr 5 około miliona złotych. - Na samo utrzymanie zimowe wydalibyśmy około pół miliona złotych, nie mówiąc już o remontach bieżących czy remontach kapitalnych. I byłoby to nie do udźwignięcia – podkreśla.

Fot. UG Łubowo

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.