http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czy powstanie konsorcjum przewoźników gnieźnieńskich?

Wyróżniony Czy powstanie konsorcjum przewoźników gnieźnieńskich?

Przedstawiciele prywatnych przewoźników spotkali się z władzami samorządowymi w celu przedyskutowania wspólnej polityki transportowej na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Inicjatorem podjęcia wspólnych rozmów był Mariusz Mądrowski, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.


Spotkanie odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, w poniedziałek 14 stycznia. Głównym celem rozmów było wypracowanie modelu współpracy między przewoźnikami a jednostkami samorządu terytorialnego. Z pomysłem powołania konsorcjum wyszła jedna z gnieźnieńskich spółek. Jak podkreślił Mariusz Mądrowski: - Chcemy wyprzedzić niektóre sytuacje, które mogą zaistnieć, a co do wystąpienia których nie mamy 100% informacji. Inni przewoźnicy (niż gnieźnieński PKS) są zaniepokojeni hipotetyczną sytuacją, która może zaistnieć w takiej sytuacji, kiedy PKS rzeczywiście ogłosi, że od następnego dnia nie uruchomi kursów.

Wynika z tego zatem, że przewoźnicy lokalni obawiają się sytuacji wejścia na gnieźnieński rynek innych, zewnętrznych przewoźników, którzy zastąpią dotychczasową usługę PKS, co w konsekwencji może doprowadzić do zmonopolizowania rynku przez podmiot zewnętrzny, i tym samym do likwidacji lokalnych firm. Co prawda, PKS potwierdziło, iż w dniu 28 stycznia kursy autobusowe zostaną wznowione, jednak w opinii włodarzy gmin obecnych na spotkaniu, zawieszenie kursów z dnia na dzień podważa wiarygodność spółki i obniża zaufanie samorządowców do przewoźnika.

Mimo pewnych różnic, obie strony (samorządowcy i przewoźnicy) ustaliły, iż pierwszym krokiem do przyjęcia nowego modelu współpracy ma być określenie przez Gminy potrzeb w zakresie transportu zbiorowego. W tym celu przedstawiciele przewoźników mają wystąpić z zapytaniami do gmin o konkretne zapotrzebowanie. Samorządowcy wstępnie określili, że interesowałoby ich kompleksowe ujęcie potrzeb w zakresie dowozu dzieci do szkół w połączeniu z ofertą biletowanych kursów. Po wypracowaniu diagnozy potrzeb grupa inicjująca powołanie konsorcjum przewoźników ma przygotować ofertę współpracy z gminnymi jednostkami samorządu terytorialnego. Strony ustaliły, że niezbędne informacje z gmin w zakresie określenia potrzeb zostaną opracowane w przeciągu najbliższego miesiąca.

Przedstawiciel Zarządu Powiatu zasugerował, że zasadnym byłoby wprowadzenie nowego modelu współpracy między przewoźnikami a gminami przed 1 września br., z uwagi na kumulację dwóch roczników absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, co może mieć znaczący wpływ na wzrost ilości uczniów korzystających z transportu zbiorowego.

Warto zaznaczyć, że ideą powołania konsorcjum przewoźników jest skupienie w jednej grupie przedsiębiorców działających w oparciu o ustalone przez siebie zasady współpracy. Zrzeszenie się przewoźników w konsorcjum (i ich zasobów) może pozwolić na zdobycie kontraktu, którego sami nigdy by nie pozyskali, a już na pewno nie byliby w stanie samodzielnie go wykonać. Konsorcjum ma w przyszłości reprezentować grupę przewoźników gnieźnieńskich w ramach przetargów ogłaszanych przez gminy.

4 komentarzy

 • Z miasta
  Z miasta czwartek, 24, styczeń 2019 16:16 Link do komentarza Raportuj

  Niektórzy tylko się promują, blysną czasami, inni pracują i nie opowiadają o tym wkoło. Taki już ten świat

 • zenon
  zenon czwartek, 24, styczeń 2019 06:24 Link do komentarza Raportuj

  Dobrze że ten problem podejmuje rozwiązać Pan Mądrowski, jak będzie to robił bez udziału dyrektor Sikorskiej to może ten trudny temat jakoś opanuje. Ta kobieta to tylko się potrafi promować a pomysły tej Pani to na etapie dziecięcych zabaw. Wiele razy promowała się ze swoimi pomysłami i była to tragedia.

 • Janek
  Janek czwartek, 17, styczeń 2019 03:21 Link do komentarza Raportuj

  Inicjatywa dobra, tylko co robi na tym spotkaniu dyrektor Wydziału Komunikacji która próbował wdrażać już różne pomysły dla podobno dobra mieszkańców z których nic nie wyszło tylko własne promowanie się wychodzi Tej Pani dobrze. W tym wydziale konieczna zmiana, ta osoba tylko sobie przypisuje zasługi a innych krytykuje np podczas kampanii Ośrodek Egzaminowania w Poznaniu nie mając zielonego pojęcia o pracy tej jednostki.

 • Piotr
  Piotr środa, 16, styczeń 2019 15:19 Link do komentarza Raportuj

  Lokalni przewoźnicy po prostu biją się konkurencji, a nie inetersuje ich pasażer. Gdy PKS Gniezno zwracał się do Gmin o wsparcie i dofinansowanie kursów to gminy to olały. Teraz nagle chcą współpracować.
  Powiat powinien ogłosić otwarty przetarg na świadczenie usług trasportowych o charakterze użyteczności publicznej. A nie jakieś pokątne ineteresy a miejscowymi busiarzami.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.