http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” częścią programu „Teatr Polska. Jedziemy z teatrem”

„Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” częścią programu „Teatr Polska. Jedziemy z teatrem” Fot. Marek Lapis

Spektakl „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” Teatru Fredry został wybrany do realizacji programu objazdowego „Teatr Polska” zainicjowanego przez Instytut Teatralny.


Spektakl „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” Teatru Fredry znalazł się wśród przedstawień 18 polskich teatrów wybranych do realizacji programu „Teatr Polska. Jedziemy z teatrem”. Celem utworzonej przez Instytut Teatralny inicjatywy jest organizacja objazdów teatrów, które zaprezentują swoje spektakle w mniejszych miejscowościach. Zespół Teatru Fredry odwiedzi te ośrodki, w których sztuka teatru jest nieobecna, a w których infrastruktura umożliwia prezentację przedstawienia. Całkowita kwota dotacji przyznanej teatrom na realizację projektu to 1.700.000 zł.

Spektakl powstał w ramach rezydencji artystycznych „Niewidzialni” 2014/2015. Jako rezydent przy spektaklu współpracował Vołodymyr Vorobiov z Ukrainy - kraju, który jak żaden zaznał ostatnio opuszczenia i ostracyzmu. Tymczasem to właśnie tymi motywami odrzucenia bawią się twórcy spektaklu „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci”.

Przedstawienie w reżyserii Rafała Urbackiego, oparte na tekstach skomponowanych przez Artura Pałygę, bazuje na średniowiecznej legendzie o wypędzeniu z Gniezna żebraków i kalek, którzy swoim widokiem zeszpecili miejską uroczystość. Nowoczesna, odważna oprawa i estetyka spektaklu/koncertu sprawiają, że sztuka stawia w innym świetle osoby o alternatywnej motoryce współtworzących spektakl. Urbacki i jego aktorzy igrają ze współczuciem widza, prowokując go i szokując. Artyści konfrontują nas ze stereotypami dotyczącymi osób niepełnosprawnych, a reżyser bezlitośnie atakuje – jak sam mówi – z obu stron. Nie czyni z niepełnosprawnych ofiar, nie zmusza widza do pobłażliwości i litości, ale jednocześnie walczy z wykluczeniem społecznym tych ludzi oraz o godne ich traktowanie.

Całości dopełnia rockowa, atrakcyjna muzyka Piotra „Bajzla” Piaseckiego z tekstami Artura Pałygi. Mimo skomplikowanych uczuć, jakie spektakl budzi w odbiorcach, kończy się on zawsze owacjami na stojąco. Dzięki programowi „Teatr Polska” Instytutu Teatralnego gnieźnieński zespół zaprezentuje „Słońce” widzom innych miast województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.