http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Prezydent Budasz z absolutorium

Wyróżniony Prezydent Budasz z absolutorium

Podczas pierwszej z dzisiejszych sesji Rady Miasta, radni głosowali rozliczenie budżetu z 2018 roku. Półrocze bieżącego roku to moment, w którym Rada Miasta nie tylko podejmuje dyskusję nad wykonaniem budżetu roku poprzedniego. Przedstawienia wykonania budżetu dokonała skarbnik miasta Ewa Gawrych. Radni poszczególnych klubów mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat tego, jaki był miniony budżet. Zgodnie z tym, co było do przewidzenia, nie wszyscy radni byli w swojej opinii jednomyślni.


Część radnych wprawdzie przyznała, że od strony formalnej nie mogą mieć obiekcji do samego wykonania budżetu, to wstrzymują się od głosu, by pokazać, że nie popierają do końca polityki budżetowej prezydenta Tomasza Budasza. Między innymi radny Marek Bartkowicz wymieniał niewykonanie zaplanowanego budżetu na powrót podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do funkcjonowania w społeczeństwie. Tu radny zarzucał wykonanie jedynie niespełna 60% planowanych wydatków. Poza typowymi dla PiS sprawami socjalnymi punktował także blisko 30 mln zł nieściągniętych należności.

Radny Dariusz Banicki natomiast wyliczał szeroko zakrojone inwestycje. Wspomniał między innymi, że około 56 mln budżetu za 2018 to inwestycje, a dochody przekroczyły nieznacznie 100% planu. Jako argumenty za zwolennicy absolutorium dla budżetu wymieniali inwestycje związaną z Trzema Mostami, budowę hali widowiskowo sportowej. Wystąpieniu skarbnik miasta towarzyszyło sporo pytań ze strony radnych.

Sam prezydent Tomasz Budasz oceniał budżet jako największy od lat zarówno po stronie wydatków, jak i dochodów. - Gdyby patrzeć na ostatnie lata było to niezwykle inwestycyjny budżet. Na dziś mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że budżet 2018 został dobrze przygotowany, i uwzględnił potrzeby gnieźnian – powiedział prezydent Budasz o budżecie.

Ostatecznie 5 radnych wstrzymało się od głosu, 17 głosowało za. Tym samym i wykonanie budżetu i sam prezydent otrzymał absolutorium.

Po przerwie odbyła się druga dzisiaj sesja. Radni zdecydowali się jednak zdjąć z porządku obrad deklarację ws. powstrzymania ideologii środowisk LGBT. Projekt zgłaszany przez środowiska radnych PiS zdaniem radnego Artura Kuczmy przekraczał kompetencje samorządu oraz nie miał mocy sprawczej i na jego wniosek większością głosów został zdjęty z obrad. Radni zdecydowali się nie narzucać kwestii etycznych mieszkańcom podkreślając, że nie mają takiej mocy.

1 komentarz

  • aldo
    aldo czwartek, 30, maj 2019 09:35 Link do komentarza Raportuj

    Dobrze, że nasi radni się nie ośmieszyli z tą deklaracją. Po pierwsze kto dał panom projektantom tego paradokumentu prawo wyznaczania nam etyki. Nie jestem fanem LGBT, ale jeśli nie chcemy indoktrynacji etycznej, to wprowadźmy też deklarację Gniezno wolne od religii w szkole. Powoływanie się na tradycję, mało budujące w tym kontekście, kiedyś tradycją były stosy dla czarownic. Proponuję wprowadzić pod obrady projekt, Gniezno wolne od deklaracji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.