http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Samorządowcy oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim!

Wyróżniony Samorządowcy oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim!

W ramach obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie zwołano uroczysty Sejmik Ziemi Gnieźnieńskiej, na którym podsumowano cały dorobek dziedzictwa historycznego tego zrywu narodowego, w którym uczestniczyły tysiące przodków naszych dzisiejszych mieszkańców.


Posiedzenie odbyło się w auli szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, a jego otwarcia dokonał najstarszy przewodniczący Rad samorządów powiatu gnieźnieńskiego, Kazimierz Barańczak, przewodniczący Rady Gminy Kiszkowo. Potem obradom przewodniczyli Dariusz Pilak, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego i Michał Glejzer, przewodniczący Rady Miasta Gniezna.

– Naszym obowiązkiem nie tylko jest pamiętać i o tym przypominać, ale niejako historycznie przekazywać młodemu pokoleniu, że to powstanie było tutaj i że ono było zwycięskie – podkreśla Dariusz Pilak, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. – Tak naprawdę to czekano przez ponad pięć pokoleń w Wielkopolsce, żeby Polska powróciła na te rdzenne ziemie piastowskie, w których sprawie 11 listopada jak wiemy doskonale nic jeszcze nie było przesądzone i ta ziemia miała pozostać w granicach innego państwa, a nie państwa polskiego, które się tworzyło. My tej wolności nie otrzymaliśmy na mocy żadnego traktatu pokojowego, tę wolność wywalczyło to pokolenie młodzieży 1918 roku i my mamy obowiązek przekazywać dzisiejszej młodzieży, by oni wiedzieli, skąd nasza wolność się wzięła i że o te wolność po prostu trzeba dbać – zauważa D. Pilak.

Na okoliczność posiedzenia przygotowano ważny dokument pamiątkowy. – To dzisiejsze spotkanie wszystkich gmin powiatu gnieźnieńskiego oraz Miasta Gniezna i gminy Powidz, czyli wszystkich tych gmin związanych z historią powstania wielkopolskiego nosi nazwę Sejmiku Ziemi Gnieźnieńskiej. Dla pokreślenia tego ważnego momentu wspólnie napisaliśmy takie tekst, który nawiązuje do starych tekstów sejmikowych, czyli laudum, inaczej uchwałę – mówi Robert Gaweł, senator z Prawa i Sprawiedliwości, który od lat działa na rzecz znalezienia właściwego miejsca dla powstania wielkopolskiego w polskiej historii. – W tym laudum przypominamy o wielkich dziełach naszych przodków, tych którzy swoją pracą organiczną i tym wszystkim co robili każdego dnia pracując dla Ojczyzny pod zaborami, zbrojnie wywalczyli dla niej niepodległość w czasie powstania wielkopolskiego. Ale oprócz tej części historycznej w tym laudum jest również przesłanie dla nas wszystkich, dla pokoleń obecnych i dla tych, które przyjdą o tym, żeby kultywować o nim pamięć i ten tekst został podpisany przez wszystkich przewodniczących rad oraz przez wszystkich wójtów, burmistrzów, a także prezydenta i starostę gnieźnieńskiego – dodaje senator.

W treści laudum czytamy: „My samorządowcy zgromadzeni na Sejmiku Ziemi Gnieźnieńskiej oddajemy hołd pokoleniom, które przez cały okres zaborów toczyły najdłuższą wojnę nowoczesnej Europy w obronie naszej wiary, tradycji, mowy i własności. To nasi przodkowie ciężką pracą, solidnością, odpowiedzialnością i solidnością stworzyli naród, który zespolił wszystkie stany. Te cechy stały się synonimem wielkopolskiego ludu. Jednak gdy wybiła godzina próby, potrafił on także zwyciężyć w boju. Pragniemy uczcić wszystkich, którzy przed stu laty chwycili za broń, aby ziemia, która jest kolebka państwa polskiego mogła znów cieszyć się wolnością. To stąd, po wyzwoleniu swoich miejscowości wyruszyły kompanie walczące na froncie północnym i na Kujawach. Przywołujemy pamięć córek i synów i naszej ziemi, którzy wyruszyli na pomoc obrońcom Lwowa, walczyli o polski Śląsk i wnieśli wielki wkład w zwycięstwo nad bolszewicką Rosją. Ich walka o granice Rzeczpospolitej jest pięknym przykładem poświęcenia dla wspólnej suwerennej Ojczyzny. Przepełnieni duma ze zwycięskich Powstańców Wielkopolskich przyrzekamy dbać o pamięć ich czynów. Niech ich przykład będzie przykładem dla następnych pokoleń. Chwała Bohaterskim Powstańcom Wielkopolskim, Żołnierzom Rzeczpospolitej. Boże błogosław naszej Wielkopolsce”.

Na koniec posiedzenia zostały wręczone wyróżnienia dla zasłużonych. W pierwszej kolejności odznaczenie dostał Janusz Ambroży, od ponad 35 lat dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i członek oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie. To on najczęściej organizował wystawy historyczne, za których pośrednictwem młodemu pokoleniu przekazywano wiedzę dotyczącą naszego jedynego zwycięskiego zrywu powstańczego. Dziś, na chwilę przed odejściem na emeryturę wyróżniono go medalem III stopnia „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medal Jubileuszowy odebrał Krzysztof Borowiak – to czołowy projektant innowacyjnych rozwiązań oprzyrządowania technologicznego dla produkcji, a jednocześnie rodowity gnieźnianin. Medale Koronacyjne odebrały nauczycielki Czesława Krumrey i Bożena Posłuszna-Brzezińska.

Medale z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego zostały wręczone: Bartoszowi Borowiakowi, Jarosławowi Gryguciowi i Ramzesowi Temczukowi. Ponadto przyznano Odznaki Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które trafiły do: Hanny Kwaśniewskiej, Pawła Matkowskiego, Grzegorza Mrówczyńskiego, Janusza Sekulskiego i Pawła Trygalskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.