http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Króliki i Ambasadorzy – Gala za nami!

Wyróżniony Króliki i Ambasadorzy – Gala za nami!

Znamy werdykt Kapituły Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna „Króliki 2015”, poznaliśmy także pierwszych Ambasadorów Pierwszej Stolicy. Nagrodę Kulturalną przyznała kapituła złożona z ubiegłorocznych laureatów Królików. Natomiast nowa nagroda Ambasador to pomysł władz miasta.


W tym roku prowadzenie gali powierzono osobie ze wszech miar ku temu odpowiedniej naszemu redakcyjnemu koledze Jarosławowi Mikołajczyków. Natomiast program był czymś na miarę połączenia wody z ogniem, połączenia - o dziwo - w przeważającej części udanego. Obok uczestników projektu Wspólny Przekaz 2015 i Stowarzyszenia G:15 reprezentujących obecną Kulturę Hip Hop z Gniezna i Alek Sandra na zamkniecie usłyszeliśmy Micromusic Acustik Trio.

Ciepły głos prowadzącego powitał publiczność serdecznie i nieco poza protokołem nie wymieniając nikogo oddzielnie i zaprosił do pierwszej niespodzianki wieczoru. Sześciu raperów z Gniezna wykonało kawałek Wspólny Przekaz 2015 - w tle popłynął zabawny nieco frywolny szkic klipu do utworu. Wydaje się, że przy tym utworze niestety ustawiano proporcje dźwiękowe, przez co stracił nieco impetu.

Pierwszą kopertę z nazwiskiem laureata wnieśli w teatralny sposób na scenę Elżbieta Binkowska laureat „Królika 2014” w kategorii artysta i Krzysztof Gronikowski „Królik 2014” za organizację wydarzeń artystycznych. Nagrodę otrzymała Marzena Szczerkowska. Konserwator papieru, należąca do czołówki polskich konserwatorów zabytków ratująca nie tylko polskie starodruki ale też najstarsze zabytki kultury chrześcijańskiej w egipskich świątyniach koptyjskich.

Po wręczeniu pierwszego Królika pojawił się na scenie Aleksander Schmidt w towarzystwie swojej córki Marty i Natalii Braciszewskiej-Kijak w jednym ze swoich utworów. Alek Sander powrócił na scenę jeszcze raz kiedy Jakub Dzionek i Paweł Bartkowiak laureaci nagrody Królika z 2014 roku w kategorii animator kultury ujawnili nazwisko kolejnego Laureata. Drugi w tym roku Królik powędrował właśnie do Olka.

Potem był czas na wiązankę kawałków z udziałem Kuby Collegium Elemente oczywiście zawierała Prestiż Collegium Elemente.

Trzecią nagrodę ujawnili prowadzący Jarosław Mixer Mikołajczyk i pomysłodawca nagrody Piotr Wiśniewski. Trzeci Królik jak się okazało to nagroda Specjalna – Honorowa „Królik 2015” była nagrodą dla Kultury Hip Hop z Pierwszej Stolicy, i choć odebrali ja przedstawiciele obecnej sceny była ona dedykowana wszystkim począwszy od tancerzy z połowy lat 80-tych, przez nagrywających w latach 90-tych płyty właśnie w Gnieźnie, przez obecnie rapujacych a na Stowarzyszeniu G:15 skończywszy. To co istotne ten Królik będzie pierwszym, który trafi do przestrzeni miejskiej. Choć miejsce jego montażu poznamy dopiero wkrótce.

Przez kolejne 20 minut scena ponownie przejęli rapery. Nie było to dla nich łatwe zadanie, części publiczności jednak hip hop był obcy, po raz pierwszy w historii Gniezna też raperzy stanęli na deskach teatru. Trzeba przyznać, że wyszli z tej próby zwycięsko. Większość klipów pokazanych w tym bloku to profesjonalne obrazy pokazujące miasto. Wydaje się, że niezaprzeczalnie dostrzeżenie powinno nastąpić w Gnieźnie wiele lat wcześniej. A dzisiejsza nagroda to przełomowe wydarzenie. Niezależnie od wszystkiego reprezentanci HH z Gniezna pokazali mimo widocznej momentami tremy, ze nie mamy się czego wstydzić.

Po koncercie Hip Hop przyszedł czas na Ambasadorów. Tutaj nagrody ogłosił prezydent Tomasz Budasz. Jako pierwszy Ambasadora otrzymał Bogusław Biszof prezes Ekstraklasy, który od 9 roku życia po szkołę średnią mieszkał i wychowywał się w Gnieźnie gdzie jego rodzice mieszkają do dziś. Drugim Ambasadorem został Grzegorz Hyży, gnieźnianin, który po sukcesie w 3 edycji programu X-Factory występuje z powodzeniem na scenach całej Polski. Wcześniej prezydent wręczył nagrodę Ambasadora Pierwszej Stolicy abp Henrykowi Muszyńskiemu.

Tak jak drugi rok nagrody Królika potwierdził, że był to dobry pomysł a Gala okrzepła szybko i nabrała mimo pewnego luzu eleganckiej formy, tak tegoroczna Gala Ambasadora pokazuje, że to dobry ruch. Niezależnie od upodobań artystycznych, sportowych czy naukowych miasto musi doceniać swoich ludzi. Zapewne na nagrodę Królika zasługuje jeszcze wielu Gnieźnian, tak jak wielu z tych, którzy tu się wychowali, a dziś są poza Gnieznem może zostać Ambasadorami.

Wspaniałym zamknięciem wieczoru był niezwykle nastrojowy koncert Micromusic Acoustic Trio. Niezwykle wysublimowane dźwięki gitary i basu połączone z charyzmatycznym wokalem hipnotyzowały publiczność. Bardzo dobry występ Micromusic zakończony bisem pozostawił publiczność w świetnych nastrojach. Niezależnie od prywatnych ocen wieczoru czy wyborów nagrodzonych osób ten wieczór pozwala mieć nadzieję, że zaczniemy doceniać to co dobre a raczej tych, którzy są dobrzy w swoich profesjach w Gnieźnie. Krótkie rozmowy z laureatami już jutro.


Fot. A.Gross    

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.