Logo
Wydrukuj tę stronę

Magiczny wieczór kolęd i pastorałek w Dziekanowicach

Wyróżniony Magiczny wieczór kolęd i pastorałek w Dziekanowicach

Drewniany kościół znajdujący się na terenie Wielkopolskiego Parku etnograficznego w Dziekanowicach wypełnił się dzisiaj po brzegi miłośnikami wielkopolskiej kultury. Wszystko za sprawą widowiska, połączonego z koncertem kolęd i pastorałek, które zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedzisk.


Wspólne kolędowanie w drewnianym kościele w Dziekanowicach to już tradycja Święta Trzech Króli. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo i Dyrekcja Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wykonawcą koncertu kolęd i pastorałek jest natomiast Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty”, który od 45 lat działa w gminie Pobiedziska. Zespół w swoim bogatym dorobku artystycznym, oprócz tańców i pieśni, ma także zwyczaje i obrzędy. Dlatego w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół aktywnie koncertuje prezentując barwne widowisko „Chodzenie z gwiazdą betlejemską i turoniem”.

Pomysłodawca spotkania w skansenie w Dziekanowicach, wójt Andrzej Łozowski, zorganizował je już po raz czwarty. - Jest to jeden z elementów promocji Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, jak i gminy Łubowo. Kolędowanie to już taka tradycja, która wrosła w polską rzeczywistość, a której nie możemy na co dzień zobaczyć w telewizji. Takie kolędowania na żywo jest dzisiaj rzadkością, a jest ono elementem naszej wielkopolskiej kultury – podkreśla A. Łozowski.

Koncert kolęd i pastorałek sprawił, że drewniana świątynia na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego wypełniła się po brzegi.

Informacjelokalne.pl