http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Gniezno to magiczne miejsce”

Wyróżniony „Gniezno to magiczne miejsce”

Ta tradycja ma dopiero dwa lata, ale coraz mocniej zapisuje się w kalendarzu przedsięwzięć towarzyszących Imieninom Miasta Świętego Wojciecha. Tym razem wszyscy noszący takie samo imię, co słynny biskup, nie przeszli w Orszaku św. Wojciecha a „przepłynęli” spod pomnika swojego patrona na Rynek, gdzie czekały na nich dwie dodatkowe niespodzianki.


W niedzielne popołudnie sprzed jarmarku świętowojciechowego wyruszyła specjalna łódka, a na niej ok. 30 panów noszących imię patrona Gniezna, na których na samym Rynku czekać będzie za chwilę spektakl i tort imieninowy. – To jest łódź świętego Wojciecha, którą ten św. Wojciech sam zresztą prowadzi. Wydarzenie ma już postać bardziej happeningową, bo za nami już religijne uroczystości, a teraz jest czas na rozrywkę dla naszych mieszkańców. Przede wszystkim dla Wojciechów, których zaprosiliśmy, ale jest tutaj także mnóstwo dzieci, którym to wszystko na pewno się bardzo podoba – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który przygotował dla na koniec dla wszystkich Wojciechów ten słodki upominek.

– To jest takie też odwołanie się tutaj do tych elementów religijnych, bo wiadomo, że trudno jest dzisiaj pokazywać takie znaki, w społeczeństwie bardziej zeświecczonym niż było kiedyś. Myślę, że to też będzie miało swoją wymowę poprzez przedstawienie, w którym chcemy pokazać tego Wojciecha, jego działanie i ten jego kult, który jak wierzę od tysiąca lat czuwa nad naszym miastem, że dzięki niemu Gniezno to magiczne miejsce. Mam nadzieję, że to dobrze otwiera początek tego długiego weekendu – dodaje T. Budasz.

Owa łódka symbolizuje nam pewien początek, który miał miejsce w Gnieźnie i jest ściśle związana ze świętym Wojciechem, jak tłumaczy nam twórca przedstawienia. – Łódka jest nawiązaniem do symboliki przybywania i do czasów średniowiecza, kiedy święty Wojciech przybywał do Polski w celu ochrzczenia narodu polskiego i jego nawrócenia – tłumaczy dokładnie sens swojej sztuki Marcin Rolczyński, reżyser przestawienia pt. „Przybycie świętego Wojciecha”. – W sztuce kolejno prezentujemy kilka etapów z życia biskupa Wojciecha, a więc etap chrztu i etapy wątpliwości, walki dobra ze złem z udziałem aniołów i diabłów, króla i królowej oraz innych postaci – wymienia M. Rolczyński.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.