http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Projekt Wspólny Przekaz 2015 rozpoczyna się na KFA

Wyróżniony Projekt Wspólny Przekaz 2015 rozpoczyna się na KFA

Pierwszy etap Projektu Wspólny Przekaz 2015 zamknie się krótkim koncertem podczas Gali Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna Królik i Ambasadora. Sam projekt jest długofalowym działaniem, którego finałem będzie koncert towarzyszący festiwalowi Offeliada. W ramach projektu powstaną co najmniej dwa klipy i 3 nagrania z udziałem gnieźnieńskich raperów i nie tylko. W idei Projekt Wspólny Przekaz 2015 nawiązuje do okresu świetności gnieźnieńskiej sceny. Inspiracją był utwór Wspólny Przekaz nagrany przez Camey Squad w gnieźnieńskim studiu Camey Records. To także przypomnienie, że właśnie Gniezno było pionierskim ośrodkiem zarówno rapu, jak i breakdance w Polsce.


Królewski Festiwal Artystyczny w nowej formule zapowiada się bardzo ciekawie. Nie zmienia się jednak idea pokazywania, że do dziś w Gnieźnie, żyją i tworzą ludzie, którzy nawet jeśli w swoich dziedzinach nie są królami, to jednak tworzą wbrew pozorom dynamiczny obraz kulturalny tego miasta. Dlatego od ubiegłego roku w Festiwal wpisane są Nagrody Kulturalne Miasta Gniezna – są nimi bardzo sympatyczne statuetki Królika. O tym jakie będą tegoroczne nagrody zdecydowała kapituła złożona z ubiegłorocznych laureatów. O tym, kto otrzyma Królika w tym roku wiedzą tylko oni. - Przyznam szczerze, że sama idea zawężenia ilości laureatów z jaką zwróciło się do nas Miasto choć spotkała się z naszym zrozumieniem, wymusiła odłożenie paru nagród, które zdecydowanie się należą twórcom, animatorom i ogólnie ludziom kultury na lata następne. To co możemy powiedzieć to tyle, że choć każdy z Królików z 2014 roku prezentuje zupełnie inny obszar kultury byliśmy praktycznie zgodni co do tegorocznego wyboru. Mam jednak przeświadczenie, ze jeszcze kilku osobom ta nagroda się bardzo należy – powiedziała nam Elżbieta Binkowska artystka, która swoja statuetkę odbierała rok temu.

Tegoroczna Gala Królików ma wyglądać zupełnie inaczej niż ubiegłoroczna. Pewnym wzmocnieniem wymiaru nagrody ma być połączenie jej z Nagrodą Ambasadora Pierwszej Stolicy, którą będzie przyznawał Urząd osobom, które popularyzują miasto. Pierwszą część Gali tę związaną z nagrodami kulturalnymi wypełni koncert Wspólny Przekaz 2015. Na jego otwarcie wykonany zostanie pierwszy z utworów powstających w ramach projektu. Po nim usłyszymy kilku wykonawców z gnieźnieńskiej sceny rapowej, ale też utwór Jestem stąd MalMartiego i w pewnym momencie zupełni inny gatunkowo utwór w wykonaniu Alek Sandra (Aleksander Schmidt).

- Wspólny Przekaz ten pierwotny podobnie jak inny klip Camey Squad – Zrób to pokazują Gniezno, to był ten świetny czas, kiedy Gnieźnianie wystąpili na legendarnym dziś Hip Hop Opole w 2001 roku. Kiedy przyszedł mi do głowy pomysł, by przypomnieć o tym, że to tu w Gnieźnie działało jedno z pierwszych studio nagrać, które nagrywało rap mimo woli te utwory i te czasy były inspiracją. Zadzwoniłem do Macieja Cameya Sierakowskiego z pytaniem, czy zgodzi się byśmy zrobili Wspólny Przekaz 2015, nie wahał się ani chwili. Przypomnijmy to przy Chrobrego w Gnieźnie nagrywali: O.S.T.R, Trzeci Wymiar, Borixon, czy Peja. W kawałku Wspólny Przekaz 2015 obok Pemera (Pieczara), który wystąpił w Wspólnym Przekazie Camey Squad, swoje zwrotki dają Pajk, ZML, Miły ATZ, Nash, Zuzkol i Kuba Collegium Elemente. Przygotowywany klip będzie swego rodzaju spacerem po Gnieźnie, warto dodać, że bit do utworu stworzył Sherlock, ten sam, który dał bit pod Prestiż Collegium Elemente – zdradza nasz redakcyjny kolega Jarek Mixer Mikołajczyk, koordynator projektu.

Najprawdopodobniej oprócz solowych utworów uczestników Wspólnego Przekazu 2015 usłyszymy też młodszą ekipę, która przygotowuje kawałek Opowieści z Miasta. Z racji na wymogi Gali i fakt, że tego samego wieczoru w Teatrze im. Aleksandra Fredry zagra na finał Micromusic, część rapowa będzie skrócona, a pełną wersję koncertu Wspólny Przekaz 2015 z wszystkimi trzema kawałkami projektu usłyszymy dopiero podczas Offeliady.

Oprócz przygotowywanego przez raperów koncertu zobaczymy też krótki program 4 Elementy przygotowany przez Stowarzyszenie G:15. - Nie mogę wiele zdradzić bo przecież premiera odbędzie się w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego na Gali. Jedyne co to warto powiedzieć, że 7 z tytułowego kawałka bardzo sprawnie nagrała swoje zwrotki, a bit Sherlocka to czysty G-funk. Zdaję sobie sprawę, że ten moment, który Gniezno przespało, czyli sukcesy naszych B-boyów z Flash Boys czy Nontoper Mielonka  czy występ gnieźnian na festiwalu w Opolu, nie powtórzą się. Dobrze jednak, że teraz jest szansa na taki ukłon również w stronę tamtych ludzi kultury Hip Hop. Gniezno zawsze żyło Hip Hopem i wbrew pozorom często bardzo dobrym. Resztę trzeba zobaczyć. Jestem pewien, że teatr też zrobi swoje jako miejsce – dodaje Mixer.

Wspomniał też, że jak przy każdym projekcie zabraknie kilku wykonawców, którzy jeszcze powinni się pojawić. - O ile w tytułowym kawałku udało się zrobić przekrój wiekowy od Pieczara, który przecież tworzył choćby Kartel, przez Kubę Collegium Elemente i ekipę Pajk, ZML, Nash potem Miły ATZ po jedyną dziewczynę z młodej ekipy Zuzkol, to w Opowieściach z Miasta oprócz Lucelele mamy tę młodszą scenę. Myślę, ze ostatni kawałek projektu wypełnią właśnie ci gracze, którzy nawet jeśli nie grywają często są ważną częścią  sceny. Nie chcę jeszcze rzucać nazwiskami bo nie z wszystkimi jeszcze rozmawiałem, zresztą teraz skupiamy się na zamknięciu pierwszego etapu – podsumował nasz redakcyjny kolega. Klip tworzy PJ Film – również gnieźnieński realizator. Pierwszy etap Projektu jest integralna częścią KFA Festiwalu organizowanego przez Miasto Gniezno.

Bezpłatne zaproszenia na Galę w Teatrze, która odbędzie się 18 czerwca o godz. 19.00 można odebrać w MOK-u.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.