http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Książka wydana w Gnieźnie najlepszą książką Lubelszczyzny!

Wyróżniony Książka wydana w Gnieźnie najlepszą książką Lubelszczyzny!

Od 23 lat jednym z najważniejszych laurów literackich Województwa Lubelskiego dla twórców tego regionu jest Nagroda im. Anny Kamieńskiej.


W tym roku najlepszego lubelskiego poetę Kapituła wybrała na podstawie tomików wydanych w latach 2016-2017. Tegoroczną edycję wsparł Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Dodatkową atrakcją finału konkursu, który odbył się 20 kwietnia w Krasnystawskim Domu Kultury, był koncert Krzysztofa Napiórkowskiego – wokalisty, pianisty, kompozytora i autora tekstów. W duecie ze skrzypkiem Mateuszem Pliniewiczem wykonał utwory ze swojej najnowszej płyty „Semi Electric”. Zaprezentował również kompozycje napisane do wierszy Zbigniewa Herberta, ks. Jana Twardowskiego i patronki konkursu, Anny Kamieńskiej.

Tegoroczną edycję Nagrody im. Anny Kamieńskiej wygrała jednogłośnie książka „Uwagi do chwili” Mateusza Melanowskiego, wydana przez gnieźnieńskie „Zeszyty Poetyckie” w serii Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej pod redakcją Dawida Junga. Kapituła w składzie: Anna Kistelska (WOK Lublin), Krzysztof Martwicki (poeta, pisarz, krytyk literacki, publicysta) oraz przewodniczący Marcin Jurzysta  (krytyk literacki, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich) do nagrody głównej nominowali także książki następujących autorów: Jadwigę Jaśkowiak za „Kwadraturę słów” i Beatę Głowacką za „Ikonostas”.

Już wcześniej książka poetycka Mateusza Melanowskiego (rocznik 1977) wydana przez „Zeszyty Poetyckie” znalazła się m.in. na liście 20. najlepszych tomów poezji polskiej roku 2017 w rankingu „Dwutygodnika”.

W laudacji dla Mateusza Melanowskiego Krzysztof Martwicki, członek Kapituły Nagrody im. Anny Kamieńskiej, podkreślił: - Na szczęście ta poezja nie podpiera się żadną łatwą transcendencją. Nie szasta wielkimi literami czy wytrychami typu: „zawsze” i „nigdy”. (…) Nie od dziś wiadomo, że najlepsza poezja czy w ogóle literatura jest wtedy, gdy autor w jednym zdaniu, niejako jednym tchem, potrafi z codzienności wyskoczyć w stronę spraw ostatecznych. A Melanowski to potrafi. I nie inaczej jest, kiedy w maleńkiej przestrzeni wiersza sąsiadują ze sobą: „wybuch”, „świat”, „śniadanie” i „zmywanie”. Takie teksty najdłużej się pamięta, o ile nie na zawsze. Bo z tego, co najprostsze, z codziennego „mimesis” tworzą wielką i prawdziwą opowieść. O wszechobecnej tajemnicy, o niemożności udzielenia ostatecznych odpowiedzi i wreszcie – o ludzkim poszukiwaniu, które nie ma końca.

Natomiast dr Marcin Jurzysta, przewodniczący Kapituły w swoim wystąpieniu podnosił: - Książką poetycką, którą jednogłośnie wskazaliśmy w naszych nominacjach, a tym samym tomem zwycięskim, są „Uwagi do chwili” Mateusza Melanowskiego. Autor doskonale orientuje się w nowej i najnowszej poezji polskiej, w jej nurtach i meandrach, łącznie ze śląską szkołą poezji, która nie może być obca autorowi urodzonemu w Katowicach i wychowanemu w Mikołowie. W swojej twórczości skutecznie łączy doświadczenie języka poezji po 1989 roku, grę z gatunkami klasycznymi, pokorę wobec liryki i odpowiedzialność za słowo. To poezja dotykająca pojęcia zanikania, kończenia się, rozłożonego na kolejne wspomnienia i kolejne wiersze. Katastrofizm destylowany z codzienności, zapis przejścia od euforii do rozczarowania. To tylko niektóre pierwiastki tej poezji.

„Zeszyty Poetyckie” wydawane są w Gnieźnie od 2003 r, w tym roku obchodzą 15. lecie istnienia. W seriach wydawniczych pod redakcją Dawida Junga ukazały się dotychczas książki poetyckie nagradzane lub nominowane do najważniejszych nagród literackich w Polsce, jak Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS, Nagroda Kulturalna WARTO „Gazety Wyborczej”, Nagroda Złotego Środka Poezji, Lubuski Wawrzyn Literacki i inne.

Niebawem Mateusz Melanowski, tegoroczny laureat Nagrody im. Anny Kamieńskiej, zaprezentuje gnieźnianom swoją poezję w ramach spotkań w Gnieźnieńskim Klubie Literackim przy Miejskim Ośrodku Kultury im. Klemensa Waberskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.