http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dwa długie popołudnia z kulturą gnieźnieńską

Wyróżniony Dwa długie popołudnia z kulturą gnieźnieńską

19 i 20 października będzie odbywał się festiwal kulturalny „Fyrtel” w Gnieźnie. W jego ramach zaplanowano m. in. konkurs recytatorki, wędrówkę śladami gnieźnieńskich poetów i literatów oraz koncert Martyny Jakubowicz.


IV Festiwal „Fyrtel” to duże przedsięwzięcie. Na jego organizację po raz kolejny pozyskano dużą dotację z Narodowego Centrum Kultury. Dziś omówiono szczegółowy program wydarzenia. – Troszkę poodwiedzamy kąty tego naszego grajdołka jakim właśnie dla nas jest Gniezno i tym razem przewodnim jego tematem jest gwara gnieźnieńska, a także popularyzacja i przypomnienie postaci literatów z Pierwszej Stolicy Polski. To będą tematy przewodnie, a wokół nich będziemy mogli obejrzeć teatry szkolne i wziąć udział w grze miejskiej – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna. – To wszystko w ramach projektu napisanego przez Wydział Promocji i Kultury w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie, który napisał projekt doceniony przez Narodowe Centrum Zdrowia przez dofinansowanie. Całość kosztuje ok. 20 tysięcy złotych, a dofinansowanie to kwota 7,5 tys. złotych – dodaje.

Na przegląd teatrów szkolnych został zaplanowany na piątek, 19 października od godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury, a gra miejska rozpocznie się godzinę wcześniej w Bibliotece Publicznej przy ulicy Mieszka I w Gnieźnie. Jeszcze wcześniej, bo już o godz. 10.00 ruszą przesłuchania w ramach koncertu recytatorskiego, do którego są zaproszeni uczniowie ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. – W tym nowym naszym projekcie wyjątkowo prezentacja tych tekstów i walory artystyczne uczestników są jak gdyby na planie drugim, bo przede wszystkim chcemy okrywać nieznanych lub zapomnianych twórców związanych z Gnieznem i to w różny sposób, bo albo tutaj mieszkający i tworzących, albo przebywających tu chociaż przez krótki moment – zauważa Andrzej Malicki, emerytowany aktor i reżyser teatralny, który będzie przewodniczył pracom komisji konkursowej. – Ten konkurs nazwaliśmy sobie „Peregrynacje po literaturze gnieźnieńskiej od źródeł do współczesności”, a zaczynamy rzeczywiście od źródeł, bo od dwóch wybitnych poetów renesansu, czyli Andrzeja Krzyckiego i  Klemensa Janickiego. Oni żyli w jednej epoce, a nawet więcej, bo Janicki był sekretarzem Andrzeja Krzyckiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski, który spoczywa w katedrze, więc ślady gnieźnieńskie są tutaj silne. Potem będziemy po tych śladach wędrować co roku przybliżając sylwetki twórców, którzy byli związani z Gnieznem w różny sposób, bo Stanisław Wyspiański też tutaj przebywał – wspomina A. Malicki.

Na sobotnie popołudnie organizatorzy awizują wędrówkę w poszukiwaniu śladów poetów i literatów zawiązanych z Gnieznem. – Tych tras oczywiście powinno powstać więcej, bo my idziemy tylko śladem katedry czy pokazujemy trochę miasta XIX-wiecznego, ludzi natomiast nie pokazujemy, a siłę tego miasta stanowili właśnie ludzie i my nawet nie mamy świadomości, ilu ludzie tu tworzyło i produkowało – uważa Jarosław Mikołajczyk, który poprowadzi tę wycieczkę. – Wiadomo, że to zacznie się gdzie w katedrze, bo tam mamy pochowanych tych największych związanych z Gnieznem, czyli Ignacy Krasicki i Andrzej Krzycki. Natomiast będziemy także szli do ojców franciszkanów i tam chciałbym pokazać kilka rekwizytów związanych z Teatrem Czerwona Główka i opowiedzieć poezji Sławka Kuczkowskiego. Na pewno na ulicy Chrobrego chcielibyśmy się zatrzymać przy kamienicy, przy której mieszkała Ania Piskurz, bardzo niedocenianej za życia, ale też myślę, że ulica Sienkiewicza i dom Tomasza Wincentego Rzepy, poety tragicznie osamotnionego w swoich ostatnich dniach, chorego a przecież w tej fazie swojej początkowej twórczości poety bardzo wybitnego. Oczywiście zatrzymamy się jeszcze na Rynku, bo tam mieszkała Maria z Gniezna, czyli Maria Springer, o której możemy przeczytać nawet gdzieś w encyklopediach i która bardzo mocno działała również na rzecz praw kobiet. I na koniec ciekawe spotkanie w kamienicy Nakulskiego przy Rynek 9 w restauracji Gruszka i Pietruszka; tam będzie rozstrzygnięcie konkursu dla maturzystów, ale też paru pasjonatów literatury gnieźnieńskiej opowie o twórczości gnieźnieńskich, nieżyjących już poetów – zapowiada J. Mikołajczyk.

Gwiazdą festiwalu będzie Martyna Jakubowicz. Od jutra sprzedaż wejściówek na jej koncert w cenie 10 złotych. – Koncert Martyny Jakubowicz odbędzie się u nas w MOK-u, w sobotę, 20 października o godz. 19.00 i będziemy mieli możliwość posłuchania nowych piosenek z płyty „Zwykły Włóczęga”, ale też będą te przeboje, które znamy, a więc zapewne „W domach z betonu” – przypomina Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.