http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Historia jest najlepszą nauczycielką życia”

Wyróżniony „Historia jest najlepszą nauczycielką życia”

Wystawa zatytułowana „Ojcowie Niepodległości” została otwarta w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej przy ulicy Mieszka I w Gnieźnie. Przedstawia ona osoby, za których przyczyną podjęta została walka prowadząca ostatecznie do polskiej wolności. Ich notki biograficzne są idealną lekcją historii dla najmłodszych, ale nie tylko.  


To kolejna inicjatywa zbiegająca się niemal bezpośrednio z jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i wybuchu powstania wielkopolskiego, które uregulowały kwestię terytorium, na którym my Wielkopolanie dzisiaj żyjemy. – Jak sama nazwa wystawy nam mówi, że ona będzie prezentowała główne postacie, które w jakiś sposób się przyczyniły do budowania naszej niepodległości 100 lat temu. To nie będzie tylko Józef Piłsudski, ale będą także inne znane postacie, jak Korfanty, Dmowski, Paderewski i mniej znane również, które nie zostały umieszczone w tym gronie sześciu głównych „ojców polskiej niepodległości”, są jednak na tych planszach jakby przemycane i te postacie też można sobie przybliżyć lub przypomnieć – podkreśla Katarzyna Winiarska, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 5 w Gnieźnie.

Ekspozycję pozyskano z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. – Myślę, że cały czas warto wiedzę na ten temat poszerzać i w ten sposób ją również ugruntowywać. Chyba nigdy za wiele, byśmy poszerzali naszą wiedzę historyczną, a przy okazji byśmy czerpali z tej wiedzy też naukę na przyszłość, ponieważ historia jest najlepszą nauczycielką życia, więc powinniśmy z tej historii w jakiś sposób czerpać i z dobrych przykładów brać wzór – uważa K. Winiarska.

– Powstanie Wielkopolskie było takim swoistym zrywem oddolnym, bo po 11 listopada 1918 roku Wielkopolska w tej wolnej Polsce wciąż jeszcze nie była i tu Wielkopolanie musieli jeszcze o swoją niepodległość się bić dalej. I to, że ono wybuchło 27 grudnia w Poznaniu, a dzień później w Gnieźnie, to jest naszą zasługą szczególną – dodaje.

Wśród najważniejszych „Ojców Niepodległości” trzeba wymienić na pewno dwie osoby. – Na pewno trzeba wymienić Wojciecha Korfantego, on przecież był jednym z członków Naczelnej Rady Ludowej, która działała w Poznaniu, a później dopiero był przywódcą III powstania śląskiego, o czym zapomina się generalnie o tym, że on tutaj właśnie w Wielkopolsce też już działał wcześniej – przypomina K. Winiarska.

– A drugim, a właściwie to tym pierwszym był Ignacy Paderewski. Jego przyjazd do Poznania 26 grudnia oraz przemówienie z Hotelu Bazar było jednak tą kroplą, która przeważyła i pociągnęła Wielkopolan do wybuchu powstania. On dał sygnał i siłę, a tym bardziej, że Niemcy próbowali nie dopuścić do tego, żeby Paderewski w drodze do Warszawy zatrzymał się wtedy w Poznaniu – mówi opiekunka ekspozycji.  

Wystawę można oglądać przez miesiąc, do 10 stycznia 2019 roku. – Po Polsce aktualnie właściwie krąży wiele takich wystaw edukacyjnych, w wielu wydaniach, ich jest ok. 130 i to dobrze, że udało się ściągnąć ją akurat w tym okresie, kiedy będziemy obchodzili to 100-lecie powstania wielkopolskiego w Gnieźnie – zauważa nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.