Logo
Wydrukuj tę stronę

Vivaldi i Paganini na początek Akademii Gitary

Wyróżniony Vivaldi i Paganini na początek Akademii Gitary

W gnieźnieńskiej katedrze tradycyjnie już zostanie zainaugurowana XI edycja Akademii Gitary 2018. Tym razem koncert otwarcia zatytułowano „Perły Baroku”. Wstęp będzie bezpłatny, a bilety będą rozdawane od lipca.


Wydarzeniu patronuje Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, a sam koncert ma się odbyć 17 sierpnia o godz. 19.00 w katedrze. – To jest wielkie wydarzenie muzyczne, które ma już swoich stałych odbiorców i mamy nadzieję, że zgromadzi ich licznie w murach naszej katedry, a za udostępnienie bazyliki dziękujemy Księdzu Prymasowi – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Ten koncert mieć będzie charakter barokowy i oczywiście będzie grał na nim pan Łukasz Kuropaczewski, wspaniały gitarzysta, a do tego urodzony gnieźnianin, który jest wielkim przyjacielem naszego powiatu i jak wiemy, bardzo się identyfikuje z Gnieznem. On będzie głównym solistą koncertu, ale nie jedynym muzykiem – zapowiada B. Tarczyńska.

– W tym roku wybraliśmy taki program, który jak najbardziej jest godny tego, żebyśmy w tym miejscu ten koncert zagrali, a zagramy „Perły Baroku”, bo tak nazywa się ten koncert inauguracyjny. To będą perły baroku włoskiego, czyli postaci tak wybitne, jak: Vivaldi, Paganini, Boccherini – przekonuje Przemysław Kieliszewski, szef rady programowej Akademii Gitary 2018. – Mamy wyjątkowych artystów zaproszonych przez Łukasza Kuropaczewskiego z zespołu Il Giardino Armonico i soliści tego zespołu będą gwiazdami tego wieczoru. Są to: Stefano Barneschi, Mauro Massa, Elżbieta Stonoga, Marco Frezzato i to jest jeden z czołowych zespołów, którzy zajmują się graniem muzyki dawnej, którzy niejako „historycyzują”, grając muzykę, tzn. grają na strunach z tworzywa naturalnego, czyli jelitowych i oni podchodzą z wielką pieczołowitością do tego wykonawstwa – dodaje P. Kieliszewski.
 
Festiwal potrwa tylko przez dwa tygodnie i zakończy się koncertami plenerowymi w Poznaniu. – 1 września zagramy na Cyplu nad Wartą, to jest niedaleko Ostrowa Tumskiego, a zaproponujemy koncert hiszpański z XX-wiecznym Concierto de Aranjuez na gitarę solową i orkiestrę, gdzie ponownie usłyszymy Łukasza Kuropaczewskiego.  Mamy jeszcze w planach drugi koncert w Gnieźnie, on jest jednak na razie w przygotowaniu, a więc dzisiaj jeszcze nie chciałbym tego ogłaszać, ale może będziemy wiedzieć to już w przyszłym tygodniu, kto i w którym miejscu tu zagra. Na pewno będzie to miało miejsce w jednym z kościołów gnieźnieńskich – zapowiada organizator.

Po darmowe wejściówki będzie można zgłaszać się już w lipcu do Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie. – To dla nas wielki zaszczyt, to że z jednej strony już kolejny rok grają z nami  wspólnie nasi przyjaciele, a z drugiej strony wielcy muzycy – podsumowuje Grzegorz Reszko, dyrektor placówki, która będzie także odpowiedzialna za nagłośnienie całości koncertu inauguracyjnego. – Po bilety natomiast będzie można się zgłaszać najprawdopodobniej w lipcu, na samym początku, to na pewno. One będą rozdawane w naszej siedzibie tymczasowej, bo przy ulicy Roosevelta mamy wielki remont. My mieścimy się obecnie w dawnym budynku policyjnym, na rogu ulic Jana Pawła II oraz Sienkiewicza. Tam właśnie będzie mieścił się punkt odbioru tych wejściówek – zaznacza G. Reszko. 
Informacjelokalne.pl