http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Potyczka powstańców wielkopolskich na dworcu w Łopiennie upamiętniona!

Wyróżniony Potyczka powstańców wielkopolskich na dworcu w Łopiennie upamiętniona!

Dzisiaj stało się to, na co mieszkańcy Łopienna czekali od wielu lat! Z inicjatywy społeczności gminy Mieleszyn, szczególnie zaś Łopienna, odsłonięta została tablica pamiątkowa i okolicznościowy mural związany właśnie z 100-leciem zwycięskiej potyczki powstańców wielkopolskich na dworcu w Łopiennie. Dopełnieniem był specjalny spektakl przygotowany przez młodzież z miejscowej szkoły.


Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego, a po nim mszą świętą w miejscowym kościele parafialnym.  Celebracji asystowały poczty sztandarowe szkół z Karniszewa i Łopienna oraz jednostek OSP z Mieleszyna i Kłodzina, a także grupa rekonstruktorów historycznych w strojach żołnierzy z epoki.

W kazaniu ks. proboszcz Robert Waszak przypomniał jak wielkie znaczenie dla odzyskania wolności miały walki powstańców. - Gdyby nie oni i ich niezłomna postawa, zapewne jeszcze długo musielibyśmy modlić się po niemiecku i uczyć się w niemieckich szkołach - podkreśla.

Po zakończeniu eucharystii uczestnicy przeszli - przy towarzyszeniu dźwięków powstańczego werbla - pod dawny dom katechetyczny, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę. Piotr Mataczyński, wnuk Teodora Mataczyńskiego, który był jednym z tych, którzy brali udział w bitwie na dworcu kolejowym, przedstawił zgromadzonym przebieg wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu w Łopiennie. Opis oparto na wspomnieniach powstańca Adama Tomaszewskiego. Zaszczyt odsłonięcia wspomnianej tablicy przypadł potomkom wielkopolskich żołnierzy. Z wielkim skupieniem i czcią dokonali tego Krystyna Miller – córka Kazimierza Kochanowicza, Zygmunt Tomaszewski - syn Waleriana Tomaszewskiego i Andrzej Chojnacki – syn Jana Chojnackiego.

Napis na tablicy głosi: „W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim, synom tej ziemi, dla upamiętnienia  czynu zbrojnego  na stacji kolejowej w Łopiennie w stulecie wymarszu  w zwycięski bój o niepodległość . Wdzięczni mieszkańcy Gminy Mieleszyn”.
 
Doniosłość tego wydarzenia podkreślił apel pamięci odczytany przez Tomasza Kochanowicza, wnuka Kazimierza Kochanowicza. - Was wzywam: dzielnych uczniów wielkopolskich szkół, którzy rozpoczęliście walkę o język polski od Wrześni 1904 roku po Wielkopolskę 1918 roku. Was wzywam: dowódcy Powstania, wierni sprawie niepodległości: generale Józefie Dowbór-Muśnicki, generale Stanisławie Taczaku. Was wzywam: Mieszkańcy Łopienna, którzy stanęliście do walki  o niepodległość. Niech ich niezłomna postawa będzie drogowskazem dla naszej nauki, pracy i służby Bogu i Ojczyźnie - wzywa Tomasz Kochanowicz.
    
Po wezwaniach apelowych  głos zabrali zgromadzeni goście. - Od tych wydarzeń minęło 100 lat, wspominamy je w ten piękny słoneczny dzień. Jesteśmy dumni z postawy powstańców, bo ona nas wszystkich tutaj łączy. Było to zwycięstwo nie tylko militarne i duchowe, to także wielkie zwycięstwo polityczne - mówi Robert Gaweł, senator RP, orędownik powstańczej pamięci. - Dzisiaj  jesteśmy w Łopiennie , by tutaj czcić swoich powstańców. Trzeba było być niezwykle odważnym, mieć Boga w sercu, że o wolną Polskę walczyć. Ojczyzna będzie wolna tak dalece, jak dalece będziemy mieli ja w sercu. Jestem bardzo wdzięczny tym, którzy przyczynili się do powstania tej tablicy - dodaje.

Kolejni goście podkreślili wkład obecnych mieszkańców Łopienna w przygotowanie tej uroczystości. - Łopienno zdało, swój kolejny, egzamin. Nazwiska powstańców, noszą ludzie, którzy nadal mieszkają tutaj w Łopiennie. Nazwiska, które były od zawsze. To dzięki waszemu zaangażowaniu , możemy uczestniczyć w tych wspaniałych wydarzeniach. To jest trwałość historii Łopienna - mówi Dariusz Pilak, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.
    
Następnie zgromadzeni przeszli zobaczyć okolicznościowy mural upamiętniający wydarzenia sprzed stu lat. Przedstawia on powstańców odbijających z rąk niemieckich pociąg pancerny na dworcu kolejowym w Łopiennie. Czyn powstańczy miał ogromne znaczenie dla dalszych losów Powstania Wielkopolskiego, ponieważ dzięki niemu, odcięto możliwość dostarczania broni niemieckiej  między Gnieznem a Bydgoszczą. W tych działaniach poległ Franciszek Adamczak, jego ciało spoczywa na parafialnym cmentarzu w Łopiennie.

Kolejnym punktem tego historycznego wydarzenia było przejście w pochodzie powstańczym, do świetlicy wiejskiej, gdzie organizatorzy przygotowali wspaniały spektakl teatralny.

Przy asyście straży pożarnej cała społeczność przeszła główną ulica Łopienna. Akompaniament werblisty i udekorowane flagami domy wzmogły doniosłość  obchodów. Dzieci z miejscowej szkoły podstawowej z polskimi barwami narodowymi w ręku a za nimi pozostali  udekorowani w kotyliony dostojnie przemaszerowali przez to dawne miasto. Niczym zwycięskie wojska świętowali wolność dla Polski.

Spektakl przygotowany przez  Aleksandrę Waselę, nauczyciela ze szkoły podstawowej w Łopiennie pt. „Wolność, krzyżami się mierzy”, unaocznił wszystkim, co działo się przed stu laty. Zaangażowanie ponad 20 aktorów amatorów - mieszkańców i niejednokrotnie potomków wielkopolskich żołnierzy  była doskonałą lekcją historii. Reżyser zadbała, by w warstwie tekstowej artyści amatorzy używali języka z tamtych lat, często potocznego i gwarowego. Pozwoliło to przenieść się do tamtej epoki. Idealnymi dodatkami całości  była dbałość o rekwizyty i kostiumy.

Podczas przedstawienia z twarzy widowni nie znikało skupienie, uznanie i duma z dokonań naszych przodków oraz organizatorów rocznicowych uroczystości.

4 komentarzy

 • majomir
  majomir środa, 20, luty 2019 00:10 Link do komentarza Raportuj

  chłopacy po ciemku malowali,dla tego cienie tak wyszły

 • Jacek Mielno
  Jacek Mielno wtorek, 19, luty 2019 19:45 Link do komentarza Raportuj

  Bardzo piękna uroczystość kościelna! Super sprawa z tą tablicą i muralem ,aby upamiętnić to jakże ważne historyczne wydarzenie.Przedstawienie pierwsza klasa! Po wszystkim poczęstunek dla uczestników tej uroczystości. Łopienno i nasza gmina -BRAWO!!! Tego dnia czułem wielką dumę i radość z uczestnictwa w tak dopracowanym święcie.

 • Henryk
  Henryk wtorek, 19, luty 2019 14:39 Link do komentarza Raportuj

  Cieszę się, ze nie zaginęła pamięć o Powstańcach Wielkopolskich którzy stoczyli zwycięski bój na stacji kolejowej w Łopiennie.Mój dziadek uczestniczył w tej potyczce.

 • Gość 112
  Gość 112 poniedziałek, 18, luty 2019 18:14 Link do komentarza Raportuj

  Świetnie! Mała miejscowość, a tak bardzo stawia na pamięć o Powstańcach. Naprawdę szacunek. Poza tym przedstawienie świetne. Świetnie odwzorowane. Gratulacje!!!!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.