http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wniosek Klubu Radnych PiS w sprawie szpitala niezgodny z prawem

Wyróżniony Wniosek Klubu Radnych PiS w sprawie szpitala niezgodny z prawem

Jest znane rozstrzygnięcie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu w sprawie ważności uchwały budżetowej Powiatu Gnieźnieńskiego na rok 2019. RIO uznało wniosek radnych klubu PiS za niezgodny z prawem, a „rzekoma” nadwyżka budżetowa to nic innego jak środki na spłatę zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek i kredytów  oraz na wykup już wyemitowanych papierów wartościowych. Informację tę przekazali dzisiaj starosta Piotr Gruszczyński i Dariusz Pilak, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.


Wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały budżetowej Powiatu Gnieźnieńskiego na rok 2019 złożył w dniu 8 stycznia br. poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata. Regionalna Izba Obrachunkowa zbadała niniejszy wniosek i nie zakwestionowała jej legalności.

Przypomnijmy, sprawa dotyczy Sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego w dniu 20 grudnia 2018 roku, podczas której była przyjęta uchwała budżetowa na rok 2019. W dniu sesji Klub Radnych PiS złożył wniosek na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu Gnieźnieńskiego w sprawie poprawki do projektu uchwały budżetowej. Chodziło o przeniesienie kwoty ok. 12,5 mln zł z nadwyżki budżetu jako dotacja majątkowa na rozbudowę szpitala. RIO zbadała sposób procedowania niniejszego wniosku i przyznała rację Przewodniczącemu Rady Powiatu Gnieźnieńskiego odnośnie sposobu działania w ramach swoich uprawnień. Izba uznała, że cyt: „(…) Jego   przegłosowanie (dopis. red. wniosku) naruszałoby zasadę równowagi budżetu (dochody + przychody = wydatki + rozchody)”. Jak czytamy dalej w rozstrzygnięciu Regionalnej Izby Obrachunkowej cyt. (…) „Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie nie składał wniosków o udzielenie dotacji celowej na realizację II etapu zadania do budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego na rok 2019. Pierwszy wniosek do korekty budżetu wykazujący II etap wpłynął ze Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie dnia 24 stycznia 2019 roku, gdzie wskazano wartość II etapu na kwotę 10 542 445 zł.” oraz cyt. „(…) kwota wskazana we wniosku, tj. 12 496 685,64 zł. nie jest wartością wynikającą ze składanych przez Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie wniosku do budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego.”

RIO w swoim rozstrzygnięciu wskazuje również na łączną wartość umowy między Szpitalem Pomnik Chrztu Polski a firmą ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o., sp. k. podpisanej w dniu 10 maja 2017 roku na łączną wartość w wysokości prawie 61,5 mln. zł. Wskazana kwota dotyczy jednak tylko umowy z jednym wykonawcą, natomiast należy zauważyć, że proces inwestycyjny dt. rozbudowy szpitala rozpoczął się już w roku 2006 i do kwoty umowy z w/w firmą należy doliczyć wszystkie wcześniejsze poniesione wydatki oraz te, które będą ponoszone w przyszłości np. na wyposażenie szpitala w sprzęt medyczny.

Jak zatem wynika z powyższego środków na dalszą rozbudowę Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie poprzedni Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego nie zabezpieczył. Nie ma również żadnej rezerwy budżetowej, z której można byłoby je aktualnie przesunąć, aby móc kontynuować II i III etap rozbudowy szpitala.

7 komentarzy

 • Realista
  Realista wtorek, 05, marzec 2019 17:16 Link do komentarza Raportuj

  Przyszło PO i jak się można spodziewać budowa szpitala stanie

 • qwert
  qwert sobota, 02, marzec 2019 16:28 Link do komentarza Raportuj

  kompromitacji pisu początek. To są nieudacznicy, którzy na skraj zapaści doprowadzili powiat. Dziwię,się ,że obecne starostwo nie formułuje zarzutów i nie domaga się konsekwencji dla tych sierot.

 • Pan Cogito
  Pan Cogito poniedziałek, 25, luty 2019 19:37 Link do komentarza Raportuj

  Czy Pan poseł przeprosi publicznie Przewodniczącego Pilaka za bezczelne i nieprawdziwe wypowiedzi pod jego adresem!!!?

 • greg
  greg poniedziałek, 25, luty 2019 17:10 Link do komentarza Raportuj

  pełna kompromitacja pana posła i jego pretorian.Wy nie powinniście być ani radnymi ani posłami.Ze też wstydu nie macie pokazując swoje twarze i wypowiadać sie publicznie.

 • Hubert mysliwy
  Hubert mysliwy poniedziałek, 25, luty 2019 14:01 Link do komentarza Raportuj

  Co to się wyprawia w tej lokalnej polityce. Tylko szukają haków na siebie, żadnych pomysłów na przyszłość. Co to dalej będzie z powiatem Gniezno?

 • Relikt
  Relikt poniedziałek, 25, luty 2019 13:22 Link do komentarza Raportuj

  I sie rypło....

 • Tomek
  Tomek poniedziałek, 25, luty 2019 13:05 Link do komentarza Raportuj

  Teraz to się zacznie. Będzie co chwile wychodziło szydło w wora i okaże się, jak PiS z PSL rządzili przez ostatnie 4 lata powiatem.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.