Logo
Wydrukuj tę stronę

Posłanka Paulina Hennig-Kloska alarmuje w sprawie „rabunku energetycznego”

Wyróżniony Posłanka Paulina Hennig-Kloska alarmuje w sprawie „rabunku energetycznego”

Posłanka Paulina Hennig-Kloska alarmuje! W Poniedziałek upływa ostateczny termin, w którym przedsiębiorcy mogą złożyć „Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej” w celu zamrożenia cen prądu.


- Jeśli mikro i mali przedsiębiorcy nie złożą tego oświadczenia u swojego sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu najbliższych godzin, to już od lipca tego roku zapłacą za prąd o 50 a nawet 70 proc. więcej. Rachunki są proste. Jeśli ktoś dotychczas płacił za prąd 200 złotych, następny rachunek może wynieść nawet 340 złotych – powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej posłanka Paulina Hennig-Kloska.

Uprawnieni do korzystania z dotychczasowych cen energii są mikro i mali przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 50 pracowników, a ich przychody nie przekraczają 10 mln. Szacuje się, że to nawet 0,5 mln firm + osoby samozatrudniające się.

- Mam wrażenie, że rząd i państwowe spółki energetyczne celowo nie informują o możliwości zachowania dotychczasowych cen energii i konieczności złożenia oświadczenia, by jak najmniej podmiotów korzystało dalej z dotychczasowych cen. Okazuje się, że tylko nieliczne firmy dostały listem albo sms-em informację o tym, że rachunki w drugim półroczu mogą pozostać na dotychczasowym poziomie – dodała Hennig-Kloska.

Dalej P. Hennig-Kloska wskazuje, że małe firmy takie jak kwiaciarnie, zakłady fryzjerskie czy piekarnie to nie państwowe spółki – nie mają w zapasie milionów, które na jedno skinienie władzy, mogą wyjąć z portfela. - Wyższe ceny energii będą musieli ująć w wyższych cenach produktów czy usług, które sprzedają, a drożyzna już jest bardzo odczuwalna dla mieszkańców. Ceny prądu to nie jedyna podwyżka, która ich czeka, od nowego roku zapłacą też wyższe o 10 proc. składki na ZUS. Wzrost kosztów pracy, produkcji czy transportu – będą powodować kolejne wzrosty cen produktów i usług często pierwszej potrzeby – zaznacza posłanka.

Mali przedsiębiorcy to też niektóre placówki służby zdrowia, jednostki sektora finansów publicznych, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne, a także inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. - Zwolnione z obowiązku złożenia oświadczenia są jedynie gospodarstwa domowe – podkreślała posłanka.
Informacjelokalne.pl