http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zmarł Stanisław Pasiciel, wieloletni dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Wyróżniony Fot. J. Andrzejewski Fot. J. Andrzejewski

Wczoraj, w wieku 76 lat zmarł Stanisław Pasiciel, historyk sztuki, publicysta, wieloletni kierownik Powiatowego Domu Kultury w Gnieźnie i przez 25 lat dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Pogrzeb odbędzie się w środę, 14 czerwca o godz. 10.00 na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie.


Stanisław Pasiciel, historyk sztuki, publicysta, swoją zawodową działalność wiązał przez całe życie z Gnieznem. Z tytułu wykształcenia podejmował działania w zakresie kultury i historii. Bezpośrednio po studiach podjął pracę w Powiatowym Domu Kultury, tutaj dał się poznać jako prężny organizator (w latach 1964-1973 – kierownik tego ośrodka). Według własnego pomysłu utworzył Galerię A promującą twórczość młodych malarzy, w której prezentowali swoje prace również artyści o uznanej renomie m.in. Stefan Gierowski, Jerzy Nowosielski. Wernisaże kolejnych wystaw były okazją do spotkań ludzi zainteresowanych rozwojem życia kulturalnego w Gnieźnie. W latach siedemdziesiątych wspólnie z Włodzimierzem Dopierałą pisał scenariusze i organizował wielkie widowiska plenerowe z cyklu „Legendy Znaku Polan”.

W 1975 roku podjął pracę w muzealnictwie, którą kontynuował do czasu przejścia na emeryturę Początkowo jako zastępca dyrektora Muzeum w Gnieźnie, a od 1982 roku dyrektor najpierw Muzeum w Gnieźnie, które od 1983 roku nosi nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego. Na tym stanowisku był współorganizatorem tego muzeum, miał znaczący wkład w opracowanie programu wystawienniczego Był jednym ze współpracowników Gabrieli Mikołajczyk przy tworzeniu pierwszej wystawy „Początki Państwa Polskiego” eksponowanej w nowym gmachu muzeum.

Posiadał niezaprzeczalny wkład w wielkie wystawy, których był kuratorem: w 1995 roku „Gniezno Pierwsza Stolica Polski Miasto św. Wojciecha” oraz w 2000 roku „Gniezno Mater Ecclesiarum Poloniae”.

Stanisław Pasiciel wykazał również inicjatywę na polu wydawniczym. Był inicjatorem i członkiem komitetu redakcyjnego periodyku naukowego „Gniezno. Studia i materiały historyczne”, którego wydano cztery tomy. Był autorem niezliczonych artykułów opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, organizował również sympozja naukowe.

Wydany w 1989 roku jego autorstwa album „Gniezno Widoki Miasta 1505-1939” cieszył się dużym zainteresowaniem, był poglądową lekcją historii Gniezna, którą starsi mieszkańcy jej ostatni odcinek mogli skonfrontować z własną pamięcią. Opublikowany w 2005 roku „Zespól klasztorny franciszkanów i klarysek w Gnieźnie” spotkał się z przychylnym przyjęciem środowiska historyków.

W 2014 roku nakładem Muzeum Początków Państwa Polskiego wydał książkę pt. „Gotycka przebudowa kościoła klasztornego cysterek w Trzebnicy. Kaplica św. Jadwigi i nieukończony chór”. Była to ostatnia książka – wydana za jego życia.

Przed śmiercią zdążył jeszcze oddać do druku – także poprzez gnieźnieńskiego Muzeum – materiał na książkę o kościele pw. św. Krzyża we Wrocławiu.

S. Pasiciel był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1985 r.), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1983 r.), odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa Poznańskiego” (1976 r.), odznaką honorową „Za Zasługi dla Miasta Gniezna (1978 r.), odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” (2004 r.), Medalem Koronacyjnym (2004 r.). Zdobył także tytuł „Gnieźnianina Roku” 1994.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.