http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Porozumienie podpisane. Trzemeszno przejęło powiatowe szkoły

Wyróżniony Porozumienie podpisane. Trzemeszno przejęło powiatowe szkoły

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbyła się dziś uroczystość podczas której doszło do podpisania porozumienia w sprawie powierzenia przez powiat gminie Trzemeszno prowadzenia szkół ponadgimnazjalnych wchodzących w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie. Umowa została zawarta na okres dziesięcioletni i ma obowiązywać już od września. Gmina przejmie też na własność budynki szkolne za dziesięć procent ich wartości (ok. 700 tys. zł).


Porozumienie, oprócz starosty Beaty Tarczyńskiej oraz Krzysztofa Derezińskiego, burmistrza miasta i gminy Trzemeszno, podpisali też członkowie Zarządu Powiatu – wicestarosta Jerzy Berlik i Robert Gaweł, a także skarbnik powiatu Aleksandra Piątkowska-Radom i skarbnik gminy Trzemeszno Alina Kociemba. Obok przedstawicieli obu samorządów w spotkaniu wzięli udział przedstawicie rodziców uczniów oraz absolwenci trzemeszeńskich szkół, parlamentarzyści oraz dyrektorzy gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych. Zanim doszło do podpisania stosownych dokumentów, blisko 240-letnią historię Alma Mater Tremesnensis przedstawiła dr Danuta Konieczka-Śliwińska.

– To następny krok, który umożliwi prawidłowy rozwój szkolnictwa ponadgimnazjalnego i gimnazjalnego w Trzemesznie. Z chwilą podpisania tej umowy szkolnictwo ponadgimnazjalne i gimnazjalne w Trzemesznie zostaną połączone. Będziemy starali się, żeby przyszłość tej szkoły rzeczywiście zależała tylko od nas. Będziemy starać się proponować organowi prowadzącemu różne pozytywne naszym zdaniem rozwiązania – mówi Eugeniusz Wojciechowski, przewodniczący Rady Rodziców Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie. – Dla dzieci oznacza to przede wszystkim stabilizację. Dzieci i rodzice wiedzą, że ta szkoła była jest i będzie w Trzemesznie. Biorąc pod uwagę odpływ uczniów gimnazjów do innych szkół było zagrożenie, że dojdzie do katastrofy oświatowej w Trzemesznie. Przewidywaliśmy to na początku naszej walki, wiedząc, że decyzja starostwa o likwidacji szkół w takim kształcie, o przeniesieniu szkoły zawodowej z ulicy Mickiewicza na plac Kosmowskiego, że te działania będą destabilizować naszą oświatę. To się sprawdziło. Nabór był z roku na rok coraz mniejszy. Nie było to związane z niżem demograficznym, tylko z brakiem możliwości zaproponowania młodzieży lepszych rozwiązań – dodaje.

Burmistrz Trzemeszna Krzysztof Dereziński mówi, że biorąc udział w negocjacjach realizował wolę mieszkańców i samorządu. Jego zdaniem zakończyły się one wynikiem pozytywnym, choć będą miały dość poważne skutki finansowe dla gminy. Szacuje się bowiem, że samorząd do szkół będzie rocznie dopłacał 1 – 1,2 mln zł. – Będziemy musieli dopłacać. Ile dokładnie nie umiem powiedzieć, ale oprócz kosztów związanych z prowadzeniem szkół, z subwencją, na pewno budynki szkolne, które przejmujemy w wyniku porozumienia będą wymagały dużych nakładów remontowych – przyznaje Krzysztof Dereziński. – Mamy kilka pomysłów na ich inne zagospodarowanie, bo i gimnazjum i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych mieszczą się w budynkach przy placu Kosmowskiego. Budynki na ulicy Mickiewicza są do zagospodarowania. Jest kilka koncepcji. Niedługo będę je konsultował z radą miejską – dodaje.

Podkreśla, że dla gminy przejęcie szkół oznacza ogromne wyzwanie. Będzie nim m.in. kwestia utrzymania i ewentualnego zwiększenia naboru. – Skupimy się na zwiększeniu naboru, na utrzymaniu ciągłości szkół. Większy nabór oznacza mniejsze koszty, bo za każdym uczniem idzie subwencja – mówi burmistrz. Dodaje, że nie chciałby połączenia gimnazjum i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Jego zdaniem te szkoły dobrze funkcjonują obok siebie. Nie dojdzie też do rozdzielenia Liceum i szkół zawodowych. Mają one nadal funkcjonować jako zespół. Porozumienie zostało podpisane na okres dziesięcioletni. Gmina przejmie też na własność budynki szkolne za dziesięć procent ich wartości. To kwota rzędu 700 tys. zł.

Zdaniem Roberta Gawła przejęcie szkół przez gminę to decyzja przede wszystkim dobra dla uczniów i społeczności trzemeszeńskiej. – To wszystko, co działo się przez ostanie trzy lata wokół szkół Trzemeszna jeszcze raz udowadnia, że władza jest dla ludzi, a nie po to, by władza narzucała ludziom, jak ma być. Tak się działo do tej pory. Trzemeszno będzie samo decydować o swoich szkołach, a zwłaszcza o historycznej szkole – liceum – mówi Robert Gaweł. – Musimy oddzielić wszystkie struktury administracyjne od tego, że ludzie chcą się uczyć i kształcić. Myślę, że szkoła trzemeszeńska zasługuje na to, żeby była prowadzona przez gminę. Powiat powinien się cieszyć, że oddajemy to, co się należy Trzemesznu – dodaje.

Z kolei starosta Beata Tarczyńska przyznaje, że podpisanie porozumienia to realizacja deklaracji składanych przez koalicję rządzącą w powiecie. – Na początku kadencji powiedzieliśmy, że to jedno z zadań obecnej władzy samorządowej powiatu gnieźnieńskiego. Dzisiejszym porozumieniem kończymy spór wywołany według mnie niepotrzebnie. Uważam, że należy prowadzić rozmowy, a nie kłócić się i dochodzić do pozytywnych rozwiązań i kompromisów – mówi Beata Tarczyńska. – Porozumienie jest przykładem wsłuchiwania się w głos społeczności lokalnej, która mówi o swoich potrzebach i problemach. Od momentu podpisania porozumienia historię szkół trzemeszeńskich będzie pisała gmina. Mam nadzieję, że to wyjdzie na dobre przede wszystkim uczniom – dodaje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.