http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Duży udział Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości

Wyróżniony Duży udział Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości

Od dziś do środy w ramach przypadających na drugą połowę września Europejskich Dni Dziedzictwa w salach edukacyjnych Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie są organizowane prelekcje dotyczące Powstania Wielkopolskiego dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.  


Na jedną z takich prelekcji wybraliśmy się dziś przed południem. W spotkaniu, które poprowadził Maciej Elantkowski, brali udział uczniowie z klas ósmych i trzecich gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gnieźnie. Dość spora grupa ok. 70 słuchaczy dowiedziała się przede wszystkim, jak wyglądał powstaniec wielkopolski i jakie życie wiódł na przestrzeni wielu wojen, które Polska toczyła 100 lat temu. – Uważamy, że trzeba młodzieży przybliżać te czasy. Co prawda, są one już o 100 lat nam odległe, ale wiążę się one bezpośrednio z naszą rzeczywistością, bo jednak dzięki ludziom, którzy wtedy walczyli, dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce i w Wielkopolsce, która jest częścią Polski. Trzeba o tych bohaterach przypominać i trzeba młodych uświadamiać, że to byli ich przodkowie, dla jednych pradziadkowie, dla innych prapradziadkowie i że to oni walczyli o naszą niepodległość – mówi Maciej Elantkowski z Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Dragoner”.

– Oprócz ważnych dat, faktów, postaci, które dotyczą tych wydarzeń, warto również, żeby młodzież poznawała historię żywą, taka jaką ona faktycznie była i żeby młodzież widziała, w jaki sposób ten żołnierz był wyposażony. Może dzięki temu będzie łatwiej im sobie wyobrazić, z jakimi rzeczami i przeżyciami musieli mierzyć się ich pradziadkowie, bo niektórzy z nich walczyli na trzech frontach i do domu wrócili dopiero w 1921 roku po siedmiu latach działań wojennych, które polskie wojska toczyły w tym czasie – zauważa M. Elantkowski.

Uczestnicy spotkania naocznie i namacalnie mogli przekonać się jak był ubrany i wyposażony ówczesny żołnierz, jak wyglądał kiedyś karabin, pistolet i granaty pancerne. – Dowiedziałem się, że Powstańcy Wielkopolscy byli ubrani w mundur niemiecki ponieważ nie mieli wtedy jeszcze swoich strojów i musieli przerabiać je na polskie doczepiając rozety polskie, a zamiast niemieckich hełmów zakładali na głowę czarne berety. Żołnierze nosili przy sobie wtedy menażki, w których było jedzenie i półlitrowe manierki, w których przechowywano wodę pitną – opowiada gimnazjalista Artur Strzelecki.

Jako podkreślenie bohaterskiej roli Powstańców Wielkopolskich w odzyskiwanie niepodległości w Polsce posłużyła ostatecznie liczba żołnierzy uczestniczących we wspomnianych działaniach zbrojnych. – Wielkopolanie masowo garnęli się na ochotnika do wojska, bo nasze społeczeństwo było bardzo dobrze zorganizowane i łatwo było zapanować nad mobilizacją. Bardzo czytelnie obrazują to liczby, do których się odwołałem, że kiedy w odrodzonej Armii Wojska Polskiego z roku 1920, kiedy zmagaliśmy się już z bolszewikami, było łącznie ok. 1 100 000 żołnierzy, to z Wielkopolski pochodziło ok. 170-190 tysięcy żołnierzy. Podsumowując, 1/5 siły Armii Wojska Polskiego to są wówczas Wielkopolanie, a tymczasem Wielkopolska terytorialnie to jest przecież zaledwie 1/19 lub 1/20 tej odrodzonej Polski – wylicza M. Elantkowski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.