Logo
Wydrukuj tę stronę

Off Opera w Gnieźnie!

Wyróżniony Off Opera w Gnieźnie!

Za nami kolejne wydarzenie w ramach Królewskiego Salonu Sztuki, który od kilku sezonów jest regularnie organizowany w Gnieźnie. Tym razem publiczność miała okazję usłyszeć arie operowe z repertuaru Giuseppe Verdiego, a wraz z nimi filmik z historiami miłosnymi kobiet żyjących współcześnie.


W niedzielne popołudnie miał miejsce koncert finałowy w ramach projektu Off Opera, którego można było wysłuchać w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. – W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbywały się dwa warsztaty. Wczoraj kolega miał finał projektu, który tworzyła grupa nauczycielek, w czego efekcie wystawiono osobny spektakl. My natomiast spotykaliśmy się podobnie od wtorku do czwartku z grupą kobiet na warsztatach, które nazywały się „Traviata – Pogłosy” z operą w tle, gdzie sobie rozmawiałyśmy na bazie „Traviaty” o miłości, pierwszym zakochaniu i opowiadałyśmy swoje historie związane z młodzieńczym zauroczeniem i zakochaniem. To zostało nagrane na filmie i te kilka krótkich historii tych kobiet zostanie pokazane w trakcie trwania tego koncertu. W taki sposób, dzięki naszemu projektowi chcemy operze nadawać współczesny, nowy kontekst – mówi Zuzanna Głowacka, koordynator projektu „Off Opera”.

I tak właśnie popularne arie operowe zestawiono ze wspomnianymi historiami opowiedzianymi przez kobiety uczestniczące w klubie seniora „Radość” i zespołu wokalnego „Retro”. – Wiele oper nosi tytuł od kobiecego imienia i kobiety są też często postaciami, które w tych operach się wypowiadają. One zazwyczaj opowiadają o miłości właśnie, a my chcemy wydobyć współcześnie więcej psychologii z tych postaci i żeby to zderzyć z czymś prawdziwym i wydobyć jeszcze więcej prawdy płynącej z tej muzyki. Te oba projekty skupiają się właśnie wokół przeżyć własnych – tłumaczy Z. Głowacka.

Pośród przypomnianych arii operowych, które stawały się coraz bardziej popularne od XIX wieku, dziś usłyszeć mogliśmy m. in. „Sampre Libera” z tytułowej „Traviaty” – Giuseppe Verdiego, a także „Libiamo”, które zaśpiewała sopranistka – Weronika Stefaniak, przy pianistycznym akompaniamencie w wykonaniu Weroniki Manikowskiej. – To, co słyszymy natomiast w czasie przerywników to jest jedna wielka opowieść o miłości i poświęceniu, o salonowych konwenansach i brzmieniu wystawnego życia, ale także o stracie ukochanej osoby, wielkim smutku i samotności, czasem również i upokorzeniu. Podczas zajęć każda z naszych uczestniczek mogła spojrzeć na postaci Violetty i Małgorzaty z „Damy Kameliowej” przez pryzmat własnych doświadczeń. To jest właśnie w tym bardzo piękne – podsumowuje Kamilla Kozłowska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Informacjelokalne.pl