http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pierwsze łopaty wbite. Ruszyła Ekspedycja Palatium!

Wyróżniony Pierwsze łopaty wbite. Ruszyła Ekspedycja Palatium!

Ekspedycja Palatium – pod taką nazwą Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie rozpoczęło badania archeologiczne na Górze Lecha. Celem jest zweryfikowanie wcześniejszych ustaleń oraz potwierdzenie tezy o lokalizacji gnieźnieńskiego palatium z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. To jedne z ważniejszych wykopów w historii gnieźnieńskiej archeologii. Pracami kieruje niezwykle doświadczony archeolog dr Tomasz Janiak z gnieźnieńskiego MPPP.


Wszelka posiadana przez muzealników z Gniezna wiedza wskazuje, że to właśnie tu gdzie rozpoczęto kopać tuż koło kościoła św. Jerzego  powinny znajdować się ruiny palatium mieszkowego. Cel badawczy jaki stawiają sobie gnieźnieńscy archeolodzy, to potwierdzenie ewentualnej lokalizacji palatium gnieźnieńskiego, czyli siedziby władcy w miejscu obok postawionego około dwóch wieków później kościoła św. Jerzego.

Jak zapewnia dr Janiak: - Nie kopiemy w ciemno. W 2010 r. podczas niedużych badań sondażowych natrafiliśmy na fragment kamiennej konstrukcji – przedromański murek. Charakter znaleziska pozwala przypuszczać, że może to być pozostałość po dawnej rezydencji Mieszka I i Chrobrego. Może, ale nie musi! Wcześniej, w latach 80. XX w. nieco dalej, znaleźliśmy fragmenty fundamentu. Ponowimy więc badania w tym miejscu i dodatkowo rozszerzymy wykopy względem tego, co badaliśmy wcześniej. Budownictwo kamienne w tym czasie należało na ziemiach polskich do rzadkości. Z tego materiału wznoszono w dobie monarchii wczesnopiastowskiej jedynie kościoły i właśnie palatia. Czyżby więc pozostałości dawnego gnieźnieńskiego palatium odkryto już kilka lat temu? Sam fakt istnienia takiej kamiennej konstrukcji to jeszcze nie dowód na palatium. Niestety, wcześniejsze badania były krótkotrwałe i prowadzone na niewielką skalę. Teraz wracamy, by zebrać więcej informacji, które potwierdzą, czy jest to rzeczywiście palatium. Pamiętajmy jednak, że w nauce takiej jak archeologia nie wszystko musi być tym, czym się wydaje na pierwszy rzut oka.

Wynik obecnych wykopów, może jednak pozwolić w przyszłości na dalsze poszukiwania pod samym kościołem.

Dziś ekipa wbiła pierwsze łopaty. O wynikach prac będziemy informować sukcesywnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.