http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W zmaganiu z formą. Premiera „Ferdydurke” w Teatrze Fredry

Wyróżniony Fot. Dawid Stube Fot. Dawid Stube

Ostatnia premiera gnieźnieńskiego Teatru została przez widzów przyjęta bardzo entuzjastycznie. „Ferdydurke”, którą wyreżyserował Piotr Ratajczak to pełna drwiny, ale i bezsilności opowieść o relacjach międzyludzkich, podszytych nieuchronnym absurdem i wszechogarniającą „gębą”. Spektakl bierze udział w IV edycji konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.


Zaproszony do współpracy Piotr Ratajczak, doskonale znany ze swych realizacji m.in. w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, Teat­rze Polskim w Poznaniu, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie czy warszawskiej Polonii, sięgnął po jedną z najbardziej zna­nych powieści na świecie, klasykę literatury polskiej. Twórcy spektaklu zainspirowani głównymi wątkami utworu, opowiadają o wyzwoleniu człowieka z formy, narzucanej zarówno przez społeczeństwo, bliskich, jak i tradycję, system kształcenia i media oraz o ucieczce od „gęby” i schematycznego postrzegania drugiego człowieka. Trzydziestoletni Józio (Paweł Dobek) – główny bohater spektaklu – zostaje porwany przez dawnego nauczyciela do współczesnej szkoły, sytuacji miłosnej w nowoczesnym domu i wielopokoleniowej rodziny. Świat, w którym przyszło mu istnieć jest martwy a idee przestarzałe i nieaktualne. Pojawiająca się na scenie postać Gombrowicza (Roland Nowak) komentuje zastany świat i wskazuje na służebność Polaków wobec Polski – traktowanej wyłącznie serio, jako symbol i powinność.

Autorem opracowania dramaturgicznego jest Maria Marcinkiewicz-Górna, scenografii – Marcin Chlanda, kostiumów – Grupa Mixer a choreografii Arkadiusz Buszko. Gościnnie na gnieźnieńskiej scenie wystąpili: Wiktoria Czubaszek, Mikołaj Bańdo, Tomasz Tywoniuk – absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu (wcześniej zagrali w spektaklu dyplomowym „Český díplom” w reż. Piotra Ratajczaka, który gościł na wielu znaczących festiwalach ogólnopolskich zdobywając nagrody i wyróżnienia); Radomir Rospondek oraz student V roku AST w Krakowie – Stanisław Twaróg, a obok nich aktorzy Teatru Fredry: Zuzanna Czerniejewska, Iwona Sapa, Paweł Dobek, Maciej Hązła, Wojciech Kalinowski. Roland Nowak i Jan Niemczyk.

Premiera spektaklu odbyła 6 października 2018 o godz. 19.00. Na kolejne spektakle Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza 20 i 21 listopada o godz. 9.00 i 11.30.
Fot. Dawid Stube

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.