http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Niektóre numizmaty są warte miliony dolarów

Wyróżniony Niektóre numizmaty są warte miliony dolarów

W sali wystawowej Biblioteki Publicznej przy ulicy Staszica w Gnieźnie otwarta została wystawa pamiątek ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wernisaż ekspozycji był okazją nie tylko do oglądania, wielu rozmów i wymiany informacji na temat kolekcjonerstwa, ale także do wręczenia wyróżnień.


W gablotach wystawowych widzimy banknoty i kilka monet, ale egzemplarze są bardzo unikatowe. To pamiątki związane ze zjazdami i jubileuszami stowarzyszenia, a najstarszy z nich pochodzi z 1930 roku. – To są trzy zbiory: moje, byłego prezesa Romana Kokotta i naszej skarbniczki Teresy Kurzei – mówi Zbigniew Kowalczyk, prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Gnieźnie. – Obecnie w naszym oddziale jest tylko 20 członków i to są sami starsi ludzie, a ja jestem jednym z najmłodszych, bo młodzi do tego się nie garną, bo nie interesuje ich szukanie, chodzenie, zbieranie. My mamy z tego satysfakcję, ja zbieram od 30 lat, a przeszedłem od młodego różne koleje, bo zbierałem widokówki, paczki od papierosów, bibułki od kręconych papierosów. Jak wiadomo, inni znaczki kolekcjonują, ale można również guziki mundurowe czy żabki, słoniki – dodaje Z. Kowalczyk.

Gnieźnieński PTN to jeden z oddziałów najstarszych, po warszawskim, krakowskim i poznańskim. – Nasze towarzystwo sięga tradycjami do 1845  roku, kiedy Karol Bayer założył w Warszawie pierwsze Towarzystwo Numizmatyczne, a przyświecała im idea gromadzenia numizmatów, jako pamiątek narodowych i my to kontynuujemy – przypomina Przemysław Ziemba, prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, który wręczył dziś kilku osobom specjalne podziękowania za ich działalność.

Spotkanie było także okazją do rozmów na temat numizmatyki. Sami zresztą dopytywaliśmy o obecnie najcenniejszy spośród istniejących skarb polskiej numizmatyki. – Najcenniejsza jest moneta o nominale 100 dukatów z 1621 roku, czyli popularna 100-dukatówka z Zygmuntem III Wazą, która w Stanach Zjednoczonych w lutym osiągnęła cenę ponad 2 milionów dolarów amerykańskich. Tych monet na świecie jest gdzieś w granicach dziesięciu, a w samej Polsce są trzy – opowiada P. Ziemba.

Z okazji 55-lecia istnienia oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Gnieźnie przyznano wyróżnienia, które trafiły m. in. do przedstawicieli władz miejskich oraz powiatowych, w podziękowaniu za wsparcie i do członków tego klubu, a także Małgorzata Schmidt, małżonka nieżyjącego już Andrzeja Schmidta, który patronuje oddziałowi gnieźnieńskiemu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.