http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Tragiczna sytuacja w rolnictwie?

Wyróżniony Tragiczna sytuacja w rolnictwie?

Przez pierwszy kwartał tego roku na terenie całej Wielkopolski odbywają się Fora Rolnicze. Wczoraj takie spotkanie, mające charakter doradczo-szkoleniowy, odbyło się w Mieleszynie. Forum było także okazją do dyskusji na temat aktualnej kondycji gospodarstw rolnych. Najwięcej emocji i zainteresowania wzbudziły dwa tematy.


Spotkanie zorganizowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą przy współudziale samorządu powiatowego i gmin Mieleszyn oraz Gniezno przyciągnęło sporą grupę osób zajmujących się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt gospodarskich. W jego trakcie uczestnicy mogli się zapoznać z ofertą firm i banków wspierających rolników i ich gospodarstwa. Swoje stoiska wystawiły także instytucje rządowe udzielające pomocy gospodarzom m.in. Ośrodek Doradztwa Rolniczego, czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Największym zainteresowaniem cieszyło się to drugie stanowisko, zapewne, dlatego, że dysponuję on ziemią należącą do Skarbu Państwa.  

Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał Zbigniew Stajkowski, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Po nim zgromadzonych powitał wójt gminy Mieleszyn. –  Jest mi bardzo miło być współorganizatorem i zarazem gospodarzem tego Forum. Mam nadzieje, że będzie ono doskonała okazją do uzyskania informacji, których potrzebujecie, że będziecie mogli się nimi wymienić, jak również mam nadzieje, że będzie ono doskonałą platformą do dyskusji nad problemami, które was nurtują. W mojej opinii takie spotkania są bardzo potrzebne i cieszę się, że odbywa się ono na terenie gminy Mieleszyn, która jest gminą typowo rolniczą i nastawioną na rolnictwo. Zapraszam wszystkich państwa do dyskusji i aktywnego uczestnictwa w tym forum. Jestem przekonany, że będzie dla nas wszystkich korzyścią, zarówno dla mieszkańców gminy jak i wszystkich przybyłych z terenu całego powiatu – mówi Artur Hańczak.

Kolejnym gościem, który zabrał głos był Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. – Pierwszy raz jestem w takiej roli, jako starosta. Jestem z wykształcenia rolnikiem. W związku z tym dziedzina, którą państwo reprezentujecie jest mi bliska.  Jest mi niezmiernie miło, że mogę tutaj z państwem dzisiaj być.

Co ze zwrotem akcyzy za paliwo rolnicze?
Pomimo zwiększenia od 1 stycznia 2019 roku limitu paliwa dopuszczonego do zużycia na 1 hektar ziemi z 86 litrów do 100 lirów, co jest niewątpliwą korzyścią dla rolników. Jednak zawirowania związane z tzw. kodami CN na fakturach zakupu oleju napędowego spowodowały opóźnienia w wypłatach ustawowych zwrotów kosztów zakupu paliwa używanego do produkcji rolnej. Na szczęście sytuacja jest już wyjaśniona. – Jeśli chodzi o zwrot akcyzy, dostaliśmy zielone światło z ministerstwa i na bieżąco wydajemy odpowiednie decyzje. Nowo wydane decyzje jak i zaległości zostaną uregulowane do końca marca i rolnicy otrzymają należne im pieniądze – uspokaja Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn.

Jakie zmiany w ODR-ach?
Ośrodki Doradztwa Rolniczego prowadzą szeroką działalność doradczą dla rolników. Pomagają uzyskać wsparcie w dofinansowaniach z funduszy Unii Europejskiej i krajowych. Udzielają w wsparcia w postaci szkoleń, kursów w wielu dziedzinach związanych z rolnictwem. – Zajmujemy się wsparciem gospodarstw rolnych, obszarów wiejskich oraz wiejskiego gospodarstwa domowego. Naszym celem jest podnoszenie dochodów gospodarstw rolnych i poprawa życia mieszkańców na terenach wiejskich. Z dniem 1 stycznia wielkopolska została na 8 rejonów. Powiat Gnieźnieński należy do jednego z nich. Na tym terenie pracują doradcy odpowiedzialni za szerokie spektrum spraw związanych z rolnictwem.  Współpracujemy ze wszystkimi samorządami zarówno na szczeblu powiatowym jak i gminnym i muszę powiedzieć, że ta współpraca układa nam się bardzo dobrze – informuje Zbigniew Bręklewicz, kierownik gnieźnieńskiego ODR-u.

Rolniku ubezpiecz się!
Obecni na spotkaniu mieli również możliwość zapoznania się z ofertą ubezpieczeniową dedykowaną dla gospodarstw rolnych,. Jedna z firm zaprezentowała swoja ofertę obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rolników. Obejmuje ono ubezpieczenie właściciela gospodarstwa a także osoby w nim pracujące. Fakultatywnie można skorzystać ze specjalnych programów ubezpieczeniowych „Agrocasco”- obejmujące ochroną maszyny znajdujące się w gospodarstwie lub też „Bezpieczna Zagroda”, która gwarantuje od pożaru i zdarzeń losowych, powodzi a także kradzieży z włamaniem i rabunku, szyb i przedmiotów szklanych od stłuczenia.

Powiat gnieźnieński drugi w Wielkopolsce
Jak poinformowała Elżbieta Ilska, zastępca dyrektora ARiMR, powiat gnieźnieński jest drugi pod względem wysokości wypłat zaliczek finansowanych z dopłat obszarowych z funduszy Unii Europejskiej. – Jesteśmy drugim powiatem w Wielkopolsce pod względem płatności zaliczek z tytułu dopłat obszarowych do produkcji rolnej. Uważam, że jest to ważny zastrzyk finansowy dla rolników – mówi Elżbieta Ilska.

ODR wspomaga również rolników przy wypełnianiu wszelkiego rodzaju wniosków o dofinansowanie działalności rolniczej. – U nas w biurze zawsze, gdy jest czas wypełniania wniosków mamy uruchomioną pomoc techniczną dla rolników, którzy nie maja dostępu do systemu informatycznego – zaznacza. Dodatkowo, Agencja prowadzi cykl szkoleń w zakresie dopłat obszarowych.

Nawożenie i opryski, sposobem na oszczędności
Problemem dla wielu rolników jest nawożenie gleb i stosowanie środków ochrony roślin. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest nieznajomość zawartości składników mineralnych w glebach. Dzięki działalności stacji rolnicy mogą się dowiedzieć o zasobności swoich gleb, co pozwoli uzyskać wyższe plony. – Na nawozy wydajemy najwięcej, więcej niż na środki ochrony roślin i kwalifikowany materiał siewny. Niestety sporo pieniędzy tracimy. Badania zasobności gleby kosztują kilka złotych a dzięki nim możemy sporo zaoszczędzić. Dzisiaj odebrałem dwie próbki gleby i za kilka tygodni rolnicy, które mi je przekazali będą mieli pełna wiedzę jak prawidłowo nawozić swoją ziemię. Szanujmy swoje pieniądze. Z badań wynika, że stosujemy za mało nawozów potasowych. Jeśli ten stan rzeczy się utrzyma to rośliny nam się nie odwdzięczą wysokimi plonami. Zapraszam do badania gleby. Naprawdę to się opłaca – przekonuje Tadeusz Rochowiak ze Stacji Rolniczo-Chemicznej w Poznaniu.

Rolnicy zostali zaznajomieni z zasadami stosowania środków ochrony roślin. Według obowiązujących przepisów każdy aparat stosowany do zabiegów agrotechnicznych musi być przebadany przez odpowiednie instytucje, a operator posiadać wymagane szkolenia. Nie wolno zapominać także o prowadzeniu ewidencji zabiegów związanych z ochroną roślin, po to by w sytuacji badania próbek płodów rolnych gospodarz uniknął problemów.

Dzierżawa sposobem na powiększenie areału
Rolnicy, którzy, chcą powiększyć swoje gospodarstwo maja taką możliwość przez udział w przetargu zorganizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Warunkiem koniecznym jest posiadanie kwalifikacji rolniczych i zamieszkiwanie na obszarze gminy objętej przetargiem lub w gminie sąsiadującej przez przynajmniej 5 lat. Wymóg ten nie dotyczy młodych rolników, którzy w momencie przetargu nie ukończyli 41 roku życia. W najbliższym czasie KOWR ogłosi przetargi na dzierżawę ziemi w Zdziechowie, Mącznikach, Oborze i Borzątwi Świątnikach Wielkich, oraz Strzyżewie Kościelnym. Dodatkowe informacje zainteresowani uzyskają w biurach KOWR.

Patriotyzm gospodarczy i grupy producenckie
Ostatnim punktem Powiatowego Forum Rolniczego w Mieleszynie była dyskusja na temat kondycji polskiego rolnictwa. Rolnicy zwracali uwagę między innymi na niskie ceny skupu trzody chlewnej spowodowane ich zdaniem importem mięsa z zagranicy i rzeźnie przejęte przez zagraniczny kapitał. Rolnicy postulowali o zwiększenie eksportu żywności za granicę i jednocześnie zablokować jej import. – Te postulaty, które państwo proponujecie i gdyby zacząć je realizować doprowadziłyby do kompletnej katastrofy polskiego rolnictwa. Dlatego, że gdybyśmy administracyjnie ograniczyli import, to kraje, które od nas żywność kupują zrobiłyby to samo. Na takie działania pozwolić sobie nie możemy – mówi Zbigniew Dolata, członek sejmowej komisji rolnictwa z PIS. - W tym zakresie Ministerstwo Rolnictwa wspomaga rolników poszukując nowych rynków zbytu a jednocześnie zachęcam do szerzenia patriotyzmu gospodarczego podczas zakupów. Zachęcam, żeby wybierać polskie produkty, nawet, gdy on jest droższy. Tak myślą społeczeństwa w całej Europie zachodniej – przekonuje Zbigniew Dolata.

Dalej parlamentarzysta z Prawa i Sprawiedliwości przekonuje, że przygotowany został projekt ustawy, który ma spowodować, że minimum połowa żywności w marketach ma pochodzić z Polski. - Mamy też propozycję Rolniczego Handlu Detalicznego, który umożliwia rolnikom sprzedaż produktów bezpośrednio konsumentowi. Pozwala to unikać pośredników, którzy bardzo często zabierają dużą cześć dochodu. Rozwiązaniem, jakie zostało zaproponowane jest znane od wielu lat i mimo tego wielu gospodarzy nie daje się ku temu przekonać. Według zgromadzonych lekiem na obecną sytuacje jest zrzeszanie się w grupy producenckie. Rolnicy duńscy czerpią dużą część dochodu z zysków grup producenckich, do których należą.  Trwają zaawansowane prace, żeby stworzyć Narodowy Holding Spożywczy, tak żebyśmy mieli wpływ na kształtowanie cen płodów rolnych. To jest działanie długofalowe i ma ono spowodować, żeby dochodowość polskiego rolnictwa wzrosła. Gdyby nie te działania sytuacja w rolnictwie byłaby jeszcze gorsza – wyjaśnia Zbigniew Dolata.

2 komentarzy

  • Kuba
    Kuba piątek, 22, marzec 2019 08:51 Link do komentarza Raportuj

    Rolnicy narzekają całe życie .... podobnie jak nauczyciele... ile by nie dostali zawsze mało i mało... może trzeba zrezygnować z rolnictwa? zmienić zawód a najlepiej założyć własną działalność...

  • Rolnik
    Rolnik piątek, 15, marzec 2019 22:57 Link do komentarza Raportuj

    Kogo dziś interesuje los rolnika. Ludzie tzw. z miasta wypominają nam doplaty a dodatkowo jesteśmy podzieleni.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.