http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Intelekt „wyhodowany”? Rozmowa na temat „Gry szklanych paciorków”

  • Napisane przez Magdalena Karpińska, kustosz BPMG
  • Dział: Kultura
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Intelekt „wyhodowany”? Rozmowa na temat „Gry szklanych paciorków”

Ostatnie spotkanie członków Klubu Dyskusji o Książce poświęcone zostało książce Hermana Hesse „Gra szklanych paciorków”. Pokaźne to dzieło (blisko 700 stron) okazało się dla większości Klubowiczów nie lada wyzwaniem. „Gra szklanych paciorków” wydana w 1943 roku, była ostatnią książką Hessego. Jest także postrzegana jako swego rodzaju manifest światopoglądowy autora.


Hesse w swojej książce kreślił obraz państwa Kastalii, miejsca którego istnienie podporządkowane jest wiedzy. Członkowie Kastalii niczym zakonnicy wypełniają swoją misję, zgłębiając różne dziedziny wiedzy oraz ćwicząc się w grze szklanych paciorków, która jest szczytowym osiągnięciem tej społeczności.

Podczas spotkania członkowie Klubu Dyskusji zwracali uwagę na trudności jakich przysporzyła im lektura. Dla jednych była to przewidywalność następujących po sobie wydarzeń, dla innych brak wartkiej akcji oraz przydługie dywagacje autora. Książka zjednała sobie kilku zwolenników, jednak dla większości okazała się zbyt monotonna i męcząca.

Myślę, że „Gra szklanych paciorków” przeznaczona jest raczej dla uważnego odbiorcy, któremu nie przeszkadza nieco filozoficzny ton narracji. Dla mnie jest to pozycja, którą czytam z nieukrywaną przyjemnością.

Tuż przed rozmową poświęconą książce, dyskutanci wysłuchali kilku wierszy przygotowanych przez Panią Elżbietę Gałęzewską-Karasińską. Autorka zaprezentowała utwory swoje, a także kolegów Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Na kolejne spotkanie członków Klubu Dyskusji o Książce zapraszamy 21 listopada o godz. 18.00 do Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Tematem najbliższej rozmowy będzie „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. Podstać autora przedstawi Wioletta Degórska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.