Logo
Wydrukuj tę stronę

Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione!

Wyróżniony Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione!

Na dworcu kolejowym w Gączu/Łopiennie bywam bardzo często, bo to wielki fragment naszej lokalnej historii związany z Powstaniem Wielkopolskim. Szczególne odczucia zawsze mi towarzyszą, gdy idę w kierunku dworca oryginalną, brukowaną drogą, którą maszerowali również powstańcy wielkopolscy z Kłecka i Łopienna. Powstańcy, którzy 30 grudnia 1918 r. wygrali ważną potyczką na tym dworcu. I można rzec: nareszcie to zwycięstwo zostanie upamiętnione!


Podobnie często nawiedzam grób Franciszka Adamczaka, pierwszej ofiary Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Gnieźnieńskiej, który poległ 30 grudnia 1918 r. w potyczce na dworcu kolejowym w Łopiennie (dzisiaj Gącz). Na jego grobie widnieje błędna data śmierci - 29 grudnia 1918 r. Może czas przywrócić prawdę historyczną?

A co do potyczki na dworcu kolejowym, to dzięki zdobyciu przez powstańców dworca kolejowego, zablokowano Niemcom linię kolejową Gniezno – Nakło, a tym samym możliwość wsparcia niemieckich żołnierzy walczących pod Zdziechową. Ponadto odcięto Niemcom drogę odwrotu kolejowego w kierunku Bydgoszczy. Potyczka ta miała ogromne znaczenie dla losów Powstania Wielkopolskiego w naszej okolicy, szczególnie wspomnianej bitwy pod Zdziechową.

Ciekawym, aczkolwiek nieznanym (i dosyć zabawnym) epizodem tej potyczki jest próba odbicia dworca - zdobytego już przez Polaków - przez kolonistów niemieckich z Laskowa!

Mimo tak ogromnej wagi zwycięstwa powstańców na dworcu w Łopiennie, dzisiaj jest ono przez wielu historyków Powstania Wielkopolskiego pomniejszane, a nawet zapominane...

Będzie tablica!
Na szczęście to wszystko się zmieni w najbliższą sobotę, 16 lutego. Tego bowiem dnia – z inicjatywy społeczności Łopienna – odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa i okolicznościowy mural związany właśnie z 100-leciem zwycięskiej potyczki powstańców wielkopolskich na dworcu w Łopiennie.  

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 mszą świętą w miejscowym kościele, po której nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy wraz z muralem. Na koniec w świetlicy wiejskiej wystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łopiennie.

Informacjelokalne.pl