http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Mieleszyn: o bezpieczeństwie, inicjatywie ustawodawczej obywateli i strefie ekonomicznej

Wyróżniony Mieleszyn: o bezpieczeństwie, inicjatywie ustawodawczej obywateli i strefie ekonomicznej

Pierwszy raz w tym roku, w piątkowe popołudnie zebrała się Rada Gminy Mieleszyn. Głównym punktem obrad było podjęcie decyzji w sprawie inicjatywy ustawodawczej obywateli. Ciekawe informacje na temat bezpieczeństwa  przedstawił również asp. szt. Piotr Barański z Komisariatu Policji w Kłecku.


Początek każdego roku, to czas podsumowań i informacji. Wójt Artur Hańczak zaznajomił zgromadzonych ze stanem ludności w gminie Mieleszyn. Na koniec roku 2018 na terenie całej gminy zamieszkiwało 4006 osób. Przewagę w tej liczbie stanowią kobiety – 2023 osoby. W ubiegłym roku zmarło 36 osób oraz zanotowano tylko 51 urodzeń. Najstarszą mieszkanka gminy mieszka w Przysiece i ma 98 lat.

Następnie na mównicę wszedł asp. szt. Piotr Barański. - Pomimo  prowadzonych działań, zarówno przez funkcjonariuszy komisariatu Policji w Kłecku, jak i funkcjonariuszy ruchu drogowego z KPP Gniezno, w naszej ocenie  poziom bezpieczeństwa na terenie gminy Mieleszyn pozostaje na niezadowalającym poziomie. W 2018 roku odnotowaliśmy 3 wypadki drogowe - mówi. - Jeden w miejscowości Świątniki, jeden w Mieleszynie i jeden w Łopiennie. W tym pierwszym przypadku, był to niestety wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Ponadto odnotowaliśmy 12 kolizji - dodaje.

Optymizmem napawa fakt, że w 2018 roku funkcjonariusze zarejestrowali mniej przestępstw przeciwko mieniu. Cieniem na policyjną statystykę kładzie się jeden przypadek zabójstwa. Policjant zaapelował o wspieranie funkcjonariuszy o wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa. Można to zrobić między innymi przez kontakt z policjantami na przykład za pomocą specjalnej aplikacji na telefon „Komenda”.
    
Nowością jest umożliwienie obywatelom inicjatywy ustawodawczej. Dzięki temu mieszkańcy mają prawo do przygotowania uchwały, którą powinna być głosowana przez radę gminy. By skorzystać z tego uprawnienia należy posiadać czynne prawo wyborcze, stale zamieszkiwać na terenie gminy. Grupa mieszkańców składająca projekt jakiejś uchwały musi liczyć przynajmniej 100 osób.

W dalszej części zdecydowano o losie bezdomnych zwierząt. Od tego roku usługi opieki będzie świadczyło Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Gnieźnie. Zgodnie z umową Mieleszyn ma zarezerwowane 5 miejsc dla bezdomnych psów.

Następnie Artur Hańczak poinformował o swojej działalności w okresie międzysesysjnym  - 10 stycznia spotkałem się z prezesem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przeprowadził on spotkanie z przedsiębiorcami, z naszego terenu, którzy są zainteresowani współpracą z ta strefą - informuje. - 14 stycznia udałem się do Starostwa Powiatowego w Gnieźnie w celu negocjacji ze spółką GPKS, która wyraziła chęć z gminami w zakresie transportu. Temat wraca jak bumerang. Musimy przygotować się na sytuację kiedy PKS Gniezno upadnie - dodaje Artur Hańczak. - A także przeprowadziliśmy inspekcję dróg gminnych. Zdiagnozowaliśmy cztery miejsca, które muszą być niezwłocznie naprawione - kontynuuje.
 
Na koniec obrad złożono podziękowania sołtysom za pracę jaka wykonywali w trakcie upływającej  kadencji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.