http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jerzy Andrzejewski z medalem „Za zasługi dla fotografii polskiej”!

Wyróżniony Jerzy Andrzejewski z medalem „Za zasługi dla fotografii polskiej”!

Jerzy Andrzejewski najbardziej znany gnieźnieński artysta fotografik odebrał wczoraj medal „Za zasługi dla fotografii polskiej” przyznany przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej a nadany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Uroczystość nadania medalu odbyła się wczoraj w Poznaniu podczas wernisażu pokonkursowej wystawy zatytułowanej „Światłem zapisane” organizowanej przez Wielkopolski Związek Artystów Plastyków w Domu Kultury „Polan Sto”. Medale wręczył Mieczysław Cybuslki, prezes Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej.

Jerzy Andrzejewskie nie kryje zaskoczenia z przyznania medalu. - Do pewnych rzeczy zdążyłem się przyzwyczaić, ale bardzo miłe jest, że „warszawka” mnie zauważyła – mówi J. Andrzejewski. - Prezes Fotoklubu, pan Mieczysław Cybulski był kiedyś w mojej pracowni w Gnieźnie i jak zobaczył tyle plakatów z wystaw, zobaczył tyle książek w których są moje fotografie, to powiedział do mnie „chłopie, dlaczego ty się tak ukrywasz, bo przecież przez ciebie przemawia prawdziwa fotografia. Większość fotografujących dzisiaj kupi sobie aparat cyfrowy i myślą, że są fotografami, a tutaj jest historia fotografii”. I tak to się zaczęło. Gdy wczoraj wręczał mi medal, to powiedział do mnie „no wreszcie” - dodaje.

Oprócz Jerzego Andrzejewskiego medale otrzymali: Leszek Lesiczka i Antoni Ruth. Wystawa odbyła się w ramach IV Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Jerzy Andrzejewski ur. 20.01.1948 r. z zawodu technik fotograf (Technikum Chemiczne w Poznaniu – 1975 r.). Fotografią zajmuje się od 1968 r., początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach MDK, KMPIK i Klubie SM. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata”. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.

Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw Arkady i Ossolineum), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego). Od 2018 r. jest też członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.


Fot. Władysław Nielipiński i Mikołaj Andrzejewski

3 komentarzy

 • Michał
  Michał sobota, 20, październik 2018 16:35 Link do komentarza Raportuj

  Wreszcie Pana doceniono! Szczere gratulacje!

 • Obserwator
  Obserwator sobota, 20, październik 2018 14:46 Link do komentarza Raportuj

  Gratulacje Panie Jerzy! Komu, jak komu, ale Panu ten medal się należał jak mało komu w Gnieźnie! Gratulacje!

 • Dawid Jung
  Dawid Jung sobota, 20, październik 2018 13:30 Link do komentarza Raportuj

  Panie Jerzy, gratulacje! Wspaniała wiadomość.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.