http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pora na grajków ulicznych

Wyróżniony Pora na grajków ulicznych

W kilku miejscach na terenie Gniezna będzie można spotkać w ten weekend artystów muzyków, którzy odwiedzą nasze miasto w ramach IV Weekendu Grajków Ulicznych. Imprezę zaplanowano na sobotę i niedzielę w godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Dziś poznaliśmy szczegółowy program wydarzenia.


To będzie przedostatni weekend wakacji i przedostatnia odsłona Królewskiego Festiwalu Artystycznego w Gnieźnie. – To będą nie tylko artyści polscy, bo również zagraniczni i będzie można posłuchać ich przy ulicy Tumskiej, ulicy Warszawskiej, na deptaku i po raz pierwszy w Parku Miejskim im. Tadeusza Kościuszki. Myślę, że to będzie dobre miejsce, bo park zrzesza coraz większe rzesze mieszkańców, zadaniem tego festiwalu jest poznawanie różnych nurtów muzycznych i tak mieliśmy już duże koncerty oraz muzykę żeglarską, a tym razem zapraszamy na koncerty kameralne, które mają dodać naszej przestrzeni miejskiej kolorytu i trochę radości, zarówno turystom, jak również wszystkim mieszkańcom – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, który

W festiwalu wystąpi łącznie 15 artystów, w tym Czesi i Słowacy. Uliczne muzykowanie będzie rozpoczynało się o godz. 12.00 w sześciu miejscach na terenie centrum miasta, a ok. godz. 18.00 jest szykowany większy koncert na Rynku. – Po raz pierwszy jesteśmy w Parku Kościuszki i tu w sobotę  ok. godz. 14.00 pojawi się znakomity zespół Moonhead i przyjaciele, a poza koncertem na placu zabaw będzie jeszcze bajka dla dzieci, na którą oczywiście zapraszamy najmłodszych w niedzielę ok. godz. 16.00 – informuje Jarosław Mikołajczyk, pomysłodawca i główny koordynator IV Weekendu Grajków Ulicznych, który opowiada o szczegółach swojego festiwalu. – Idea sama jest dość czytelna, bo chyba nazwa mówi wszystko. Od początku to jest takie balansowanie między graniem na ulicach, a tymi nieco większymi koncertami, które potem są już na Rynku – zauważa organizator.

– Koncertują zespoły, które gdzieś do dziś grają na ulicy albo kiedyś grywały na niej, ale nie zawsze są to stricte uliczni grajkowie i tak będzie pierwszego dnia wieczorem, kiedy zagramy koncert „Borówka Showcase” i tu usłyszymy gości spoza Polski. Na scenie pojawi się Słowak – Chris Ellys, to jest młody muzyk (22-letni) często porównywany ze stylistyką Boba Dylana i wielu songwriterów współczesnych. Będzie z nami także duet czeski Sun & Dead, to przede wszystkim Vaclav Havelka, który jest postrzegany w Czechach, jako jeden z muzyków najbardziej alternatywnych w tym kraju, który przyjeżdża ze swoim synem (11-letnim), który będzie mu podgrywał na perkusji. I do tego Zagi, a to jest już polska artystka, bardzo ciekawa, choć jeszcze nie aż tak popularna, a na koniec taka mała uczta dla tych, którzy chcą posłuchać pięknych dźwięków, czyli Henry David’s Gun – wymienia J. Mikołajczyk.

Wśród pozostałych artystów spotkamy w Gnieźnie takich artystów: HDG, Na Górze, Moonhead i przyjaciele, Buskin Jack, Zespół Spontaniczny, Cherries In Ski, , Janusz „Cybull” Skwira, Gnieźnieński Kataryniarz Heniu, i dudziarz Mikołaj Woźniak oraz Marcin Szajda i Marysia Woźniak, Leszek Sypniewski. – W niedzielę od godz. 18.00 na koniec zagrają kolejne formacje w koncercie „Muzyka Bez Granic”, a zaczniemy od Buskin Jack i Cherries In Ski – zapowiada J. Mikołajczyk.

– Gwiazdą wieczoru będzie zespół Na Górze, ja nie lubię mówić o nich osoby niepełnosprawne, ale oni to podkreślają i tak trzeba o nich powiedzieć, bo 3/4 zespołu to są osoby intelektualnie niepełnosprawne, a tak naprawdę, gdy ich słuchamy, to nikt nie odnosi takiego wrażenia. Pomyśleliśmy też o takim akcencie gnieźnieńskim i na Rynku pojawi się także WTZ Razem pod kierunkiem Dominiki Sochackiej-Drzewieckiej, którzy wystąpią na koniec programu z Januszem „Cybullem” Skwirą w utworze, który jest hymnem naszego festiwalu – dodaje.

http://informacjelokalne.pl/images/stories/2018/08/grajki_2018_pop.jpg

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.