http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Koronacja Królewska już trwa!

Wyróżniony Koronacja Królewska już trwa!

To najważniejsze kulturalne wydarzenie tego roku w Gnieźnie. Trwa Koronacja Królewska, której program przewiduje ok. 50 wydarzeń towarzyszących. Atrakcje znajdą tutaj dla siebie wszyscy, dzieci, dorośli, seniorzy i osoby o różnych zainteresowaniach, od różnych degustacji po widowiska i prezentacje historyczne.


W samo południe przemaszerowali uroczystym korowodem historycznym na Plac Świętego Wojciecha, gdzie właśnie rozpoczął się festiwal kultury słowiańskiej Koronacja Królewska w Gnieźnie. W pochodzie szli muzycy z zespołów Huskarl i Fluerdelis, które specjalizują się w grze na instrumentach średniowiecznych, typu: dudy, bębny, lutnia, fletnie, a wśród nich wojowie i włodarz Pierwszej Stolicy Polski - Tomasz Budasz w towarzystwie księżniczki Dobrawy, która następnie powitała przybyłych: – Witam was w stołecznym grodzie Gnieźnie. Miejsce to zawsze słynęło z gościnności, którą obdarzano przybyszów z dalekich ziem. Z otwartymi ramionami witano tutaj posłów, kupców, osadników czy wojowników, którzy zgłaszali się na służbę do księcia Mieszka, którego cesarz nazywał swoim przyjacielem, a panowie czescy, sascy i bawarscy uznawali go za równego sobie. Niech pobyt w naszym mieście da gościom wiele radości i wspaniałych wrażeń, by po powrocie do swoich domów rozpowiadali wszem o świetności tego miejsca i jego mieszkańcach.

– Mamy w Gnieźnie Koronację Królewską A.D. 2018 i to nie tylko mnóstwo rekonstruktorów, bo mamy również sporo turystów, którzy przyjechali zobaczyć, co tutaj się dzieje. Kulminacją całości będzie wideomaping, to rzecz fantastyczna, warta zobaczenia i to czeka nas dziś wieczorem o godz. 21.30 a jutro zawody łucznicze i to też coś, co już przeszło do historii, na który przyjeżdżają najlepsi łucznicy z całej Polski – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Na otwarcie został zaprezentowany także pokaz żonglerki flagami i warsztaty taneczne dla publiczności, które przeprowadziła Fundacja Belriguardo. Od rana swoją działalność rozpoczęły też kramy rzemieślnicze, w których prezentowane jest życie codzienne w osadach piastowskich. Na godziny popołudniowe są zaplanowane pokazy machin oblężniczych i konnej woltyżerki, muzyczne prezentacje, różne inscenizacje i spektakle historyczne, a także konkursy, m .in. na największy brzuch i najdłuższe włosy.

– To jest edukacja poprzez taką żywą lekcję namacalną, a oprócz tego bardzo dużo stoisk odtworzeniowych, które już teraz są licznie odwiedzane przez osoby przebywające na Koronacji Królewskiej, a to wszystko lepiej trafia do świadomości i na dłużej zostaje. Do tego dochodzą różne konkursy, bo oprócz włosów i brzuchów, będziemy poszukiwać właścicieli najdłuższej brody i stopy, a na wieczór bitwa o most – przypomina Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, który współorganizuje przedsięwzięcie.

Wybrane wydarzenia będziemy relacjonować na łamach naszego portalu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.