http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”

Wyróżniony „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”

To kolejna ekspozycja, która przyjechała do nas z daleka i która sięga do bardzo dawnych źródeł naszej historii. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza od dziś na wystawę pt. „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”.


Na wystawie zobaczymy skarby jednego z najciekawszych miejsc czasów wczesnośredniowiecznych w Polsce. Ekspozycja jest pokłosiem badań archeologicznych, które przeprowadzili badacze Instytutu Archeologii z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień jej dysponentem jest Muzeum Regionalne im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, a na trzy miesiące będzie dostępna w gablotach naszego muzeum. – To jest gród identyfikowany, jako słynna Czerwień, czyli stolica tego grodu w Czermnie, na pograniczy Rusi Kijowskiej a Monarchą Piastowską, potem natomiast między Rusią a Państwem Jagiellonów – mówi Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Wystawa zabierze zwiedzających w pewnego rodzaju podróż do 981 roku. – To jest bardzo ciekawa sytuacja, ponieważ wykopaliska archeologiczne w tym Czermnie udostępniły dużą ilość materiału archeologicznego, ale nie było wiadomo, z czym to wszystko powiązać. Tu przychodzą z pomocą oczywiście źródła historyczne, które przypominają o tym bardzo bogatym regionie, który miał wówczas zarówno duże znaczenie militarne, bo był pograniczem i gospodarcze, bo był miejscem nawiązywaniem kontaktów handlowych – dodaje M. Bogacki.

– Źródła historyczne także podaję, że w 981 roku grody czerwieńskie miały zostać przyłączone do Rusi Kijowskiej i miały być zabrane państwu Mieszka I, a więc stąd właśnie wiadomo, że jeszcze przed tym 981 rokiem państwo Mieszka I daleko sięgało na dzisiejsze południowo-wschodnie krańce naszego państwa – tłumaczy dyrektor MPPP w Gnieźnie.

Jakie artefakty powinny przyciągać największą uwagę pośród zwiedzających? – Myślę, że najważniejsza jest sprawa dwóch skarbów, które zostały odnalezione na grodzie w Czermnie. To są skarby srebrnej biżuterii, która się wywodzi z tego kręgu kultury rusko-bizantyjskiej. To są ozdoby, które mają swoje pierwowzory w biżuterii bizantyjskiej – opowiada Tomasz Janiak z działu naukowego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. – One były później naśladowane w całej niemal Rusi Kijowskiej i w samym Kijowie. Tam były i bransolety różnego rodzaju, i tzw. kołty czy zausznice, czyli ozdoby, które były zakładane na głowę, a także złote pierścienie – podkreśla T. Janiak, który oprowadzał dziś podczas wernisażu ekspozycji pierwszych zwiedzających.

– Są też inne zabytki, bardzo interesujące, np. bulle ołowiane, czyli pieczęcie, które służyły do uwierzytelniania różnych dokumentów. Duże wrażenie robią także dewocjonalia, czyli zabytki związane z kulturą duchową, religijną i tutaj jest wspaniała kolekcja kilkudziesięciu elkolpionów, czyli napierśników. To były relikwiarze, które noszono na piersi i one były w stanie pomieścić różnego rodzaju relikwie, od drzazg z Krzyża Świętego, poprzez meteoryty, aż po tzw. relikwie wtórne, czyli jakieś elementy stroju, które dotknęły np., grobu świętego i uzyskiwały w ten sposób status właśnie takich relikwii wtórnych – objaśnia T. Janiak.

Wystawę można odwiedzać do 4 listopada w Muzeum Początków Państwa Polskiego przy ulicy Kostrzewskiego w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.