http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Króliki” przyznane! Wśród laureatów nasz redakcyjny kolega!

Wyróżniony „Króliki” przyznane! Wśród laureatów nasz redakcyjny kolega!

W sobotni wieczór wręczono Nagrody Kulturalne Miasta Gniezna, czyli Króliki, które tym razem przyznano Romanowi Nowakowi i naszemu redakcyjnemu koledze - Dawidowi Jungowi. Nagroda jest przyznawana od 2014 roku, a do jej kapituły wchodzą rokrocznie kolejni laureaci.


Uroczysta Gala Królika została zorganizowana w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, a poprowadzili ją Iwona Piechocka-Jóźwiak i Piotr Wiśniewski. W pierwszej kolejności nagrodę „Królika” przyznano pośmiertnie Romanowi Nowakowi, który na takie wyróżnienie zasłużył sobie jak mało kto w naszym mieście, a jednak nie doczekał się takiego zaszczytu za życia.

W imieniu rodziny zmarłego statuetkę z rąk prezydenta Tomasza Budasza odebrał syn Jakub Nowak. – Chyba nikt się nie spodziewał, że pan Roman Nowak tak szybko odejdzie, miał jeszcze w planach tyle projektów, ciekawych rzeczy do zrobienia i ten wieczór poświęcamy dziś jego pamięci, bo uciekają nam tacy ludzie, a ta pamięć o nich powinna żyć wiecznie i być przekazywana młodym pokoleniom – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Co ważne, z pomysłem wyróżnienia Romana Nowaka już rok temu wyszedł jeden członków kapituły konkursowej, którą tworzą jej dotychczasowi laureaci. – Mój tato dla mnie na pewno był ważną osobą, to jest oczywiste, ponieważ bardzo się kochaliśmy, nadal kochamy i będziemy kochać. Myślę, że wszyscy przyjaciele, którzy znali Romana też go uznawali za super człowieka i ekstra przyjaciela. Zasłużył sobie na tę nagrodę przed śmiercią, ale życie niestety płata takie figle i spotykamy się dziś niestety w tych smutnych okolicznościach – przyznaje Cezary Nowak, gitarzysta zespołu BAPU i syn Romana Nowaka. – Myślę, że największym jego sukcesem było to, że potrafił zarazić ludzi muzyką, zarazić optymizmem, miłością oraz pasją – dodaje C. Nowak.

Podczas koncertu wystąpili Natalia Braciszewska-Kijak, Wiktor Bałtaki oraz Chór Szpaki pod kierownictwem Pauliny Kuczyńskiej-Siwki i zespół Bapu, a wspomnienia przyjaciół Romana Nowaka odczytała jego długoletnia współpracowniczka. – Romek był wyjątkowym człowiekiem, nie tylko muzykiem, ale także wspaniałym fotografikiem, bo sama mam mnóstwo wspaniałych zdjęć zrobionych przez niego w różnych sytuacjach, tam gdzie nie było mediów, a działo się coś świetnego. On pisał też piękne wiersze, mam nadzieję, że te które wybrałam na dzisiaj będą takim przyczynkiem do tego, żeby się nimi zainteresować i być może uda się je gdzieś kiedyś wydać – zauważa Zenona Golc, emerytowana instruktor sekcji teatralno-poetyckiej w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. – Poza tym, Romek Nowak był wspaniałym człowiekiem, który nie miał wrogów, a to się chyba nawet nie zdarza, żeby człowiek kultury był postrzegany tylko pozytywnie. On reagował na wszystkich pozytywnie i wszyscy reagowali na jego pomysły też zawsze pozytywnie – wspomina Z. Golc.

Statuetkę „Królika” odebrał dziś także Dawid Jung, nasz kolega redakcyjny, poeta, śpiewak operowy, krytyk literacki i teatralny oraz regionalista. – To jest dla mnie na pewno nagroda bliska sercu, przy samym źródle, bo Gniezno dla mnie jest bardzo istotne, tak więc to cieszy. Chcę bardzo podziękować kapitule konkursu za wyróżnienie mojej skromnej osoby i to jeszcze obok kogoś takiego, jak Roman Nowak. To dla mnie zaszczyt – zauważa Dawid Jung, który wydał ostatnio dwie książki, tj. „Glosy” i „Polska, ulubiona masochistka Europy”. – To jest w zasadzie jedyna Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna, więc zakładam, że najważniejsza. Z drugiej strony przyznają ją laureaci z poprzednich lat i widać, że jest to z głową robione i że jest to linia promocji kultury, która chyba zaczyna generować coś trwałego, tzn. zaczyna się integrować środowisko, które, tak zakładam, będzie miało w przyszłości jakiś oddźwięk i realną moc oddziaływania na Gniezno i może dalej, na całą Polskę. To dobrze, że tę nagrodę przyznają sami laureaci, bo gdyby robili to np. urzędnicy, to mielibyśmy tu seanse spirytystyczne – ocenia D. Jung.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Dawid Jung już dwa lata temu został wyróżniony - za działalność na niwie historyczno-kulturalnej - Nagrodą Specjalną „Człowiek Roku 2015” przez portal informacjelokalne.pl. Od 2016 roku został też stałym współpracownikiem naszego portalu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.