http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rzeźby z lodu już stoją na Rynku!

Wyróżniony Rzeźby z lodu już stoją na Rynku!

Dwie rzeźby z lodu stanęły w sobotnie popołudnie na Rynku w Gnieźnie. To kolejna atrakcja, którą przygotowano w ramach trwającego Jarmarku Bożonarodzeniowego. My korzystając z okazji zapytaliśmy, w jaki sposób takie dzieła powstają i co można z lodu wyrzeźbić.


Pokaz rzeźbienia w lodzie można było krok po kroku obserwować w sobotę od wczesnych godzin popołudniowych. Ich efekt był jednak dopiero widoczny pod wieczór. Prace wykonało dwóch artystów z Poznania. – To jest nasz zawód, bo nie ukrywam, że należymy do takiej grupy, która zarabia na pokazach rzeźbienia w lodzie, ale jest to oczywiście nasza pasja i dlatego tu jesteśmy – mówi Robert Burkat, rzeźbiarz z Ice Team, który wspólnie z kolegą Piotrem Dodatem wykonał dziś dwie rzeźby na płycie Rynku w Gnieźnie.

– Ta pasja u mnie zaczęła się już dość dawno, 20 lat temu, kiedy miałem pierwszy taki romans z rzeźbą w lodzie, to było we Francji, gdzie pracowałem na stażu w takiej firmie, która się tym rzeźbieniem w lodzie zajmowała. Rzeźbienie w lodzie i ten materiał do pracy jest o tyle fajniejszy do pracy, bo generalnie jest dużo łatwiejszy do obróbki niż drewno czy kamień. Ma jednocześnie swoje trudności, tak jak dzisiaj, gdy jest pogoda taka mało zimowa z plusowymi temperaturami i wtedy ten materiał się robi topliwy. W takich sytuacjach, te detale, które dopracowujemy frezami, one się zacierają dosyć szybko – opowiada R. Burkat.  

Z brył lodowych wyrzeźbiono dwie figury, tj. Św. Mikołaja i Księżniczki Lodu Elzy, które od razu cieszyły się uwagą przechodniów, przede wszystkim tych najmłodszych. – Na początku najczęściej do tego używamy piły łańcuchowej, którą wycinamy kształty zgrubne i kontury, a później pracujemy dłutami, frezami, a nawet używamy czasem żelazka lub ognia, żeby rzeźba zrobiła się przezroczysta – tłumaczy rzeźbiarz i dodaje, że z lodu można praktycznie stworzyć wszystko. – Wyjeżdżamy bardzo często na różne konkursy i to międzynarodowe, np. na Alaskę, gdzie odbywają się mistrzostwa świata rzeźbiarzy w lodzie. Tam rzeźbiliśmy już naprawdę duże rzeźby, które miały po 9,5 metra wysokości i takie konstrukcje z lodu zajmują na pewno parę dni i wtedy powstają takie bardziej spektakularne, duże rzeźby i nasza satysfakcja też jest dużo większa – podkreśla R. Burkat.

A już wkrótce fotoreportaż jak powstawały te rzeźby.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.