http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nurt szantowy i żeglarski podbił Gniezno

Wyróżniony Nurt szantowy i żeglarski podbił Gniezno

Za nimi gnieźnieński Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Rynek pod Żaglami”. Drugi dzień festiwalu uświetniły dwa koncerty na małej scenie miejskiej, na której wystąpili: Jolly Rogers oraz Zagrali i Poszli.


Pierwsza z kapel występujących w drugim dniu festiwalu Rynek pod Żaglami wyraźnie nawiązuje swoją nazwą do morskich klimatów, bo Jolly Roger, to nazwa bandery pirackiej stosowanej od XVII wieku, która przedstawia białą czaszkę na tle koloru czarnego. Ich muzyka, bardzo dynamiczna i brzmiąca współcześnie już kilkukrotnie była powodem, że nazwano ich rock’n’rollowcami piosenki żeglarskiej.

– No troszkę tak jest, bo chcemy generalnie odświeżyć te klasycznie brzmiące rytmy, a zespół mamy młody, więc chcemy i im dawać radość czy jakąś zabawę z tego grania. Z drugiej strony zamierzamy tą grą trochę bardziej zachęcić młodzież, bo jeśli nie odmłodzimy trochę naszego odbiorcy, to za kilka lat będzie problem. I to musi być bardziej rock’n’rollowe, wesołe, do tańca i do różańca, jak się kiedyś mówiło – uważa Robert Kantecki, wokalista i gitarzysta w zespole Jolly Roger, który pochodzi z Łodzi.

Skąd wziął się pomysł na taką nazwę? – Jolly Roger utożsamia się właśnie z taką dynamiką i daje energię, taką jakby piracką krew powodującą tę nutkę zacięcia, której poszukiwaliśmy. Mamy sporo kawałków autorskich, choć dzisiaj była impreza masowa,  stąd musiało być też trochę znanych kawałków. My to wszystko tak dość dyskretnie przenosimy na ten nurt szantowy i żeglarski – tłumaczy R. Kantecki.

Na koniec publiczności zaprezentował się zespół Zagrali i Poszli, który występuje rokrocznie w roli gospodarza tej imprezy. – My cały czas pracujemy nad nowym repertuarem i nagrywamy drugą płytę, której nagrywanie się nam bardzo wydłuża, ale dlatego że sporo koncertujemy i sporo nowego materiału tworzymy. Część z tego nowego materiału zaprezentowaliśmy dziś podczas koncertu, a całość powinna być gotowa wkrótce – podsumowuje Andrzej Janka, pomysłodawca i organizator festiwalu Rynek pod Żaglami.

Ci drudzy swoich regularnych odbiorców uraczyli również doskonale znanym repertuarem, który publiczność wzorowo odśpiewywała.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.